Náš cíl v Kanadě? Důstojně reprezentovat český hokej, velí Eismann

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

3. listopadu 2019, 15:58

Martin Voltr

Předloni byl u českého bronzu ještě jako asistent, teď už má Václav Eismann zodpovědnost za reprezentační výběr U17 coby hlavní trenér. Zopakovat výsledek, který se tehdy jeho týmu na turnaji World Hockey Challenge povedl, by bylo fantastickým počinem.

Češi se připravovali zkraje týdne na úzkém kluzišti v Kladně, teď už za sebou mají i nevydařenou generálku na kanadské půdě, v níž podlehli Švédům vysoko 1:6. Mladíci se jako na začátku každé akce potřebují adaptovat na tempo mezinárodního hokeje a tentokrát i na menší hřiště.

V samotné základní skupině je totiž čeká ještě těžší práce – narazí na Spojené státy a dvojici kanadských výběrů. Do čtvrtfinále každopádně postoupí všechny týmy.

Dá se říct, že všechny pokyny, které jste do hráčů na přípravném kempu „cpali“, směřovaly k aspektům hry na úzkém kluzišti?
Ano, snažili jsme se o to, protože už máme zkušenosti z předchozích dvou turnajů, které jsme absolvovali s ročníky 2000 a 2001. Máme představu o způsobu a tendencích hry na úzkém hřišti. Detaily, které tam jsou funkční a prospěšné hře, jsme se snažili hráčům předat. Ale druhá věc je, že k zakódování pomůže až osobní zkušenost přímo ve hře.

Co na zmiňovaných dvou turnajích přidělávalo vašim týmům největší problémy?
Dělal nám problémy přechod modré čáry, to byla jednoznačná věc. Pak navyknout vysoké intenzitě hry, která je na úzkém hřišti v jiné dimenzi než na evropských rozměrech. A řekl bych, že i soubojovost. Důležitý je první osobní souboj, aby soupeř nerozvíjel svoje útočné akce. Samozřejmě se nemusíme bavit o taktických variantách zakončení.

„Nechceme za každou cenu zahazovat puk, ale využívat takzvanou královskou cestu, kdy jde puk přes osu hřiště.“

Koncovka je zásadní. Chcete se na úzkém ledě ještě víc tlačit do branky?
Na kempu jsme se bavili i o statistické analýze gólů, které padají v NHL. Pracovali jsme s osou hřiště, předávali jsme hráčům informace, že nechceme za každou cenu zahazovat puk, ale využívat takzvanou královskou cestu, kdy jde puk přes osu hřiště – ať už individuálním řešením, nebo přihrávkou. Pak jsme se zabývali dvojitou clonou. Tímhle směrem jsme chtěli hráče vzdělávat a pomoct jim k tomu, co je čeká. Samozřejmě je to o návyku, jak hráč řeší situace podvědomě, automaticky. Třeba se ale někomu podaří přepnout vlivem způsobu hry soupeře, aby byl v zakončení úspěšný tak, jak jsme to hráčům popsali. Nepochybná věc, kterou k tomu potřebujeme, jsou skvělé individuální dovednosti.

V rozhovoru na začátku sezony jste říkal, že hráčům chcete v první řadě vštípit dovednosti v rychlosti. Přestože s nimi nemůžete být pořád, máte pocit, že se vám to daří?
Správně jste poznamenal, a nechci, aby to vyznělo alibisticky, že to je především práce hráčů v klubu. Rozhodně je vidět posun. Myslím, že v klubech se opravdu pracuje, kluby se snaží hráče zlepšovat. Otázka je, jestli to můžeme dělat ještě efektivnějším způsobem, aby ta dovednostní výbava hráčů byla na vyšší úrovni.

Poslední roky se diskutuje o celkovém přechodu hokeje na úzké kluziště. Byl byste pro?
Já bych byl jednoznačně pro. Podle mě by to byl jeden ze střípků do celkové mozaiky, jak hráče v dovednostech vybavit.

Snažíte se do nich nějakým způsobem vštípit i sebevědomí? Hraje se na jiném kontinentu a Kanaďané i Američané to mají mnohem víc v sobě. Říkáte si: „Kluci, musíte si víc věřit?“
Dát to takhle – „musíte si víc věřit“ – asi nebude úplně fungovat. Snažíme se hráče vést cestou, která pro ně může být úspěšná. Když si hráč v utkání prožije byť malý mikroúspěch, buduje tím svoje sebevědomí. Nakázat někomu „buď sebevědomý“, to nefunguje.

„Nechceme být těmi, kteří budou někde ustrašeně čekat, co s námi soupeř provede.“

A alespoň dlouhodobě to v nich budujete?
Myslím, že nám pomohlo vítězství nad Američany, kterého jsme dosáhli ve Füssenu. Zámořské hráče, ke kterým se často vzhlíží, nám to trochu polidštilo. I když samozřejmě respektujeme jejich velkou kvalitu, která nás tady čeká, nechceme být těmi, kteří budou někde ustrašeně čekat, co s námi soupeř provede. V každém střídání budeme dělat tu nejlepší práci, které jsme schopni.

Jste rádi, že máte jako každý rok zámořskou skupinu?
Já si myslím, že to je to nejlepší, co nás mohlo potkat. Uvidíme, jaká bude srážka se zámořskou realitou, ale jako příprava na čtvrtfinále je to z mého pohledu ideální. A když už cestujeme za oceán, jsme rádi, že máme tři zápasy jako konfrontaci se zámořskými celky.

Určitě jste se ale zamýšlel i nad tím, že loni stáli na stupních vítězů pouze Evropané.
Loni to byli Evropané, předtím Amerika, Kanada a my. Takže bych to úplně podle jednoho turnaje nespecifikoval. I když známe zejména sílu ruského týmu, který má hlavně díky té mase hráčů dovednosti na úplně jiné úrovni.

„Patří to k mým největším hokejovým zážitkům v pozici trenéra.“

Předloni jste byl u poslední české medaile, s ročníkem 2001 jste získal bronz. Vzpomíná se vám na to hezky?
Patří to k mým největším hokejovým zážitkům v pozici trenéra. Mužstvu a realizačnímu týmu se povedl takový přerod a zmrtvýchvstání po základní skupině, ve které jsme nevypadali dobře. Tým udělal obrovský kus práce, hlavně co se týče přizpůsobení hře na malém hřišti. No a zaskočit v tu dobu neporažený tým Ruska, to byl opravdu skvělý zážitek.

Určitě tehdy částečně rozhodl a i teď rozhodne faktor, který bych nazval „vyspat se dobře“ na čtvrtfinále. Souhlasíte?
Vyspat se nám asi nebude stačit (směje se). Musíme se dobře připravit. Půjdeme cestou postupného progresu a věřím, že se budeme zlepšovat. Pokud se nám to povede, bude to asi ta nejlepší práce, za kterou poneseme zodpovědnost. Navíc jsem si jistý, že ať to dopadne jakkoli, pro budoucí kariéru hráčů to bude skvělý motivační zážitek a ukázka, kde je světový juniorský hokej. Věřím, že jsme našli hráče, kteří se tomu budou umět přizpůsobit.

Budete se muset spolehnout i na výkony gólmanů, nebo tedy ve čtvrtfinále výkon gólmana. Věříte, že se o ně můžete opřit?
Já si myslím, že gólmany máme výborné. Tomáš Suchánek skvěle zvládl právě zmíněné utkání s Američany a Dan Král je nepochybně gólman na podobné úrovni. Tam si nemyslím, že by nás měla tlačit bota.

V nominaci jste ale museli některé hráče oželet...
Mrzí nás zranění Davida Jiříčka na poslední chvíli, má zlomenou ruku. Zvlášť jeho držení hole doprava a vůbec typologie hry by byly velkým přínosem. Zranil se taky Marek Chvátal, který se v průběhu sezony jevil dobře, nemohli jsme počítat ani se Sašou Remešem, který má zlomený kotník.

David Jiříček vypadal hodně dobře, pomáhal s útočnou produkcí a sbíral i klíčové body. To je velká ztráta, že?
Hlavně jsme s ním počítali do přesilové hry, na svůj věk má opravdu kvalitní střelu. A dokázal do hry dávat emoce. Bohužel to ale zpátky nevezmeme a musíme se přizpůsobit situaci, která nastala. Pokusíme se ty hráče nahradit a věřím, že mustvo zabojuje za ně. Místo Davida jsme vzali Matěje Pinkase.

„Jsme spokojení, že s námi Standa odcestoval. Věřím, že roli lídra a kapitána týmu potvrdí jenom v pozitivním směru.“

Hlavním mužem defenzívy bude Stanislav Svozil. Diskutovali jste s trenéry starších kategorií, jestli ho vezmou na turnaj oni, nebo vy?
Reprezentační úsek Českého hokeje to nastavil tak, že osmnáctka má nominační prioritu vždycky kromě téhle akce. Tady jsme měli prioritu my, čehož jsme rádi využili. Jsme spokojení, že s námi Standa odcestoval. Věřím, že roli lídra a kapitána týmu potvrdí jenom v pozitivním směru.

Koho jste vybrali za asistenty?
Martina Ryšavého a Jakuba Šedivého.

Využití Svozila pro starší kategorie je tedy dále naprosto otevřené?
Když potom bude potvrzovat svoji skvělou výkonnost, tak po něm sáhne osmnáctka, možná i dvacítka. To je otevřené a nedokážu to předpovídat. My mu jenom budeme přát hodně štěstí. Ale teď věřím, že nám v nejbližších dnech výrazně pomůže.

S jakým cílem tedy do turnaje vstupujete?
Důstojně reprezentovat český hokej a jak už jsem zmínil, dostat se na hranu našich aktuálních možností a každé střídání dělat nejlepší možnou práci, kterou umíme. Připravit se tak, abychom před sebou měli čistý stůl, že jsme pro tu důstojnou reprezentaci naší země udělali, co bylo v našich silách. Uvidíme, na co to bude stačit. Vůbec se teď nechceme upínat k tomu, na jakém místě skončíme.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Soupiska českého týmu

Brankáři:
Tomáš Suchánek (Přerov), Daniel Král (Liberec).

Obránci:
David Špaček (Plzeň), Jakub Šedivý (Liberec), Tomáš Machů (Vítkovice), David Moravec (Mladá Boleslav), Jiří Ticháček (Rytíři Kladno), Stanislav Svozil (Kometa Brno), Matěj Pinkas (Hradec Králové).

Útočníci:
Petr Moravec, Lukáš Pajer (oba Hradec Králové), Petr Gajda, Adam Měchura (oba Liberec), Matouš Menšík (Kärpät Oulu), Martin Ryšavý (Vítkovice), Michal Ramik (Třinec), Jan Půček, Gabriel Szturc (oba Mladá Boleslav), Jakub Brabenec, Ivo Sedláček (oba Kometa Brno), Jakub Altrichter (Lidingö Vikings, Švédsko), Marek Brada (Björklöven, Švédsko).

Realizační tým:

Manažer: Radek Ťoupal
Hlavní trenér: Václav Eismann
Asistenti trenéra: Richard Žemlička a Jan Zachrla
Trenér brankářů: Jiří Sklenář
Videotrenér: Lukáš Lomický
Lékař: MUDr. Tomáš Madrý
Fyzioterapeutka: Kateřina Petrásková
Hospodář: Josef Toma

Rozpis World U17 Hockey Challenge

Neděle 3. listopadu:
Rusko – Kanada Red 3:4 (sk. B, Swift Current)
Kanada White – Kanada Black 5:6 po prodloužení (sk. A, Medicine Hat)
22:00 Švédsko – Finsko (sk. B, Swift Current)
23:00 Česko – USA (sk. A, Medicine Hat)

Pondělí 4. listopadu:
20:00 Finsko – Rusko (sk. B, Swift Current)
21:00 Kanada Black – Česko (sk. A, Medicine Hat)

Úterý 5. listopadu:
2:00 Kanada Red – Švédsko (sk. B, Swift Current)
3:00 USA – Kanada White (sk. A, Medicine Hat)
22:00 Švédsko – Rusko (sk. B, Swift Current)
23:00 Kanada Black – USA (sk. A, Medicine Hat)

Středa 6. listopadu:
2:00 Kanada Red – Finsko (sk. B, Swift Current)
3:00 Kanada White – Česko (sk. A, Medicine Hat)

Čtvrtek 7. listopadu:
22:00 1. čtvrtfinále (Swift Current)
23:00 2. čtvrtfinále (Medicine Hat)

Pátek 8. listopadu:
2:00 3. čtvrtfinále (Swift Current)
3:00 4. čtvrtfinále (Medicine Hat)

Sobota 9. listopadu:
1:00 1. semifinále (Swift Current)
3:00 2. semifinále (Medicine Hat)
18:00 zápas o 5. nebo 7. místo (Swift Current)
22:00 zápas o 5. nebo 7. místo (Swift Current)
23:00 zápas o bronz (Medicine Hat)

Neděle 10. listopadu:
3:00 finále (Medicine Hat)

Začátky zápasů jsou uvedeny v českých časech, v Kanadě je o 7 hodin (Swift Current), resp. 8 hodin (Medicine Hat) méně.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz