Málek vychytal první nulu mezi dospělými. Proč položil bránu?

Foto: Patrik Žák, hc-vsetin.cz

Zdá se, že o brankářský post nemusí mít Vsetín před prvoligovým play off žádný strach. David Gába vévodí v úspěšnosti celé soutěži a z osmého místa ho stínuje Jakub Málek. Ten ve středu vychytal své první čisté konto za áčko!

Aplikace Tipsport extraligy

Málek se dočkal při svém třináctém letošním startu a celkově patnáctém. Vsetínu byl oporou v takticky hrané bitvě proti Ústí nad Labem, kterou rozhodl jediný gól Jana Bergra už na začátku druhé třetiny. Osmnáctiletý brankář pochytal Slovanu všech 24 ran.

Nulu přitom mohl slavit i dřív. Naposledy se k ní schylovalo v sobotu na ledě Benátek. Valaši tam jasně vládli, za stavu 4:0 šli pro pohodlnou výhru, ale Málek inkasoval necelé dvě minuty před koncem.

„Každý gólman to v hlavě má. Měl jsem to v hlavě s Kadaní, nevyšlo to. Pak ve Vrchlabí, v Benátkách, ale vždy jsem o to na konci přišel,“ mrzí ho. „Napočtvrté už to konečně vyšlo. Bez výborné práce kluků přede mnou bych to nezvládl,“ vzkazuje v rozhovoru pro klubové stránky.

„Rodiče mi hnedka psali, že výborný výkon. Přišlo i spousty zpráv od kamarádů, takže jsem všem pomalu odepisoval.“

Přitom kdy jindy než za těsného vedení by se měl cítit pod tlakem. Jeden puk, a přijdete nejen o nulu, ale i o body...

„Většinou to je psychicky náročné. V zápase s Ústím jsem byl ale v klidu. Cítil jsem se ve velké pohodě a popravdě jsem si ani nemyslel, že bych inkasoval. Neměl jsem takové předtuchy, jak občas mám,“ přiznává Málek, jemuž bylo nejvíc horko ve druhé třetině. „Slovan měl přesilovky a několikrát jeli dva na jednoho. Jinak těch vyložených šancí naštěstí moc nebylo,“ říká.

V kabině převzal od Daniela Klímka klobouk pro hráče zápasu, a pak hned přijímal gratulace na telefonu. „Rodiče mi hnedka psali, že výborný výkon. Přišlo i spousty zpráv od kamarádů, takže jsem všem pomalu odepisoval,“ usmívá se.

? pro nejlepšího hráče dnes v kabině převzal brankář Jakub Málek, jenž si připsal první vychytanou nulu v A-týmu! #VSEvUNL #spoluzavsetin #novaera #stejnecile #chanceliga

Zveřejnil(a) VHK ROBE Vsetín dne Středa 3. března 2021

I když by si rozhodně přál, aby první nulu vychytal přímo před jejich zraky, a ne před prázdným stadionem.

Historie druhé nejvyšší soutěže není v ohledu čistých kont juniorských brankářů příliš bohatá. V poslední dekádě jí s pěti zářezy dominují Jakub Škarek a Lukáš Dostál, jež k tomu shodně potřebovali dvě sezony. Do tří let si rozložil čtyři nuly Nick Malík.

V letošním ročníku zavřeli bránu jen on a Tomáš Suchánek. Až teď je doplnil třetí mladík. Nejspíš nikdo před ním ale nezavršil zápas stejným rituálem.

Jakmile zazněla siréna, Jakub Málek symbolicky položil bránu na zem!

„S Davidem Sachrem máme takový zvyk už od juniorky. Není to úplně rituál, ale děláme to spolu,“ líčí vsetínský talent a připomíná o tři roky staršího parťáka z mládežnických kategorií, který s týmem trénuje coby trojka.

Na středeční milník asi Málek jen tak nezapomene, ale větší význam mu nepřikládá. „Je to samozřejmě první nula v seniorském hokeji, což mě velice těší a jsem za to rád. Není to ale tak, že bych si to v sobě pořád opakoval. Zkrátka se jede dál a důležité je nyní play off,“ povídá na webu hc-vsetin.cz.

Jasnou většinu z letošních zápasů dostal v prosinci a lednu, pak už zase brankoviště opanoval David Gába. Není pochyb, že v play off se budou Valaši opírat hlavně o jeho služby. Vždyť s úspěšností 92,18 procenta je dokonce nejlepším brankářem ligy.

Foto: Martin Voltr

Ale když bude potřeba, Málek za něj klidně zaskočí. Vždyť je jen o procento slabší.

„Když se zadaří, tak se snad do nějakého zápasu podívám. Pokud bude chytat Gábič, tak mu budu přát, aby se mu vše povedlo,“ hlásí na adresu jedničky. „Vždy se vzájemné podporujeme. Jsme, myslím, velcí kamarádi a tak by to vždy mělo být. Když jsou gólmani skvělí kamarádi jako já, David Gába a David Sachr, tak to dělá také ten výkon,“ zmiňuje mladý reprezentant.

Na brankářích a celé defenzivě bude případný úspěch Vsetína stát. Vždyť pouze Jihlava dostala méně gólů. Jen škoda, že na Lapači se teď už bojuje pouze o co nejlepší postavení do předkola.

Základní část uzavřou místní hokejisté zápasy v Kadani a doma proti Sokolovu, vyřazující boje otevřou příští čtvrtek. „Těším se hodně. Zažil jsem dvě play off v juniorech a nyní v Chance lize mezi muži. Moc se těším a doufám, že se dostaneme co nejdál,“ doplňuje Jakub Málek.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz