Na turnaji fandím synovi. Jinak vždycky Čechům, říká Radek Bonk

Foto: flamboroughreview.com

(RED DEER, od našeho zpravodaje) V hledišti stadionu v Red Deeru se to hemží nejen fanoušky, ale i známými osobnostmi. Jednou z nich je i bývalý český útočník Radek Bonk, jenž žije v Ottawě a na Hlinka Gretzky Cup přijel podpořit svého syna Olivera, který hraje za Kanadu. Fandí ale i českému výběru, jehož výkony se mu zatím zamlouvají.

Na Hlinka Gretzky Cupu se letos objevilo jméno Bonk. Za Kanadu totiž hraje váš syn Oliver. Přijel jste hlavně proto, abyste ho podpořil?
Ano. Bydlíme v Ottawě, takže kdyby tu Oliver nehrál, tak bych turnaj sledoval jen v televizi, ale tím, že tu je, tak jsem si to samozřejmě nemohl nechat ujít. Je léto, takže nemáme tolik co na práci a skvěle nám to vyšlo, takže jsme se sem mohli i s manželkou a Olieho sestrou vydat.

Jezdíte ho takhle podporovat častěji, nebo je tenhle turnaj výjimkou?
Oliver hraje šest hodin od Ottawy, takže většinou koukáme v televizi. Občas se za ním stavíme, ale podle toho, jak to vychází. Já trénuju ještě děti Ottawě, takže času je málo. Většinu zápasů vidím jen v televizi.

Svého syna jste v minulosti i trénoval. Co byste u něj herně vyzdvihl?
Těžko říct, on je chytrý hokejista. Zlepšovat se bude muset ve všem. Těžko se mi o tom mluví. Ale myslím, že jako přednost má myšlení. U hry mu to myslí.

„Když mu řeknu, co by mohl udělat lépe, tak hned říkám: Hlavně hraj to, co ti říkají trenéři. Já se můžu lišit.“

Vy za sebou máte velkou kariéru a spoustu zkušeností. Nechá si od vás Oliver poradit?
Ještě ano. Když jsem ho trénoval, tak poslouchat musel. Teď už má své trenéry, o hokeji se bavíme. Když mu řeknu, co by mohl udělat lépe, tak hned říkám: Hlavně hraj to, co ti říkají trenéři. Já se můžu lišit.

Přijde si někdy pro radu také sám, nebo mu spíš radíte z vlastní iniciativy?
I v sezoně se o hokeji bavíme po každém zápase. Zeptá se sem tam, co si myslím a co a jak. Ví, že jsem hokej hrával a že tomu možná nějak rozumím. Myslím, že ví, že mu mám pořád ještě co dát a vždycky mu rád poradím, když je potřeba.

Kanada prošla základní skupinou turnaje bez porážky. Jak se vám výkony syna i celého týmu líbí?
Super. První zápas jim vyšel, ale kvalita se uvidí, až budou hrát proti těm silnějším soupeřům. Jinak si myslím, že Oliver hraje dobře. Je to mladý kluk na velkém turnaji, takže jsem doufal, že nebude nervózní. A jestli je, tak to na něm není vůbec poznat.

Objevujete se i na zápasech české reprezentace. Co zatím říkáte na její výsledky a herní projev?
Ty zápasy jsem viděl a super. Vyhráli zápas s Finy, což je pro ně super. S Německem moc práci neměli. To se těžko hodnotí, když hrajete proti slabším soupeřům. (rozhovor vznikal před utkáním proti USA, pozn. red.)

Váš syn má dvojí občanství. Nenapadlo vás někdy, že by mohl reprezentovat právě Česko?
Určitě, ale přesně nevím, jaké tam jsou podmínky k tomu, aby mohl hrát. Byl pět let doma, než jsme se přestěhovali zpátky do Kanady. Z české strany ale ani žádný zájem nebyl, takže jsme rádi, že to vyšlo za Kanadu.

„Já jsem Čech a vždycky Čechům fandit budu, pokud syn nebude hrát za Kanadu.“

Komu byste fandil v případě, že by proti sobě nastoupily Česko a Kanada?
Určitě synovi. Ale když hrají Češi MS, olympiádu i MS dvacítek a jdou proti sobě, tak jsem doma jediný, který fandí Čechům. Ale tím, že syn hraje za Kanadu, bych musel asi fandit jemu.

Nevznikají u vás v domácnosti rozepře, když každý držíte pěsti někomu jinému?
Rozepře ani ne. Bohužel Kanada těch zápasů vyhrává víc než Češi, takže jsou všichni doma spokojení a dají mi to vždycky trochu sežrat, že jsme zase nevyhráli. Ale já jsem Čech a vždycky Čechům fandit budu, pokud syn nebude hrát za Kanadu.

Hráči jsou na turnaji pod drobnohledem řady skautů. Myslíte si, že se kvůli tomu musí vypořádat s větším tlakem?
Já myslím, že ano. Určitě to ti kluci vnímají. Ale jestli jsou pod tlakem, tak to na nich není moc poznat.

V jednotlivých týmech se to hemží talenty. Zaujali vás někteří z nich víc než ti ostatní?
V každém mužstvu jsou nějací hráči, ale já myslím, že je důležité, když hrajete jako tým.

Už jste tu viděl spoustu utkání. Který tým tipujete na celkového vítěze Hlinka Gretzky Cupu?
To nevím. U Kanady je to dobré, ale u sedmnáctiletých kluků nikdy nevíte. Jeden zápas může být dobrý, pak v tom nejdůležitějším zápase propadnou. Takže fandit budeme, hrají dobře, vypadají, že mají silné mužstvo, a doufám, že jim to vyjde.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz