Lauko si na nástupce počká. Memorial Cup bude po 102 letech bez vítěze

Pavel Novák | Foto: Twitter Kelowna Rockets

Po loňském triumfu Jakuba Lauka s týmem Rouyn-Noranda Huskies živil český hokej slušnou naději, že bude mít další vítěze Memorial Cupu. Jenže bohužel – pandemie koronaviru už zrušila i tradiční vrchol kanadských juniorských soutěží.

partneři českého hokeje

CHL volila v krizové situaci postupné kroky. Už když vyhlásila přerušení soutěže, poslala své hráče domů. „Konec nemáme, takže to chtěli udělat z bezpečnostních důvodů, aby se to nestoplo třeba na tři měsíce a my jsme tam pak neztvrdli,“ líčil tehdy Libor Zábranský, kapitán české dvacítky a zadák Kamloops.

Minulý týden pak vedení soutěže ukončilo základní část a určilo účastníky play off, jenže ani na to – podle očekávání – nedojde. Nejvyšší stupeň kanadských hokejových lig tak vůbec poprvé za 102 let nepozná svého vítěze a nového držitele slavného Memorial Cupu.

Memorial Cup získalo v historii deset českých hokejistů, tím posledním byl v loňském roce Jakub Lauko. Chomutovský odchovanec to dokázal ve své nováčkovské sezoně, ještě navíc ovládl produktivitu závěrečného turnaje.

Letos mohli na ceněnou trofej dosáhnout další dva talenti českého hokeje a také nováčci – Pavel Novák a Jonáš Peterek. Oba totiž hrají za tým Kelowna Rockets, který se už dlouho dopředu chystal na pořadatelství turnaje.

Tam má domácí mužstvo pokaždé od roku 1983, kdy byl současný formát zaveden, účast jistou. Vždy se k němu přidají vítězové jednotlivých lig WHL, QMJHL a OHL.

„Je to jeden z nejlepších turnajů, které si člověk může zahrát. Navíc to bude u nás doma, takže přijde strašně moc lidí,“ těšil se ještě na podzim Novák. Ten zamířil do Kelowny z Českých Budějovic už loni, zatímco bývalý Ocelář Peterek byl do týmu vyměněn až po Novém roce z Calgary.

Jonáš Peterek

Jonáš Peterek | Foto: Twitter Kelowna Rockets

O svou vidinu teď ale bohužel oba přišli.

„Z naší perspektivy je to samozřejmě rozhodnutí, jež nám láme srdce,“ komentoval rozhodnutí Bruce Hamilton, generální manažer Kelowny. Na turnaj se těšilo celé město, stavělo kolem něj i kulturní program. Jenže za současné situace všichni včetně Hamiltona chápou, že sport prostě musí jít stranou.

Britská Kolumbie tak přišla po curlingovém mistrovství světa o další významnou akci. Navíc je jisté, že Memorial Cup neuvidí ani příští rok – v rámci střídání je na řadě Ontario Hockey League. Do závěrečného výběru na hostitelství se dostaly Oshawa a Sault Ste. Marie, ve druhém jmenovaném týmu by si tak mohli o titul doma zahrát Nick Malík a Jaromír Pytlík.

Ještě ale zpátky k českým zástupcům v Kelowně. Oba tam totiž letos zanechali výraznou stopu. Peterek se propracoval až do první formace, ve 23 zápasech nasbíral 15 bodů za pět gólů a deset asistencí.

A Novák? Ten se zařadil mezi objevy sezony v měřítku celé soutěže! S 58 body (25+33) v 55 utkáních byl třetím nejlepším nováčkem Western Hockey League, na prvního Michala Teplého mu chybělo pět bodů. Pouze jeho krajan překonal Nováka v počtu asistencí a vítězných branek (5).

Ve svém klubu si Novák vysloužil hned dvojici ocenění. Kromě nejlepšího nováčka se stal i vítězem bodování, což se mu povedlo jako prvnímu Evropanovi od roku 1995. Tehdy to dokázal Václav Varaďa, pozdější dlouholetý hráč NHL a trenér Třince i českých mládežnických reprezentací.

Teď už českého talenta čeká stejný začátek jara jako nás ostatní. Snad si to vynahradí na draftu.

Čeští vítězové Memorial Cupu

1997 – Pavel Rosa (Hull Olympiques)
2001 – Martin Erat (Red Deer Rebels)
2001 – Ladislav Kouba (Red Deer Rebels)
2002 – Tomáš Plíhal (Kootenay Ice)
2003 – Petr Kanko (Kitchener Rangers)
2004 – Patrik Valčák (Kelowna Rockets)
2007 – Michal Řepík (Vancouver Giants)
2008 – Ondřej Roman (Spokane Chiefs)
2013 – Martin Frk (Halifax Mooseheads)
2019 – Jakub Lauko (Rouyn-Noranda Huskies)

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz