Lauko v Buffalu: Skvělé testy a nejvíc pohovorů. Doufám ve druhé kolo, hlásí

Foto: Klára Petrásková

Bojovali možná ne přímo o vyšší umístění na draftu, ale přinejmenším o pochvalné poznámky v notýscích manažerů z NHL. Z devítky českých zástupců na Scouting Combine asi nejvíc zaujal Jakub Lauko – parádně zvládl fyzické testy a na rozhovorech o něj byl velký zájem. „Jsem rád, že jsem tam mohl být. Obrovská zkušenost,“ rozplývá se chomutovský odchovanec.

Nový fanshop

Scouting Combine vyvrcholilo v americkém Buffalu v sobotu, teď už je většina zúčastněných doma. Jakub Lauko ještě vstřebává jet lag, ale taky spoustu dojmů a nadšení z uplynulého týdne. „Byla to super zkušenost, poznat všechny lidi, kteří se pohybují kolem týmů NHL. Budu na to vzpomínat jenom v dobrém. Co se týká organizace, to bylo úžasné. Nikdo na nikoho nečekal, všichni věděli, kde mají být,“ pochvaluje si tradiční akci.

Letos na ni dostalo pozvánku 104 talentů a Lauko jednoznačně patří mezi ty, kteří se vraceli s pocitem skvěle odvedené práce. „Když se podívám na fyzické testy, dopadlo to super. Možná jsem si trošičku víc věřil i na nějaké další věci v testech, ale i tak jsem spokojený,“ zlobí se jen naoko. Vždyť ve 12 z 20 testů se umístil mezi nejlepšími 25 hráči!

„Nejtěžší byl asi wingate, ten fakt nebyl moc příjemný. Dělal se z testů jako úplně poslední,“ popisuje. Fyzické zkoušky zabraly v Buffalu druhou část týdne. „Ve středu jsme měli zdravotní prohlídky v nemocnici, ve čtvrtek balanční testy a testy mobility. V pátek VO2max a test na sílu stisku, v sobotu všechno ostatní. Wingate, skoky, benchpress, přítahy... Všechno, co zbylo,“ loví mladík v paměti.

„Pro týmy je to možná orientační, aby věděly, že ten kluk je připravený a není na tom nějak špatně. Nevím, jestli mi to může nějak extra pomoct.“

Z Čechů se dařilo i Kristianu Reichlovi a Matěji Pekařovi – oba nasbírali v TOP25 šest zářezů; Reichel byl dokonce třikrát mezi nejlepšími třemi. Výborně si vedl třeba i Slovák Martin Fehérváry, ten se šestkrát vešel do nejlepší pětice. „Když to děláte, koukáte se na výsledky ostatních kluků. Před některými fakt klobouk dolů. Věřil jsem si třeba na skoky, ve skoku do dálky jsem byl nějaký pátý. A kluk, který byl první, měl snad ještě o půl metru víc než já! To byl docela rozdíl. Ale užil jsem si to,“ pokračuje Lauko nadšeným tónem.

Výsledky ho povzbudily, ale velkou váhu jim nepřikládá. „Pro týmy je to možná orientační, aby věděly, že ten kluk je připravený a není na tom nějak špatně. Nevím, jestli mi to může nějak extra pomoct. Ale určitě je lepší, když přijdu v dobré formě,“ podotýká.

 

I think I had the best hairstyle in Buffalo Thanks for amazing experienceEnjoyed#Combine

Příspěvek sdílený Jakub Lauko (@jakub_lauko),Čen 3, 2018 v 8:24 PDT

Proto se na testy chystal, i když ne moc dlouho. Sezonu zakončil na šampionátu osmnáctek v Rusku, takže si sotva odpočinul. „Přiletěli jsme prvního května. Začal jsem trénovat teprve dva týdny před tím. Snažil jsem se nahnat alespoň nějaké základní věci, co se týče wingatu a VO2max. Na ten čas, který jsem měl, to možná dopadlo ještě dobře,“ přemýšlí odchovanec Pirátů.

Úvodní polovina týdne patřila rozhovorům se zástupci týmů NHL. Každý měl na hráče vyhrazených dvacet minut, i když ne každý tenhle „limit“ dodržel. A Jakub Lauko patřil mezi hokejisty, kteří měli nejvíc napilno. Absolvoval 29 mítinků, což znamená, že se u něj nezastavily jenom dva kluby...

„Co jsem se bavil s ostatními kluky, nejenom Čechy, ale i Američany nebo Kanaďany, tak to bylo snad úplně nejvíc ze všech. Před prvním jsem byl trošičku nervózní, ale zjistil jsem, že to ani není potřeba. Že se ptají skoro na stejné otázky. Pak to ze mě spadlo a cítil jsem se fakt super,“ zmiňuje i díky tomu, že s angličtinou nemá problém. „A když jsem nějaké slovo nevěděl, tak oni jsou vstřícní a vysvětlí vám to jinak. Až mě překvapilo, jak všechno probíhalo v super náladě.“

„Záludné otázky? Co bych dělal, kdybych byl jeden den Garym Bettmanem. Nebo co byl nejlepší prank, který jsem zažil v hokejové kabině. To bylo srandovní.“

Manažeři se snaží hráče poznat z různých stránek, dostat se jim do hlavy, ale čistě v pozitivním slova smyslu. „Nejvíc otázek bylo na rodinu, jakou jsem měl sezonu, jak bych popsal svoje silné a slabé stránky.“ A co ty záludné? „Co bych dělal, kdybych byl jeden den Garym Bettmanem. Ta mě fakt zaskočila.“ Lauko reagoval, že by NHL rozšířil o Seattle a Houston. „Nebo co byl nejlepší prank, který jsem zažil v hokejové kabině. To bylo srandovní.“ Tady už si ale odpověď chce nechat pro sebe. „To jsou věci z kabiny, to se nemůže moc říkat. Ale stalo se to tady v Chomutově a byla to povedená věc,“ chechtá se.

Na NHL Scouting Combine letos zamířilo devět Čechů, i když Filip Král a Martin Kaut museli zdravotní testy oželet. Času na to, aby spolu všechno probírali, prý měli hokejisté dost. „Bavili jsme se ale i s kluky z Finska, proti kterým hraju od šestnáctky. Nebo jsme byli hodně v kontaktu s Dominikem Bokkem, což je super kluk. Pořád si s ním píšu,“ zmiňuje Lauko jediného Němce. Ještě větším unikátem byl Liam Kirk, jenž se na akci dostal jako vůbec první hráč narozený a vychovaný ve Velké Británii.

Ruch kolem draftu teď zase na chvíli utichne, než se všichni talenti začnou soustředit na víkend 22. a 23. června v Dallasu. Od té chvíle se bude rozhodovat o dalších osudech spousty českých talentů. Jakub Lauko se zatím vrátil do tréninkového procesu v Chomutově.

Foto: piratichomutov.cz

„Pan Růžička mi dovolil trénovat, i když nemám podepsanou smlouvu. Za to mu děkuju,“ vzkazuje útočník, který se mezi česká želízka vypracoval právě i díky důvěře trenéra. Za dvě sezony posbíral 85 extraligových startů a v nich 14 bodů (6+8), svou další budoucnost vidí ve hvězdách. „Čekám na to, co se bude dít po draftu. Zatím tomu nechávám volný průběh.“

Příští týden ještě vyrazí s českou dvacítkou na první kemp sezony do Salcburku, potom vymění spoluhráče za rodiče a agenty, a zase zamíří do Ameriky. S vidinou solidního výsledku. „Myslím, že bych mohl přijít na řadu kolem druhého kola. Doufám v to, ale je to loterie.“ To platí i o jménu organizace, která si ho vybere. „S týmy jsme v kontaktu po celou sezonu, ale žádné signály nejsou. Může si mě vybrat kdokoli. Proto teď už ani nemám žádný vysněný tým,“ dodává Lauko s úsměvem.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz