Kanadu škrtnul, má smlouvu v Brně. Extraliga je hodně kvalitní, říká Kučeřík

Foto: Roman Kantor, hc-kometa.cz

Stabilní výkony v defenzivě vynesly Radku Kučeříkovi místo na dvou juniorských šampionátech. Mládežnické kariéře teď definitivně zamával, ale dlužno říct, že rád: Získal totiž novou dvouletou smlouvu v Kometě.

Aplikace Tipsport extraligy

Opora juniorské reprezentace strávila první polovinu sezony v Přerově, kam se vrátila ještě i po návratu z mistrovství světa. Brzo ale dostal Radek Kučeřík povolání do „své“ Komety – a v sestavě už se udržel. Čas na ledě mu navíc neustále roste.

Logickým vyústěním byl podpis nového dvouletého kontraktu. Kučeřík už nemohl čekat na pokračování soutěží v Kanadě, zámořskou kapitolu tak (alespoň prozatím) uzavřel a soustředit se může na tu českou.

Máte velkou radost z podpisu extraligové smlouvy?
Určitě jsem za to moc rád, teď v té době nejistoty, kdy se pořád všechno mění a nikdo neví, co vlastně bude. Je dobré, že jsem dostal smlouvu na dva roky a vím, že se se mnou tak trochu počítá. Musím ale dál předvádět dobré výkony a říkat si o místo v sestavě.

Jak dlouho jste pokračování v Kometě řešili, než došlo k finální dohodě?
Bylo to v jednání trochu déle, řešilo se hrozně moc věcí. Vázlo to i na tom, jestli se budu vracet do Kanady, nebo zůstanu v Česku. Čekali jsme, jak se bude situace vyvíjet. Nakonec jsme se rozhodli, že tohle bude nejlepší možnost. Celkově to trvalo tři týdny nebo měsíc.

„Vrátil jsem se tam, kde jsem vyrůstal, znám tady plno lidí i hráče v týmu. O to bylo rozhodování jednodušší.“

Už jste si řekl, že na Kanadu nemá smysl čekat dál...
Jo, já jsem ještě pořád přemýšlel, jestli se tam budu vracet, nebo ne. Jelikož se ta doba s covidem nevyvíjí úplně nejlíp, tak jsme se s agentem i rodinou dohodli na tom, že nejlepší bude zůstat v Česku a mít jistotu, že budu hrát.

Navíc když je pro vás Kometa srdcová záležitost, že?
Jasně. Tím, že jde o Brno, je to pro mě známé prostředí. Vrátil jsem se tam, kde jsem vyrůstal, znám tady plno lidí i hráče v týmu. Tím to bylo lepší, o to bylo rozhodování jednodušší.

Dělá vám radost, když víte, že Libor Zábranský dává šanci mladým? A teď mluvím hlavně o obraně.
Je to určitě příjemné a myslím, že můžu mluvit za všechny kluky. Jsme hrozně moc rádi, že tu šanci dostáváme. Když už ji dostaneme, tak se ji vždycky snažíme využít co nejvíc. Je pro nás velmi dobré, že jsme takhle vytěžovaní.

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Na druhou stranu, když si vezmu Filipa Krále a Stanislava Svozila: Pokud by se zámořské soutěže v příští sezoně rozjely tak, jak mají, v Kometě asi dlouho nezůstanou, že?
To nikdo neví. Záleží na nich, jak se rozhodnou a kam povedou jejich kroky. Myslím, že ani oni sami neví, jak to budou mít. Všechno se bude řešit asi až po sezoně.

Filip Král se letos stal jednou z komet extraligy...
Jasně. Já jsem hrál s Filipem na začátku sezony v Přerově, od té doby jsem si ho všímal a musím říct, že jeho výkony gradují. Každým zápasem je lepší a lepší, dívá se na něj velmi hezky.

„Dost mi pomáhá ten rok, co jsem strávil v Kanadě. Skoro všechno na střídačce řešíme v angličtině.“

Podle mého názoru bude mít brzy na NHL. Souhlasíte?
Já si myslím, že by tu šanci určitě měl dostat. A pak záleží na něm, jak ji chytne a vypořádá se s ní.

Poslední dobou nastupujete ve dvojici s Rhettem Hollandem. Jak vám funguje komunikace?
I v komunikaci s ním mi dost pomáhá ten rok, co jsem strávil v Kanadě. On totiž mluví převážně jen anglicky. Skoro všechno na střídačce řešíme v angličtině: Kdo si koho vezme na střídání, jak bychom to mohli zahrát lépe... Jsem rád, že jsem ten rok v Kanadě strávil, protože teď všechno využívám.

Máte nějak specificky rozdělené role?
My jsme oba dva takové defenzivnější typy. Takže se hlavně snažíme hrát dobře zezadu, získávat hodně puků a rozdávat je útočníkům. A když se dostaneme do útoku, tak poslat nějakou střelu na bránu, protože střelu máme. Jakmile dostaneme šanci, snažíme se ji zužikovat. Ale hlavně musíme hrát z obrany.

Foto: Andrea Cardin / HHOF-IIHF Images

Váš tým měl mezi lednem a únorem nepovedené období, pak jste se ale zvedli. Jste už spokojení, jak vám hra šlape?
Nevím, jestli úplně spokojení. Jdeme zápas od zápasu a soustředíme se na to, abychom se dobře připravili na vrchol sezony, což je play off. Měli jsme takovou delší šňůru, kdy jsme prohrávali hodně zápasů po sobě, a nálada nebyla úplně ideální. Teď po pauze se to ale trošku zvedlo a jsme za to moc rádi. Doufáme, že nám to co nejdéle vydrží.

Zamakali jste na něčem konkrétním?
Nemyslím si. Měli jsme nějaké tréninky na obranné i na útočné pásmo, což nám určitě trochu pomohlo. Nedokážu říct, v čem byla ta chyba, že jsme tolik prohrávali. Prostě se nám nedařilo.

Od mistrovských let 2017 a 2018 provází Kometu pověst týmu, který je specialistou na play off. Přestože už nějaký pátek uplynul, podle mě vás takhle pořád bere celá extraliga. Vidíte se tak i sami?
Řekl bych, že takhle to nikdo z nás nevnímá. Týmy jsou vyrovnané a play off je jiná soutěž. Každého soupeře, na kterého narazíte, musíte porazit. Bývají to těžké zápasy. Úplně si nemyslím, že bychom v tomhle ohledu měli nějakou výhodu. Důležité je moc si to nedávat do hlavy a soustředit se na to, abychom tam v každém zápase nechali všechno.

„Z Evropy se do Ameriky a Kanady nedá úplně létat a i kdyby tam někdo chtěl hrát, tak neví, jestli by se tam vůbec dostal.“

Vnímáte i vy osobně, že Sparta a Třinec jsou odskočené?
Každý zápas v extralize je úplně jiný. Záleží i na tom, jestli hrajete doma, nebo venku... Dá se hrát s každým, záleží, jak se člověk nachystá. Ale je pravda, že tihle dva soupeři jsou asi trošku někde jinde. Já jsem proti Spartě ještě osobně nehrál, ale s Třincem už jsem hrál dva zápasy. Můžu ho nějak porovnávat a myslím, že je na tom letos velmi dobře.

V úterý jste si zahrál i proti kamarádovi Liboru Zábranskému. Bylo to pro vás speciální?
Ani úplně ne, s Kometou jsme hlavně chtěli ten zápas doma ubojovat, což se nám nakonec povedlo. Ve Varech je víc kluků, se kterými se známe. Dála Mikyska, Libor Zábranský, nebo třeba Daniel Kowalczyk, s těmi jsem tady v Brně hrál. Určitě to bylo pestřejší, že jsme se na sebe mohli trochu vyburcovat a když jsme se potkali, tak jsme se dohráli nebo si něco řekli.

Libor je v Karlových Varech na hostování do konce sezony, tak byste si třeba mohli příští sezonu zahrát zase spolu...
Přiznám se, že úplně nevím, jak to plánuje a co bude řešit po sezoně. Ale určitě je to možné. Jestli se potkáme v Brně, budu za to jenom rád.

Foto: Roman Kantor, hc-kometa.cz

Sice jste na rozdíl od něj strávil v Kanadě jen jeden rok, ale stejně jste asi nečekal, že se vaše další kroky vyvinou takhle. Člověk se přesune za moře, maluje si, že už tam snad zůstane, a teď najednou přijde taková kariérní změna... Mám pravdu?
Takhle bych to neřekl. Chtěl jsem tam určitě zůstat ještě aspoň na tuhle sezonu a pak řešit, co dál. Ale tím, že se tam ještě vůbec nehraje, bylo nejlepší vrátit se do Česka. Extraliga je v celé Evropě velmi kvalitní soutěž, všichni hráči to tady znají a libují si, jakou má kvalitu. Jsem rád, že jsem teď dostal prostor a můžu si budovat místo v extralize.

WHL by se teď už měla postupně rozjíždět. Bavil jste se s vašimi vrstevníky, jestli se tam na zkrácenou sezonu vůbec někdo vrátí?
Vím, že třeba Šimon Kubíček o tom nějak jednal. Všechno je to ale komplikované. Teď už jsou sice zmínky o tom, že by se měla soutěž rozjet, ale zase nikdo neví, jak se tam dostat. Z Evropy se do Ameriky a Kanady nedá úplně létat a i kdyby tam někdo chtěl hrát, tak neví, jestli by se tam vůbec dostal. Myslím, že většina hráčů bude zůstávat v Česku a dohrávat sezonu tady.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz