Moc šancí jsme si nedávali, praví kapitán Hvězdy Štefko. Proč odmítl Slavii?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Dorostenecký tým pražské Hvězdy prošel před nedávno skončeným ročníkem velkou obměnou, následným doplněním a na závěr vybojoval postup mezi tuzemskou elitu. Slovo ‚extraliga‘ bylo dlouho zakázané, mužstvo hrálo bez tlaku, a možná i proto nakonec slavilo úspěch. Výraznou osobou byl kapitán Nicolas Štefko, jenž už myslí na pražská derby mezi nejlepšími.

HokejkaTV

Hvězda byla jedním z osmdesáti mužstev, která bojovala o dvě postupová místa mezi tuzemskou elitu. Na začátku však na takový úspěch ani nepomyslela. „Tým se skládal úplně s novými lidmi, já jsem znal třeba čtyři. Moc jsme se mezi sebou neznali, ale dali jsme se rychle dohromady. Pak někdo odešel, někdo přišel, ale jádro zůstalo stejné, což bylo hlavní,“ uvědomuje si Nicolas Štefko.

Regionální liga dorostu začíná čtrnácti základními skupinami, ze kterých následně týmy postoupí buď do nadstavby, nebo do skupin o umístění. Právě z nadstaveb je poté jediná možnost bojovat o finálovou skupinu a případný postup. Konfrontace s lepšími celky byla i cílem Pražanů. „Od trenérů na nás tlak nebyl, ale sami jsme ho trochu cítili. Byla pro nás povinnost dostat se do nadstavby a zabojovat o extraligu,“ prozrazuje pocity z kabiny.

Hvězdě se vstup do druhé části ligy nepovedl a po osmi zápasech měla na kontě pouze sedm bodů. Všechno se otočilo 2. prosince, kdy v pražském derby přestřílela 10:5 Letňany a začala střádat další body. „Začátek nadstavby pro nás nebyl úplně příjemný, přišly prohry a byli jsme na posledním místě. Asi to bylo vinnou toho, že jsme byli vystresovaní, nikdo moc nevěděl, co od toho očekávat, a dělali jsme zbytečné chyby. Potom přišly výhry i proti lepším klubům, takže jsme zjistili, že to půjde,“ říká šestnáctiletý útočník.

„O Hronovu jsme nikdy neslyšeli, ale byla tam nejlepší atmosféra.“

I přes úvodní patálie si malý klub z hlavního města vybojoval účast v kvalifikaci o extraligu, kterou ze druhého místa získal. „My jsme si ze začátku nedávali moc šancí, báli jsme se třeba Letňan. Byli jsme rádi, že jsme dali nadstavbu, pak jsme si věřili, protože přišlo pár kluků ze Sparty. Tým se celkově posílil a bylo to jednodušší, hrálo se v rychlosti a rozuměli jsme si,“ libuje si Štefko.

V kvalifikaci Hvězda obstála v konkurenci s Porubou, karlovarským béčkem a Hronovem, jenž také prožíval skvělý ročník. „O Hronovu jsme nikdy neslyšeli, takže to pro nás bylo překvapení. Byla tam ale nejlepší atmosféra, na zápasy chodí třeba 350 lidí a je tam plný stadion. Naši fanoušci se tam taky snažili, takže jsme si to užili a vlastně si tam i zajistili postup,“ vypráví.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený HC Hvězda Praha (@hokejhvezda),Bře 27, 2019 v 12:35 PDT

Po společných oslavách na bowlingu vyplouvají na povrch už ne tolik příjemné problémy například se skladbou týmu na příští sezonu. „Hodně kluků teď muselo přehodnotit, co je pro ně hlavní. Většina kluků z minulé sezony preferovala školu. Teď jsme se rozdělili, polovina z nás se bude snažit hrát konkurenceschopně a druhá půlka půjde do nižší soutěže,“ přibližuje kapitán.

„My, co teď trénujeme, se už těšíme na extraligu. Doufáme, že potrápíme takové soupeře, jako jsou Slavia nebo Sparta. Nálada je zatím skvělá, ale doufáme, že přijde ještě pár hráčů, protože nás zatím moc není. Jsme závislí na tom, co odpadne ze Slavie nebo ze Sparty, to je trochu stresující,“ pokračuje.

Po derby s Letňany přijdou v extralize mnohem větší utkání, a to proti Slavii, Spartě nebo Kobře. „Se Spartou se toho nebojím, protože z ní máme třetinu týmu, takže máme dobré vztahy. S Kobrou to bude na krev, protože s ní jsme se vždycky přetahovali o extraligu. Dvakrát se to teď povedlo jim v posledních pěti letech. Minulou sezonu nás o extraligu obrali s ročníkem 2002, takže jsme se chtěli dostat k nim, abychom ukázali, že Hvězda je lepší klub. Teď snad bude ta šance,“ velí odhodlaně do bitev o Prahu.

„Po osmé třídě jsem přešel ze Slavie na Hvězdu. Když mi nabídli, abych se vrátil, odmítl jsem. Cítil jsem zodpovědnost.“

Osobně nejvýznamnější bude pro Nicolase Štefka duel proti sešívaným. „Po osmé třídě jsem přešel ze Slavie, kde jsem nedostával moc příležitostí, na Hvězdu, kde jsem dostal šanci a ice time jsem měl poměrně velký. Vyhrál jsem se a poznal nové lidi. Na začátku minulé sezony mi nabídli, abych se vrátil, odmítl jsem, protože jsem cítil nějakou zodpovědnost vůči Hvězdě, kde jsem tu šanci dostal. Navíc jsem se později dozvěděl, že budu hrát dorost ještě jeden rok, což mě v mém názoru ještě utvrdilo,“ uvádí.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Podobně, jak se vyvíjel výkon mužstva, stoupal i samotný Štefko. „Ze začátku sezony jsem byl takový nejistý, pak se to ustálilo a začalo mi to padat, což týmu pomohlo. Celkově bych to zhodnotil pozitivně, hlavně střední část byla dobrá,“ praví kapitán s určitou dávkou odpovědnosti za výsledky.

„Pomohlo mi to, protože se mi hrálo se zodpovědností dobře. Byl jsem za to rád a doufám, že budu kapitán i příští rok,“ přeje si mladý forvard, jenž se zařadil na začátku kariéry mezi věcné šéfy kabiny. „Říkal jsem jenom to důležité, nebál jsem se zakřičet, ale vyhýbal jsem se takový rádoby motivačním řečem, protože to ostatní akorát stresuje.“

Aktuálně už se Pražané připravují po šesti sezonách na extraligovou zkušenost. „Máme na Hvězdě velkou výhodu, protože nám celé léto zůstane led, na který budeme chodit dvakrát týdně. Dvakrát chodíme na dráhu běhat a jednou do posilovny. Dráhu a běhání mám rád, posilovna už byla trochu horší. Postupem času mě ale posilovna taky začíná bavit,“ připouští mladík z hlavního města.

O prázdninách vyrazí taky za aktivním odpočinkem do přírody. „Po konci školy a před sezonou bude možná měsíc volna, takže bych to viděl na nějaké Švýcarsko do hor – akčně třeba na kole. Na pláži sebou neplácnu, protože bych to pak musel tři týdny nahánět v posilovně a na dráze,“ uzavírá Nicolas Štefko.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz