Když se chce, tak to jde. Kanada postupně restartuje juniorský hokej

Foto: Facebook Charlottetown Islanders

Severní Amerika sice také marně čeká na ústup pandemie covidu-19, ale juniorské soutěže se jedna po druhé postupně rozbíhají. Teď se na návrat těší mladíci z Western Hockey League.

O Kapku lepší hokej

WHL se pro potřeby aktuální situace rozdělila na čtyři divize, v jejichž rámci pracuje vedení na obnovení chodu soutěže. Pomalu, ale úspěšně. Významně mu k tomu pomohly pozitivní zkušenosti ze Stanley Cupu a mistrovství světa do 20 let.

Jako první ohlásila restart v Centrální divizi, tedy v provincii Alberta. Pro první pětici týmů začne sezona už příští pátek 26. února, v základní části je čeká 24 hracích kol.

Ze zámoří postupně chodí další pozitivní zprávy. Junioři dostali zelenou i v americké divizi, stát Washington povolil návrat Everettu, Portlandu, Seattlu, Spokane a Tri-City. Sezonu zahájí 19. března.

Východní divize vyřešila bezpečnostní otázku po svém. Všech sedm mužstev z provincií Saskatchewan a Manitoba odehraje základní část v bublině v Regině. Kluby právě dnes vstupují do izolace, za týden se přesunou do hlavního města Saskatchewanu a první zápasy odehrají 12. března. Tady je vidět velká podobnost s protokolem juniorského šampionátu.

ℹ | Český hokej už ukončil také Juniorskou ligu akademií. Stále přemýšlí o náhradním programu pro mládežníky, ale bohužel musí čekat.

Zveřejnil(a) Mládežnický hokej dne Středa 10. února 2021

V nejistotě tak zůstává už jen pětice týmů z Britské Kolumbie, kde čeká vedení soutěže na povolení od zdravotních autorit.

WHL si loni zahrálo sedmnáct českých hokejistů, někteří z nich by se nyní mohli do soutěže vrátit. Je ale samozřejmě otázkou, zda se jim to vyplatí. Ve hře jsou Pavel Novák, Michal Gut, Šimon Kubíček či brankář Lukáš Pařík.

„Zatím tam nepouštějí Evropany, kteří by museli po příletu absolvovat dvoutýdenní karanténu. Možná ještě zůstává teoretická naděje, že se tam dostanu na pár zápasů v závěru, ale to se teprve řeší. Pro mě je teď asi lepší zůstat v extralize,“ uvedl nedávno Kubíček.

„Na stole mám dvě varianty. Vrátit se do kanadské Kelowny, nebo zůstat v Motoru. Uvidíme, jak to dopadne. Hlavně potřebuju hrát. To je pro mě nejpodstatnější,“ řekl Novák. Pařík si zase našel angažmá v USHL, takže ke kanadským hranicím už se víceméně vracet nepotřebuje.

Možnost zkrácené sezony a několika center, v nichž by se odehrály všechny zápasy, zůstává na stole i v Ontario Hockey League. Dřívější debaty o restartu soutěže s podmínkou zakázané hry do těla vyšuměly, ministryně sportu nicméně dál usiluje o návrat hokejistů na led.

„Hledáme cesty, jak bychom mohli OHL znovu rozběhnout. Víme, že je důležitou součástí kultury v naší provincii. Nechceme, aby hráči přišli o celou sezonu, ale musíme si být jistí, že budeme schopni dodržet všechna bezpečnostní opatření,“ uvedla Lisa MacLeodová.

QMJHL znovu běží od ledna, pouze několik týmů z východní části ještě musí vyčkávat. Když se obloukem vrátíme na západ Kanady, v březnu tam vypukne dokonce i nižší soutěž AJHL. No a ve Spojených státech je USHL v plném proudu.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz