Místo rivality přátelství. Vosátko nejen o turnajích v Horním Němčí

Foto: Lubomír Vosátko

Kdy jindy než v těchto měsících by si děti měly vyzkoušet co nejvíc sportů, hrát si a bavit se u toho? Na Slovácku to dobře vědí, a proto pořádají pro malé hokejisty řadu akcí. Jako třeba turnaje v Horním Němčí, které má na starosti Lubomír Vosátko.

HokejkaTV

Vosátka si pamatují fanoušci řady moravských klubů z jeho aktivní kariéry. V nejvyšší soutěži odehrál přes tři stovky zápasů, většinu v dresu Zlína, s nímž v roce 2004 slavil i mistrovský titul. Teď už se ale bývalý vynikající obránce naplno vrhnul na novou dráhu – působí jako profesionální trenér žáků Českého hokeje v Uherském Brodě.

Stará se i o aktivity mimo hokejovou sezonu, jako jsou právě turnaje v Horním Němčí. Červnové víkendy tam patřily dětem ze Zlína, Uherského Brodu, Brumova-Bylnice a Uherského Ostroha. Zahrály si fotbal na písku a také florbal.

„Malé děti u nás vlastně nedělají nic jiného, než že si hrají.“

„Fotbalu se děti napřed bránily, protože když se míč kutálí, tak mění i směr. Kdo už fotbal hrál, ten si myslel, že to půjde samo, ale na písku najednou balon prostě uskočí. Ale pak si děti zvykly a bavilo je to,“ popisuje Vosátko mírně netradiční diciplínu.

Zatímco minulý víkend se na multisportovním turnaji utkaly děti ročníků 2010 a 2011, o týden později to byli ještě mladší žáčci. „V Horním Němčí má náš trenér Pavel Bodiš hezky zařízený penzion se sportovním areálem, kam jezdí i fotbalisti Slovácka. Je tam i bazén, tak se děti koupaly, měly zařízené obědy, rodiče zase posezení,“ vysvětluje trenér, proč se kluby sjíždějí právě do téhle vesnice. „Myslím, že se všechno povedlo na jedničku.“

Foto: Lubomír Vosátko

Foto: Lubomír Vosátko

O výsledky na takových turnajích samozřejmě nejde. I když – v závislosti na věku už sportovci berou zápasy i prestižně. „S malými dětmi máme dva tréninky týdně a většinou si hrajeme. Přehazovanou, házenou nebo třeba fotbal. Ty děti vlastně nedělají nic jiného, než že si hrají,“ povídá Vosátko. „Ale od těch starších už je tam vidět chuť vyhrávat, dát góla, prostě ty emoce.“

Co je však spojovacím prvkem různých akcí moravských klubů? Skvělé vztahy, které mezi sebou mají. Trenéři i rodiče parádně spolupracují, není řeč o žádné rivalitě, nýbrž o přátelství.

„Já trénuju v Brodě, ale žiju ve Zlíně. Hrál jsem tady dlouho hokej, takže dobře znám místního trenéra, z Brumova taky. Pomáháme si navzájem. Když někdo z našeho klubu udělá něco pěkného, i ostatní ho dokážou pochválit.“ Vzájemná důvěra se hodí i v průběhu turnajů. „Abychom nemuseli mít rozhodčí, tak jeden trenér písknul fotbal, jeden florbal... Vlastně jenom dával pozor na děti, ani nepískal. Kdybychom neviděli nějaký faul, tak se přiznají,“ usmívá se Lubomír Vosátko.

„Pomáháme si navzájem. Když někdo z našeho klubu udělá něco pěkného, i ostatní ho dokážou pochválit.“

Pro starší ročník 2009 si trenéři zase v květnu nachystali akci v Brumově, kde se hrál i basketbal. Za Uherský Brod ale Vosátko se svými kolegy vymýšlí i další aktivity, které pomáhají tmelit nejen samotné hráče.

„Už jsme skoro v Bílých Karpatech. Vezmeme děti do lesa, kde jsou takové lesnické chaty, uděláme si oheň a opečeme buřty. Měsíčně máme o víkendu nějakou akci a třeba jdou i rodiče. Před prázdninami ještě plánujeme výšlap na kolech,“ počítá Vosátko.

A jedním dechem potvrzuje, jak moc je pro všechny prospěšné, když dobrá parta funguje právě i mezi rodiči. „V Brodě si nikdo nic nezávidí. Aspoň zatím. Samozřejmě nevím, co bude za deset let, až se dítě dostane do juniorky a bude brát někomu místo. Ale zatím je to úžasné a rodiče nám pomáhají,“ dodává upřímně.

Foto: Lubomír Vosátko

Foto: Lubomír Vosátko

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz