Krutý osud devatenáctky. Zlatý mečbol ztratila 3 sekundy před koncem

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

17. února 2018, 20:50

Martin Voltr

Neuvěřitelný konec měla bitva reprezentace do 19 let se Švédy na turnaji v Hradci Králové. Češi si mohli dovolit prohrát i o dva góly, aby proti Němcům měli ve svých rukou celkové prvenství. Jenže v závěrečné power-play soupeře dvakrát inkasovali – rozhodující branku na 3:6 v čase 59:57...

Nový fanshop

Kdo z diváků přišel na zápas bez detailní znalosti tabulky, ten si musel připadat jako na Marsu. Švédové vedli 4:3, a přesto necelé čtyři minuty před koncem odvolali brankáře! Matematika totiž hovořila jasně. Potřebovali vyhrát aspoň o tři góly, aby dosáhli na zlato.

Ač se to v tu chvíli zdálo jako nadlidský úkol, vyšlo jim to. Díky rychlé trefě po buly a pak využité přesilovce, když do konce chyběly pouhé tři sekundy. „Hodně nás to mrzí. Tohle by se nemělo stávat, takhle si prohrát zápas... Když jsme věděli, že nám stačí prohrát o dva góly. Myslím, že jsme to hodně podcenili, byl tam i zbytečný faul. To asi rozhodlo,“ smutní kapitán Martin Kaut.

Vlach: Musíme to hodit za hlavu

Švédsko se k závěrečné hře šesti proti čtyřem ani nemělo dostat. „Podstatná chyba byla ve faulu od Flynna, který vůbec nemusel přijít, protože to nebyla žádná nebezpečná situace. Tam se ten zápas zlomil,“ souhlasí hlavní kouč Rostislav Vlach, jenž tým převzal na starost po odjezdu Václava Varadi do Davosu.

Krutý finiš je ale jedna věc. Druhá věc je ta, že hokejisté Tre Kronor si za vítězstvím šli, byli lepší a českému týmu přidělávali po větší část zápasu problémy. „Hra nebyla taková, jak jsme si představovali. Asi jsme měli přemíru snahy, kluci chtěli vyhrát, a z toho pramenily ty chyby a góly,“ pokračuje Vlach. „Švédové nás předčili v důrazu v osobních soubojích a před brankou. To vyústilo i ve dvě branky v závěru.“

Domácí reprezentanti do utkání vlétli, jenže pak se dostali do útlumu. Krok udrželi jenom díky dvěma využitým přesilovým hrám pět na tři z holí Hrabíka s Kautem. „Měli jsme ještě půlku zápasu před sebou. Škoda, že jsme jich nevyužili ještě víc,“ cítí kapitán. Právě v těchto situacích týmu hodně chyběl Martin Nečas. „Škoda, že musel odjet,“ souhlasí David Kvasnička. „Neči je výborný hokejista, jak v ofenzivě, tak v defenzivě. Ale myslím, že jsme ukázali, že to jde i bez něj. Škoda, že to nevyšlo,“ hlásí Kaut.

Kaut: Tohle se fakt nesmí stávat

Co se týče defenzivy, ta česká bohužel nepředvedla zdaleka tak dobrý výkon jako ve čtvrtek, kdy vynulovala Finy. Nebezpečných situací před Jakubem Škarkem vznikala obrovská spousta. „Švédové ukázali, jak jsou šikovní na puku, jak mají výborné útočníky a vlastně i beky. Jsou na tom individuálně skvěle,“ pokračuje Kvasnička.

A soupeř zároveň jako by měl víc šťávy, přestože hrál už čtvrtý zápas ve čtyřech dnech. „Asi jsme trochu doufali, že by mohli být unavenější a nemuseli by tolik bruslit jako vždycky. Jenže ukázali, že mají perfektní fyzičku, a bruslili stejně, jako kdyby to byl první zápas,“ kroutí hlavou český zadák, který se nahrávkami podepsal pod všechny tři góly. Ty ovšem k úspěchu nestačily.

Po porážce 3:6 jsou pro české mladíky karty rozdané jasně. Pokud získají ze zápasu s Německem minimálně stejně bodů jako Finové proti Švýcarům, skončí na druhém místě. Pokud ne, budou třetí. Na první místo už ani v případné minitabulce na devíti bodech dosáhnout nemůžou, právě vinou posledního gólu.

Kvasnička: Bylo by super doma vyhrát. Bohužel

„Musíme ten zápas zvádnout. Němci tady sice ještě nevyhráli a dostávají docela hodně gólů, ale nesmíme je podcenit. Když je podceníme a dostaneme je do zápasu, tak to bude těžké,“ varuje Kvasnička. „Dáme si volno, ráno nebudeme mít rozbruslení. Zregenerujeme, půjdeme se společně projít a budeme chtít to druhé místo uhrát,“ slibuje Kaut.

Premiéru na turnaji i v kategorii do 19 let si odbyde brankář Kristián Kolář. „Chceme mu dát šanci, už o tom ví. Myslím, že Škára chytal tři zápasy velmi dobře, i dneska měl spoustu zákroků, kdy nás podržel. Taky si zaslouží odpočinek,“ dodává Rostislav Vlach.

ŠVÉDSKO – ČESKO 6:3 (1:0, 2:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 12. Engaras (Sveningsson), 27. Hedberg (Bemström, Peterson), 31. Berglund (Södegran), 42. Bemström (Karlsson, Holmberg), 57. Johansson (Hedberg, Bemström), 60. Södegran (Sylvegärd, Bemström) – 30. Hrabík (Kvasnička, Kaut), 32. Kaut (Machala, Kvasnička), 51. Dvořák (Kvasnička).
Rozhodčí: Bejček, Pešina – Jindra, Zíka.
Vyloučení: 8:4.
Využití: 1:2.
Střely na branku: 41:32 (9:12, 12:7, 20:13).
Diváci: 991.
Nejlepší hráči: Simon Johansson – Martin Kaut.
Švédsko: Ersson – Hedberg, Pilö, Walfridsson, Johansson, Själin, Berglund – Södergran, Peterson, Walli-Walterholm – Holmberg, Karlsson, Bemström – Johansson, Engaras, Sylvegärd – Sveningsson, Emanuelsson. Trenér: Johansson.
Česko: Škarek – Galvas, Kvasnička, Mikyska, Kunst, Zelingr, Gaspar – Machala, Hrabík, Kaut – Dvořák, Chrtek, Pour – Navrátil, Flynn, Toman – Eret, Václavek, Jirásek. Trenéři: Vlach, Říha a Krátoška.

NĚMECKO – ŠVÝCARSKO 1:8 (0:3, 1:4, 0:1)

Branky a nahrávky: 23. Koziol (Bullnheimer) – 8. Eggenberger (Riatsch), 13. Matewa (Geisser), 15. Leuenberger (Petrig), 26. Eggenberger (Lehmann, Geisser), 27. Döpfner (Petrig, Leuenberger), 30. Simic (Brüschweiler), 37. Lehmann (Simic), 48. Petrig (Wyss, Tanner).

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Švédsko 4 3 0 0 1 25:11 9
2. Finsko 3 2 0 0 1 10:7 6
3. Česko 3 2 0 0 1 10:8 6
4. Švýcarsko 3 1 0 0 2 12:13 3
5. Německo 3 0 0 0 3 5:23 0

Závěrečný den turnaje U19

Neděle 18. února:
12:30 Finsko – Švýcarsko, livestream »
16:00 Česko – Německo, livestream »

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz