Kanada 23. zlato nepřidala, Hlinka Gretzky Cup vyhráli Rusové!

Foto: Karel Švec, Český hokej

Na Hlinka Gretzky Cup přijeli v roli hlavních favoritů, ale hokejisté Kanady další triumf nezískali. Ve finále přestříleli Rusy 37:13, jenže vinou fantastického výkonu brankáře Jaroslava Askarova a dvou branek Alexandra Pašina prohráli 2:3. Sborná slaví zlato po dlouhých 24 letech!

HokejkaTV

Kanada měla po snadné jízdě základní skupinou značné problémy už v semifinále se Švédskem a teď se situace opakovala. Hlavnímu favoritovi nepomohlo ani drobné zranění prvního brankáře Lennoxe, místo něhož nastoupil náhradník Garand.

A ten inkasoval hned z první ruské střely, když ho ve čtvrté minutě překonal z kruhu Alexandr Pašin – hattrickový hrdina semifinálové bitvy s Finskem. Kanaďané byli podle očekávání aktivnějším týmem, jenže už od prvních minut se trápili s Jaroslavem Askarovem.

Nejlepší gólman světa v kategorii U18 inkasoval až na startu druhé třetiny. V oslabení vykopl střelu McClennona, ale Quinton Byfield už kotouč snadno dorazil do prázdné brány. Jenže za pět minut už sborná znovu vedla: Víc prostoru ve hře čtyři na čtyři využil Vasilij Ponomarjov, který se otočil kolem branky a bekhendem nachytal Garanda u druhé tyčky.

Hokeji moc nepomáhal špatný led a mlha v hale, teploty na jižní Moravě sahaly ke 33 stupňům. I to komplikovalo Kanaďanům snahy o vyrovnání. Jak začali postupně riskovat, přišly i chyby v obraně a jednu takovou potrestal znovu Pašin. Garand se špatně nalepil k tyčce a potvrdil, že hlavní rozdíl mezi oběma týmy byl v gólmanech.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Pět minut před koncem ještě svitla javorovým listům naděje. Zlodějev v průniku Jeana-Luca Foudyho smolně plácl do kotouče tak, že přeplachtil klečícího Askarova. Jenže víc už Kanadě supertalentovaný gólman nedovolil, a to ani při obrovském tlaku v závěrečné power-play.

Rusko přidalo do sbírky čtvrté zlato v historii Hlinka Gretzky Cupu, ovšem první od roku 1995. Sbírka Kanady se rozrostla na 26 medailí z 29 ročníků.

Bronz slaví osmnáctka Švédska, která v severském derby porazila Finsko vysoko 5:1. Hlavní krok k vítězství udělala za stavu 1:1 ve druhé třetině, kdy v rozmezí pěti minut využili přesilové hry Garfve a Ekmark. Brankář Calle Klang zastavil Finům 36 ze 37 střel.

Finále Hlinka Gretzky Cupu (Břeclav):

KANADA – RUSKO 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 24. Byfield (McClennon, Lapierre), 56. Foudy – 4. Pašin (Ponomarjov), 29. Ponomarjov, 49. Pašin (Ťutněv).
Rozhodčí: Hejduk, Pražák – Lhotský, Svoboda.
Vyloučení: 3:6.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 37:13 (14:7, 10:3, 13:3).
Diváci: 834.
Nejlepší hráči: Jamie Drysdale – Daniil Chayka.
Kanada: Garand – Cormier, Hunt, Drysdale, Guhle, Poirier, Sebrango, O’Rourke – Sourdif, Lapierre, Perfetti – Jarvis, Byfield, Cuylle – Foudy, Greig, Neighbours – Wiesblatt, Bourque, McClennon – Rochette. Trenéři: Dyck, Duhamel a Williams.
Rusko: Askarov – Steklov, Čajka, Muchamadullin, Kuzmin, Kirsanov, Grušnikov, Bujvan, Zotov – Šumilin, Zlodějev, Didkovskij – Guščin, Chusnutdinov, Ryčkov – Pašin, Ponomarjov, Ťutněv – Averšin, Zugan, Burujanov. Trenéři: Golubovič, Kokorev a Potapov.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Zápas o 3. místo (Piešťany):

FINSKO – ŠVÉDSKO 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 19. Korkalainen (Puutio, Hirvonen) – 9. Ljungman (Eklund), 31. Garfve (Andrae, Nybeck), 35. Ekmark, 46. Torgersson, 56. Torgersson (Nybeck).
Rozhodčí: Stano, Baluška – D. Konc ml., Kacej.
Vyloučení: 6:5.
Využití: 1:2.
V oslabení: 0:1.
Střely na branku: 37:31 (10:12, 7:10, 20:9).
Diváci: 428.
Nejlepší hráči: Topi Niemelä – Erik Hedlund.
Finsko: Blomqvist – Puutio, Viro, Niemelä, Nyman, Rafkin, R. Määttä, Koskela – Korkalainen, Hirvonen, Järventie – Lambert, Aatu Räty, Seppälä – Liukas, Mäenpää, Luoto – Karnaranta, J. Määttä, Niemi. Trenéři: Laine a Miettinen.
Švédsko: Clang – Styf, Leo Lööf, Wallinder, Andrea, Grans, Nordlund, Kumlin – Olausson, Ekmark, Nybeck – Hedlund, Ljungman, Eklund – Linus Lööf, Hallén, Torgersson – Magnusson, Garfve, Eriksson. Trenéři: Hävelid, Jonsson a Andersson.

Konečné pořadí 29. Hlinka Gretzky Cupu

1. Rusko
2. Kanada
3. Švédsko
4. Finsko
5. Česko
6. USA
7. Slovensko
8. Švýcarsko

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz