Krutý pád na zem. Osmnáctce došly síly a od Rusů schytala devět gólů

Foto: Jakub Prchal

(PLYMOUTH, od našeho zpravodaje) Čeští hokejisté do osmnácti let mají za sebou třetí utkání na turnaji v Plymouthu. Na velmi dobrý výsledek proti Spojeným státům nenavázali, nestačili totiž na Rusko vysoko 2:9, přičemž pětkrát inkasovali ve třetí třetině.

Plekanec Chance liga

Už na startu zápasu bylo jasné, že nepůjde o fyzicky snadný zápas. Rusové plnili svoji tradiční silovou taktiku a na ledě to jiskřilo. Český výběr však odpovídal zodpovědným výkonem, což přineslo užitek již v osmé minutě. Jakub Lauko dorazil z předbrankového prostoru kotouč přesně k tyči a poslal svůj tým do vedení. „Byl tam před brankou zmatek a já stál v mezikruží. Puk se ke mně odrazil a já ho jen plácl na branku. Naštěstí to tam spadlo,“ popisuje situaci Lauko.

Michajlov sice bleskově vyrovnal, Češi ale dostali vynikající příležitost ve formě dlouhé přesilovky pět na tři. Místo radosti však přišlo zklamání. „Hráli jsme dvojnásobnou přesilovku a místo našeho gólu jsme inkasovali. Byla to strašná individuální chyba. Nemůžeme si tam dávat riskantní krosovou přihrávku. Takové situace se prostě musí řešit jinak. Ta chvíle ovlivnila zápas. Byla to jedna z mála chyb, kterou jsme proti Rusům vytvořili, ale bohužel byla fatální,“ komentoval po zápase trenér David Bruk.

Před koncem první části přišel další smolný moment, když Jakub Lauko po kontaktu s protihráčem drsně narazil na mantinel. „Měl jsem bruslařský souboj s jedním obráncem a rozhodl jsem se vystřelit. Nevím, co se stalo, jestli mě podrazil, ale já jsem v plné rychlosti narazil. V první moment jsem necítil nohy. Bolela mě záda a byl jsem otřesený, takže jsem šel do kabiny. Se sebezapřením jsem zápas dohrál, ale nebylo to ideální,“ přiznává Lauko.

Klejna: Nemůžeme se vymlouvat, že je to náročné

Na konci třetiny ještě Klejna z přesilovky vyrovnal, to bylo ale z gólového účtu národního týmu vše, přestože si zejména ve druhé třetině vypracoval mnoho šancí. „Prvních čtyřicet minut jsme hráli velice dobře. Za vyrovnaného stavu jsme neproměnili obrovskou šanci do prázdné branky, pak jsme zase jeli samostatný nájezd,“ litoval Bruk.

Místo toho se sborná dostala do vedení 4:2. Poslední dvacetiminutovku by pak osmnáctka nejraději vůbec nezažila. Rusové postupně nasázeli pět branek, dvakrát se prosadila největší hvězda turnaje Andrej Svečnikov.

„Třetí třetinu jsme zpackali. Hlavně z jednoho důvodu – měli jsme náročný program a klukům prostě došly síly. Hráli jsme třetí utkání, Rusové teprve druhé. Navíc jsme měli na odpočinek podstatně méně času než oni,“ myslí si Bruk. „Bylo najednou vidět, že Rusové jsou rychlejší. Je pravda, že jsme tam udělali nějaké chyby, ale všechno se to odvíjí od únavy.“

Bruka ale potěšilo, že jeho tým znovu neinkasoval v oslabení. „To je jedna z největších předností na turnaji. Oslabení zvládáme fantasticky,“ hledá pozitiva. „Rusové mají silný a pohyblivý mančaft. Určitě vnímali, že jsme hráli o den dříve těžké utkání, a tak tomu přizpůsobili taktiku. O to více těší ta oslabení,“ prozrazuje Bruk.

„Chtěli jsme hrát do zabezpečené obrany. Náš záměr byl vyčkávat na chyby soupeře nebo využívat přesilové hry. Ten plán se ze začátku dařil, ale strašně to ovlivnila ta únava, která na hráčích byla znatelná,“ dodal Bruk.

Jakub Lauko přiznává, že tempo zápasů na turnaji v Plymouthu je náročné: „Musíme se s tím ale vyrovnat. Je těžké hrát, když musíte točit hráče, protože nemáte všechny čtyři kompletní formace.“ Českému výběru totiž kvůli nemoci chyběli Sklenář a Střondala. Myslí si ale, že národní tým mohl uhrát lepší výsledek. „Dostáváme se do šancí, ale nevyužíváme je. Na to jsem expert hlavně já. Mám za zápas deset gólovek, ale neproměním je. Na tom musíme zapracovat,“ říká.

Poslední zápas na turnaji v americkém Plymouthu odehraje osmnáctka v páteční podvečer proti Švédům. V sobotu se pak vydá domů.

RUSKO – ČESKO 9:2 (2:2, 2:0, 5:0)

Branky a nahrávky: 11. Michajlov (Kizimov), 16. Morozov, 23. Denisenko (Svečnikov, Ochoťuk), 37. Denisenko (TS), 46. Kizimov (Ischakov), 48. Michajlov (Podkozin), 57. Svečnikov, 59. Svečnikov (Kizimov), 60. Malyšev (Ochoťuk, Sokolov) – 8. Lauko (Doktor), 19. Klejna (Blümel, Pekař).
Rozhodčí: Schlittenhardt, White – Briganti, Cornell.
Vyloučení: 6:4.
Využití: 0:1.
V oslabení: 2:0.
Střely na branku: 35:27 (9:14, 14:7, 12:6).
Česko: Dostál – Klejna, Bernáth, Dajčar, Dluhoš, Adámek, Doktor, Kowalczyk – Lauko, Pekař, Plášek – Gajarský, Čajka, Teplý – Kvasnica, Kropáček, Blümel – Přikryl, Matiášek. Trenéři: Bruk, Martinec a Studnička.
Rusko: Isajev – Romanov, Ochoťuk, Malyšev, Misjul, Galenuk, Žuravlev, Žiljakov – Denisenko, Chovanov, Svečnikov – Marčenko, Morozov, Rotenberg – Sokolov, Žabrejev, Ischakov – Kruglov, Podkozin, Michajlov – Kizimov. Trenéři: Zybin, Babenko a Alexejev.

FINSKO – ŠVÉDSKO 5:3 (3:2, 1:0, 1:1)

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Rusko 2 2 0 0 0 13:2 6
2. Finsko 3 2 0 0 1 8:9 6
3. USA 2 1 0 0 1 7:7 3
4. Česko 3 1 0 0 2 10:14 3
5. Švédsko 2 0 0 0 2 4:10 0

Další program turnaje

Pátek 16. února:
21:30 Švédsko – Česko

Sobota 17. února:
1:00 USA – Rusko
21:30 Rusko – Švédsko

Neděle 18. února:
1:00 USA – Finsko

Poznámka: Začátky utkání jsou uvedeny v českém čase, v Plymouthu je o šest hodin méně.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz