Krajánci dorazili, osmnáctka jde na Finy. Chceme se předvést, slibuje Gajarský

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

(PLYMOUTH, od našeho zpravodaje) Česká reprezentace do osmnácti let jde do boje! Po dvoudenní aklimatizaci ji v Plymouthu čeká první ze čtyř zápasů ve čtyřech dnech, těžký turnaj odstartuje ve 21:30 SEČ proti Finům.

Plekanec Chance liga

Realizační tým české osmnáctky musel řešit nepříjemnosti vyvolané počasím na severu Spojených států amerických, protože napadlo velké množství sněhu, a tak byly zrušeny některé lety. To se týkalo také krajánků Matěje Blümla a Tomáše Dajčara, kteří uvízli na letišti.

Poprvé od Hlinky. Větší konkurence je pro mě výzva, hlásí Pekař »

První jmenovaný nakonec dorazil s jednodenním zpožděním, druhý pak v pozdních pondělních hodinách. „Trochu nám to nabouralo plány, protože jsme chtěli přípravu na utkání absolvovat v plném složení,“ vysvětloval asistent trenéra Tomáš Martinec. Kvůli sněhové kalamitě si ale musí vystačit pouze s dopoledním rozbruslením v den zápasu.

Matěj Pekař, třetí z hráčů, kteří neletěli s týmem přímo z České republiky, se do Plymouthu přesunul už v neděli. „Do Detroitu jsem přiletěl ve čtyři ráno. Vyspal jsem se a během dne jsem se pak připojil k mančaftu. Cesta nebyla zase tak strašná,“ popisuje.

Adámek: Musíme si zvykat na úzký led

Čeští mladíci vědí, že se musí spoléhat především na týmový výkon. „Chceme se předvést. Myslím, že celý tým chce předvést co nejlepší výkon. Musíme táhnout za jeden provaz, abychom tady mohli uspět a získat co nejlepší umístění,“ říká útočník Adam Gajarský, pro něhož půjde o třetí letošní turnaj v rámci reprezentace do osmnácti let.

„Na výhru může dosáhnout každý. Všechny týmy jsou extrémně vyrovnané, takže uspět může kdokoliv,“ je přesvědčený Gajarský. Třinecký obránce Jakub Adámek si zase myslí, že favoritem turnaje budou Spojené státy: „Hrají po celý rok spolu v jednom týmu, takže jsou dobře sehraní. Mají ten svůj vývojový program v United States Hockey League, což může být znát.“

Hokejisté navíc mají jednu z posledních možností na to, aby přesvědčili realizační tým, že si zaslouží místo na dubnovém mistrovství světa. Turnaj je však důležitý i z hlediska blížícího se draftu NHL.

Benjamínek Přikryl o MS osmnáctek: Udělám všechno, abych tam jel! »

Jelikož se hraje na americké půdě, očekává se vysoká účast skautů napříč všemi celky nejlepší hokejové ligy světa, což potvrzuje i generální manažer New Jersey Devils Ray Shero: „Turnaj pěti národů je prvotřídní událost, která může významně ovlivnit pořadí draftu 2018. Naši skauti mají jedinečnou příležitost vidět porovnání toho nejlepšího, co nabízí špičkové hokejové národy. To, že se hraje v Plymouthu, nabízí skautům i fanouškům skvělou dostupnost,“ řekl pro web amerického rozvojového programu.

Hned 72 hráčů z celkového počtu 112, kteří se turnaje v Plymouthu zúčastní, jsou totiž v současnosti tipovaní na účast v letošním draftu. 31 z nich by se pak vešlo do odhadu žebříčku 40 nejlepších.

Je tím pádem jasné, o jak těžkou prověrku pro české mladíky půjde. Zvlášť na úzkém zámořském kluzišti. „Musíme rychle kombinovat a dávat puky od sebe, abychom se neocitli pod tlakem,“ hledá recept na překonání soupeřů Jakub Adámek.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz