Kdo si na MS polepšil směrem k draftu? A co Svozil s Jiříčkem?

Foto: Martin Voltr

Konečně, konečně. Skauti i fanoušci dostali vytouženou příležitost vidět na jednom ledě talenty aktuálního draftového ročníku, a vlastně nejen toho. Na mistrovství světa do 18 let měli žně.

Zámořská média si následně vzala na paškál pohyb „akcií“ některých hráčů. Těch, co překvapili hlavně v pozitivním, ale třeba i negativním smyslu.

Mrkněte, kdo zaujal reportéry prestižních webů The Athletic a The Hockey News.

Benjamin Gaudreau (B – Kanada)
OHL se letos nerozjela, takže za celou sezonu nenastoupil ani k jedinému zápasu. Nezačal ani v kanadské bráně na šampionátu. Zato ale turnaj dochytal, a dochytal ho skvěle. Byl vyhlášen nejlepším gólmanem. Na druhou stranu se sluší říct: Za skvělým kanadským týmem nemusel čarovat. Na draftu by klidně mohl být brankářskou trojkou za Jesperem Wallstedtem a Sebastianem Cossou (oba ročníku 2002).

Aleksi Heimosalmi (O – Finsko)
Před mistrovstvím byste mu trofej pro nejlepšího obránce rozhodně netipovali. Navzdory menší postavě (181 centimetrů) zaujal na obou koncích hřiště. Původní očekávání ho řadila někam do druhé poloviny draftového „pole“, ale teď bezpečně vystoupal do té první.

Samu Tuomaala (Ú – Finsko)
Trochu jiný případ, neboť o Tuomaalovi se už vědělo – přestože během klubové sezony nezářil. Zato na osmnáctkách ano. Další „prcek“ (178 cm) uměl udělat zápas, viděli jste to třeba při závěrečné otočce proti českému týmu. Jasně si teď řekl o první kolo draftu.

Olen Zellweger (O – Kanada)
Není potřeba moc mluvit o Brandtu Clarkovi, ten v Texasu téměř už neměl kam vystoupat. Zellweger ano. Na mistrovství si vybojoval významnou roli v přesilovkách, osmi body dorovnal nejproduktivnějšího beka Heimosalmiho a dost pravděpodobně může doplnit zástup zvučnějších parťáků v prvních dvou kolech.

Danila Klimovič (Ú – Bělorusko)
Šest gólů, a všechny v přesilových hrách. Bělorusové odehráli další dobrý turnaj, v domácích podmínkách plodí zajímavé talenty a teď bavili hlavně Klimovičovou zásluhou. V létě snad už konečně zamíří do Rouyn-Norandy, ale kdo si ho mezitím zamluví jako žolíka pro budoucnost?

Další talenti ze zámoří
Francesco Pinelli zaujal ve „druhé vlně“ po Bedardovi s Wrightem, i ve slovinské Jesenici evidentně nabral dobrou formu. To samé, jen ve švýcarských intencích, můžete říct o Masonu McTavishovi a bekovi Brennanu Othmannovi. Velmi lichotivé pro evropský hokej! Na výkony amerických vrstevníků šlo o kus méně chvály...

A co Evropané?
Ruský forvard Nikita Čibrikov si upevnil pozici směrem k prvnímu kolu, od Švéda Fabiana Lysella se bude dál čekat elitní desítka, i když gólově pro sebe „ukradl“ pouze čtvrtfinále. Běloruského zadáka Dmitrije Kuzmina by měl vyšvihnout nejen lakrosový blafák, který byl na obránce opravdu neuvěřitelný.

Jak si stáli hlavní favorité draftu?
Podle webu The Athletic nezářili. „Byli dobří, občas velmi dobří. Ale nemůžu říct, že byste turnaj opustili s pocitem, že šlo o špičkové hráče,“ napsal o trojici Guenther, Clarke, Edvinsson. Trochu paradoxně tak možná stouply akcie hráčům, kteří se na MS nepředstavili. Ať už kvůli věku (Power, Beniers, Eklund...), nebo zranění (Luke Hughes).

Kdo zklamal?
Víceméně všechny odhady dosud řadily do prvního kola forvarda Simona Robertssona, tady jsou teď za mořem poměrně skeptičtí. Podobně u jeho švédského krajana Williama Strömgrena. Z elitní společnosti nezaujali ani Kanaďané Harrison či Roulette, nevýrazné výkony i zranění v průběhu turnaje mohly srazit vyhlídky Matveje Petrova.

Naděje pro draft 2022...
Rozhodovat se pouze na základě tohoto turnaje, asi těžko by někdo ohrozil pozici Shanea Wrighta coby jedničky příštího draftu. Citelně odskočil Bradu Lambertovi, byť i jeho zbrzdilo zranění. Snajpr Ivan Mirošničenko potvrdil, že by měl jít na řadu taky mezi prvními.

...a 2023?
O hvězdných válkách Connora Bedarda s Matvejem Mičkovem toho bylo, ale hlavně ještě bude napsáno spousta. „Mičkov přemýšlí o hře jinak, umí vytvořit šanci z ničeho. Bedard má úžasné dovednosti, kreativitu i schopnost skórovat,“ píše Corey Pronman z The Athletic. U kanadského supertalentu se ještě zaslouží zmínit, že jeho výkony rostly s důležitostí zápasů. Bod pro něj!

Stanislav Svozil a David Jiříček
Pokud z této dvojice na šampionátu někdo zaujal, byl to rozhodně Jiříček. „Je vysoký, a přitom pohyblivý, ukázal své dovednosti s pukem a instinkty, přestože nezískal ani bod. Mezi profesionály by měl patřit k excelentním obousměrným obráncům. Bez debat míří do prvního kola,“ predikuje web The Athletic směrem k příštímu draftu.

Svozil tentokrát tak výrazný turnaj neprožil. „Na téhle úrovni by měl výrazně přispívat ofenzivě. Když je na ledě, očekáváte od něj, že bude diktovat hru. Myslím, že to v sobě má, ale v tuhle chvíli to neukázal,“ řekl Pronman v televizním vstupu během turnaje.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz