Kaše na ledě i na střídačce. Pirátská mládež slavila druhé zlato za 3 dny

Foto: Luboš Lang, ČSLH

V době generální „stopky“ pro hokej pokračuje náš seriál o mládežnických mistrech a jejich kariérních osudech. Znovu se vracíme do jara 2012, které bylo pro hokejový Chomutov výjimečné. Fantastické. Seniorský tým postoupil do extraligy a dva dny po juniorech získali titul republikových mistrů také mladší dorostenci.

V předešlé sezoně skončili mladší dorostenci tehdejšího KLH Chomutov v poli poražených, byť bodový odstup poslední Třemošné je nechal v klidu. Po klubovém rebrandingu však tým složený z ročníků 1996 a 1997 ukazoval velké věci. Základní část mu vynesla druhé místo za Spartou, na Plzeň i Karlovy Vary měl luxusní náskok.

Už několik týdnů se tak mohl v klidu chystat na mistrovství republiky, na které tehdy postupovaly právě nejlepší dva celky z každé skupiny. Závěrečný turnaj v Liberci nabízel konfrontaci různých hokejových stylů, týmy se mezi sebou povětšinou mohly znát pouze z mimosoutěžních duelů.

„Chtěli jsme vnutit naši hru soupeři, proto jsme kluky tolik nezatěžovali taktikou soupeře. I když jsme jejich styl znali, protože jsme se s výjimkou Liberce se všemi utkali v rámci turnajů během volných dnů v sezoně nebo před ní,“ přibližoval trenér Severočechů Robert Kaše.

Jeho svěřenci nevstoupili do mistrovství pravou nohou, s Vítkovicemi prohráli 4:6. Od té doby už ale neztratili ani bod. O gól porazili Spartu i Liberec, o dva České Budějovice. „Dá se říct, že krizové okamžiky nás potkávaly v podstatě každý zápas. Třeba se Spartou jsme vedli 3:1, k ničemu ji nepustili, ale vlastní chybou jsme ji vrátili do hry,“ připomněl Kaše.

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Za psychicky nejtěžší považoval duel proti Budějovicím. „Ty nezískaly do té doby ani bod, takže jsme museli uspět, abychom se udrželi ve hře o titul. V tomhle utkání byli kluci nejsvázanější a prosadili se až v polovině třetí třetiny,“ zmínil kouč. Piráti to zvládli a poslední den nastoupili na Třinec. Znovu potřebovali plnohodnotné vítězství, ale měli tu výhodu, že šlo o závěrečný duel celého turnaje.

„Věděli jsme, že máme díky předešlým výsledkům jistou medaili. To byla velká úleva. Navíc kluci vyhrocenější zápasy během sezony zvládali, i proto jsem jim věřil,“ přiznal Kaše. Nebylo to však „finále“ pro slabší povahy – Piráti během pouhých 129 sekund na přelomu druhé a třetí třetiny prohospodařili vedení 4:1!

Pak ale znovu zabrali a dalšími čtyřmi góly rozhodli o svém titulu. V tabulce bodově vyrovnali Spartu, ovšem výsledek vzájemného zápasu hovořil v jejich prospěch.

Foto: Luboš Lang, ČSLH

„Pro mě je to vlastně první velký úspěch, přestože v Německu jsem jako hrající trenér s týmem dvakrát vyhrál soutěž,“ radoval se Robert Kaše, jenž v týmu cepoval i svého mladšího syna Davida. „Trénuje pode mnou s výjimkou loňské sezony už od školky. Víme, co od sebe čekat,“ usmíval se. „Jsem rád, že jsem ho v týmu měl, protože patří mezi ty, kteří dokáží stmelit kolektiv.“

Jako jedinou vyčnívající individualitu však po turnaji zmínil brankáře Štěpána Lukeše. „Podržel nás v několika zápasech. Vyzdvihovat někoho z pole by nebylo fér, protože rozhodoval týmový duch a také fakt, že jsme společně se Spartou měli dvě lajny schopné dát gól, zatímco ostatní týmy spoléhaly spíš na tři čtyři hráče,“ vysvětlil Kaše.

Mladší dorostenci tak zvládli to, co dva dny předtím jejich starší kolegové. „Všechny nás motivovalo, abychom se jim vyrovnali a zvedli ještě o něco víc prestiž chomutovské mládeže,“ přiznal Robert Kaše.

Povedlo se. Pirátům začala čtyřletá epocha, během níž získali čtyři mistrovské tituly.

Brankáři

Roman Černý
Za týmovou jedničkou dostal prostor v deseti zápasech, posléze zamířil do Karlových Varů a Hradce Králové. V sedmnácti letech chytal play off krajské soutěže mužů za Českou Třebovou, tam ale jeho stopa skončila.

Štěpán Lukeš
O jeho kvalitách svědčilo to, že coby ročníkově mladší hráč chytal už napevno za reprezentaci U17, s níž se zúčastnil i turnaje World Hockey Challenge. Na jaře pak jistil domácí titul. Po něm přidal dva juniorské a v rodném městě se propracoval až do extraligy. Organizaci Pirátů opustil teprve v roce 2019, kdy zamířil do Hradce Králové.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Obránci

Marcel Hlaváček
Větší prostor dostal až v následující sezoně, kdy také krátce nakoukl do národní šestnáctky. Jeho dosavadním maximem jsou starty v Chance lize za Kadaň i Chomutov, na rok se podíval do slovenské Dubnice a teď má důležitou roli v druholigové Příbrami.

Martin Knobloch
Další prvoročák v mistrovském týmu. Po mladším dorostu už se v mládežnických extraligách ani v dospělém hokeji neobjevil.

Michal Kozák
Pod Krušné hory přišel z Českých Budějovic. Tam se přes Klášterec nad Ohří v roce 2016 také vrátil, dohrával ve druholigovém David Servisu.

Martin Krstev
Následující sezonu ve starším dorostu už pendloval do Kadaně. Jako junior si zahrál i druhou ligu v Klášterci nad Ohří, to bylo vše.

Jan Páleník
Nejproduktivnější zadák mistrovského týmu (a s 84 minutami také jeho nejtrestanější hráč). Zahrál si za českou sedmnáctku a s Piráty pak slavil jeden juniorský titul, ale i pro něj byl konečnou destinací Klášterec.

Adam Pokorný
S ostatními obránci ho spojuje podobný osud. Tedy pokračování mládežnické kariéry v Kadani a finiš v juniorce Klášterce nad Ohří.

Útočníci

Tomáš Adámek
Od listopadu do poloviny února měl nucenou přestávku, v základní části tak stihl jen 19 startů. Chomutovu zůstal věrný až do konce mládežnických let, kdy krátce nakoukl do Kadaně. Předloni hrál univerzitní ligu za Engineers Prague, nyní se k Pirátům zase připojil na startu jejich nové éry.

Jakub Dimitrov
Jeden titul v mladším dorostu a jeden v juniorce, s takovou vizitkou si Dimitrov v roce 2016 odešel vyzkoušet nižší zámořskou Eastern Hockey League do Philadelphie. Brzy se ovšem vrátil a brousil kraj za Černošice.

David Kaše
Ze všech mistrů to dotáhl jasně nejdál. Kaše nasbíral v základní části 65 bodů (27+38), dalších osm přidal na závěrečném turnaji. O dva roky později získal s českou osmnáctkou stříbro na MS ve Finsku, třikrát si zahrál na dvacítkách a přes švédskou Moru zamířil do Ameriky. V NHL dosud stihl šest startů a jeden gól, působí převážně na farmě Flyers v Lehigh Valley. Dokud se nepřiblíží restart zámořských soutěží, bude oblékat dres Karlových Varů.

Foto: nhl.com

Daniel Klepl
Během mistrovské sezony se rozehrával i v Kadani. Nejvýraznější bodový zápis si nechal na úplně poslední utkání s Třincem, kdy zaznamenal dvě asistence. Po titulu jeho záznamy končí.

Aleš Macháček
Další posila z Českých Budějovic sbírala přes bod na zápas, podobným statistikám se v dalších ročnících už nepřiblížila. Macháček si zahrál Chance ligu za Kadaň, předloni zvolil sbírání dalších hokejových zkušeností ve Francii. Konkrétně ve třetí nejvyšší soutěži.

Petr Macháček
Alešův jmenovec byl bodovým lídrem mužstva a se 40 góly druhým nejlepším střelcem celé soutěže, předčil ho (i když výrazně) jen tehdy supernadějný Václav Karabáček. Za tahouna platil i ve starším dorostu a juniorce, ale přechod mezi dospělé v Kadani rovněž vyměnil za francouzský hokej. Z tamní druhé ligy se vydal do španělského San Sebastianu, který v roce 2019 dotáhl k domácímu titulu! Loni se krátce objevil také v Německu.

Lukáš Pala
Po zisku zlatých medailí už v chomutovské mládeži nepokračoval, pouze v Kadani a Klášterci.

Lukáš Pitra
16 minut před koncem závěrečné bitvy s Třincem vstřelil gól na 6:4, který byl nakonec vítězným. Ačkoli se předtím v základní části blížil průměru bodu na utkání, svou kariéru následně ukončil.

Josef Rindoš
V sezoně nastoupil jen k deseti zápasům, ale trpělivou prací se v pirátské organizaci probojoval až do druhé nejvyšší mužské soutěže. Po třech letech v Kadani se letos do kádru už nevešel, hrát by mohl alespoň kraj za Chomutov.

Roman Rohla
Další z hokejistů, jejichž hokejový osud se uzavřel před koncem mládežnických let. Ta věnoval kompletně chomutovskému klubu.

Martin Strunz
Třetí mladík kanadského bodování v mistrovské sezoně, během základní části nasbíral 54 zářezů. Odměnou mu byly starty za reprezentace U16 a U17. Mezi dospělými později nastupoval v Klášterci, Sokolově (ještě před jeho postupem z druhé ligy) a kadaňském béčku.

Filip Šmejc
Rovněž jeho kariéra se celá odehrává na severozápadě republiky. Zlatý ročník byl pro Šmejce jediným, kdy se objevil v extralize, jinak oblékal dres Kadaně a Klášterce o soutěž níž. Druhou ligu mužů pak brousil ve třech klubech, teď je už třetím rokem věrný Bílině.

Vilém Taraška
K patnácti startům přidal jeden na mistrovství republiky. Ve starším dorostu z kádru vypadl a dál už se objevoval pouze mezi mládežníky Kadaně.

Josef Toman
Chomutov, Klášterec, záloha Kadaně. Také rejstřík dalšího šampiona mladšího dorostu má „tradiční“ podobu, přitom v pomistrovské sezoně se podíval i do nejmladší reprezentace.

Kryštof Zedník
23 utkání základní části mu vyneslo stejný počet bodů, dobře se mu vedlo i na závěrečném turnaji. Titulem však napsal svou hokejovou tečku.

Trenéři: Robert Kaše a Jaroslav Hejcman.

Poznámka: Uvádíme pouze hráče, kteří odehráli v základní části alespoň 10 zápasů nebo nastoupili na závěrečném turnaji. Do tohoto počtu se nevešli brankáři Alex Strejc, obránci Zdeněk Gröger a Lukáš Květ a útočníci Jan Jindra, Martin Stasinka a František Wágner.

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz