Kapitán končil v slzách, Haščák se zlobil na tým: Naše ega jsou moc vysoko!

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Na tenhle šampionát by měli co nejrychleji zapomenout, nálepky sestupujícího se však nezbaví. Slovenští hokejisté na MS ve Švédsku předvedli jeden z nejhorších výkonů v historii, na turnaji vyhráli jen jednou. V rozhodujícím souboji navíc prohráli se Švýcarskem 3:6 a míří minimálně na rok pryč z nejvyšší divize. „Pro nás je to velké zklamání. Vůbec jsme před turnajem nečekali, že by se něco takového mohlo stát,“ hlásil smutně po sestupu slovenský kapitán Oliver Turan.

HokejkaTV

Když v sobotu Slováci proti Švýcarsku srovnali sérii o záchranu na 1:1 na zápasy, věřili si, že urvou i třetí rozhodující utkání. To se ale nestalo. „Zápas se hodnotí hodně těžko, protože jsme během něj po celou dobu měli převahu. Je neskutečné, co jsme občas po individuální stránce dokázali předvést. Takové chyby nás stály celý turnaj, je to obrovské zklamání. Všichni si musíme sáhnout do svědomí,“ říká útočník Jozef Haščák, který se při prohře 3:6 ve třetí bitvě blýskl dvěma góly.

Zlom přišel ve druhé třetině. Slováci tlačili, ale třetí gól dal soupeř. „Za stavu 2:2 jsme měli tlak i několik vyložených šancí, které jsme nedokázali proměnit. Nevěděli jsme, jak se prosadit. Taková efektivita je k ničemu, to jsme mohli hrát do rána,“ tvrdí. „Ale stále jsme si v kabině věřili, že to můžeme otočit. Švýcaři vedli o jeden gól, jenže na začátku třetí třetiny přišla další branka. Potom jsme se navíc začali jeden po druhém nechávat vylučovat. Fauly nás přibrzdily. V závěru jsme snížili, ale pak hráli dvojnásobné oslabení a bylo po zápase,“ popisuje zklamaně.

„Musíme si sáhnout do svědomí a uvědomit si, že hrajeme za Slovensko a nikoliv za sebe. Naše ega jsou moc vysoko, musíme jít s nimi trochu dolů. Nejsme takoví hráči, jací si všichni myslíme, že jsme.“

V čem byla podle něj největší chyba týmu? „Možná jsme občas neměli tolik situace přehrávat. Měli jsme jen vystřelit a jít do branky pro dorážky. Sami jsme takových gólů dostali několik a naopak žádné takové jsme nedali. Všechno jsme si museli vypracovat, chyběly prostě špinavé góly,“ přemýšlí zpětně. Byli Slováci na turnaji opravdu nejhorší? „Pokud jsme desátí, tak to tak asi bude. Musíme si sáhnout do svědomí a uvědomit si, že hrajeme za Slovensko a nikoliv za sebe. Naše ega jsou moc vysoko, musíme jít s nimi trochu dolů. Nejsme takoví hráči, jací si všichni myslíme, že jsme,“ zlobí se Haščák.

Ještě větší smutek prožíval jeho spoluhráč a kapitán slovenské osmnáctky Oliver Turan, který se neubránil slzám a do mixzóny přišel vydatně odevzdaný. „Pro nás je to velké zklamání. Vůbec jsme před turnajem nečekali, že by se něco takového mohlo stát. Měli jsme úplně jiné cíle, ale tahle prohra to celé podtrhla,“ lituje. „Udělali jsme individuální chyby, které Švýcaři tvrdě trestali. V takových zápasech by se nám to nemělo stávat. V podstatě jsme soupeři darovali góly,“ dodává.

Kapitán Turan: Hráli jsme psychicky nejtěžší zápasy v kariéře

„Nikdo z nás ještě nikdy nehrál tak psychicky těžké zápasy, jako byly ty tři v souboji o udržení. Do každého z nich jsme ale vstupovali ve stejném rozpoložení, bohužel to nevyšlo,“ popisuje náročnost minibaráže. Co týmu nejvíc chybělo? „Nedokázali jsme ani jeden zápas odehrát po šedesát minut kvalitně. Stále byly v naší hře pasáže, kde jsme hráli parádně a najednou přišly pasáže s množstvím chyb,“ má jasno Turan.

Slováci se s elitní společností loučí, příští rok je čeká souboj o návrat na MS v Kazachstánu. „Je škoda, že jsme po dobré přípravě nenačasovali formu. Strašně nás to mrzí, hlavně kvůli ročníku 2002, který bude muset jen kvůli nám bojovat v kategorii IA,“ říká Jozef Haščák. Navíc nikde není psáno, že se naši východní sousedé hned vrátí do elitní společnosti. „Je to tak. Bude to velmi náročné pro další kategorie. Nebude lehké se dostat nazpět, uvidíme,“ uzavírá kapitán letošní slovenské osmnáctky Oliver Turan.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz