Juniorské ohlédnutí, díl první: Plzeňské žně, pirátská dvojka či jízda Varů

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Klubům už začala příprava na novou sezonu, v sérii článků se ale ještě ohlédneme za tou loňskou. Omlazenou DHL Extraligu juniorů poprvé (a zřejmě naposledy) hrálo 24 týmů, první díl patří šestici mužstev ze základní skupiny A od bronzové Plzně až po devatenácté Kladno.

HokejkaTV

HC Škoda Plzeň

Z pohledu předešlých úspěšných sezon Plzně se mohl zdát tenhle pocit jako obyčejný, ale kterýkoli jiný klub v republice by za něj platil zlatem: Začínal poslední březnový týden a indiáni se mohli pyšnit tím, že stále ještě mají ve hře všechny celky od osmé třídy nahoru!

To jenom dokazuje, jak parádní ročník zase klub prožil. A junioři na tom měli velkou zásluhu. Za poslední tři měsíce dokonce nikdy nepadli větším než jednogólovým rozdílem! Ve čtvrtfinále přešli přes bojovný Vsetín až v pátém utkání, ještě větší drama přinesla semifinálová koncovka – Západočechům chybělo k postupu 61 vteřin, jenže nakonec slavila Sparta.

Trenér Petr Kořínek tak navázal na předešlou skvělou práci Davida Bruka a plzeňští junioři dosáhli na třetí medaili v řadě: Po zlatu a bronzu skončili opět třetí. A to i navzdory odchodu Langa, Mužíka, Hajšmana a Přikryla, tedy čtyř nejproduktivnějších starších dorostenců z předešlé sezony.

Umístění v 1. části: 1. (46 bodů)
Umístění v nadstavbě o pořadí v play off: 4. (47 bodů)
Umístění ve skupině o účast v play off H: 1. (15 bodů)
Konec v play off a celkové umístění: semifinále 1:2 se Spartou, 3. místo

Osobnosti týmu

Kristián Kolář – Brankářská stálice může pořád přemýšlet i o mistrovství světa dvacítek. Mít zásadní podíl na čtvrté medaili za tři sezony (v roce 2017 slavil zlato s juniorkou i starším dorostem), to je zkrátka fantastická bilance.
Petr Eret – Na přelomu roku se zdokonaloval v Litoměřicích, pak se vrátil uzavřít svou úspěšnou mládežnickou kariéru. Jako jediný z hráčů v soutěži, kteří naskočili aspoň k dvaceti utkáním, se mohl chlubit průměrem víc než gólu na zápas.
Jan Matiášek – I vzhledem ke spolupráci s Klatovami neměla Plzeň jasného lídra produktivity, nejvíc bodů ale nasbíral Matiášek. A přitom stihl i 26 zápasů ve druhé lize. Play off mu už bohužel nevyšlo.

Talenti týmu

Inidáni se o budoucnost nemusejí obávat. Z ročníku 2002 už letos patřil mezi tahouny Sebastián Malát, pevný člen reprezentační sedmnáctky, jejíž dres oblékali i Vladimír Kremláček, Daniel Malák či Václav Adamec. Usadí se už v juniorce taky mladíček Dominik Soukup?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

HC Slavia Praha

Po utrápených prvních kolech a taky v nepovedené nadstavbě by si málokdo vsadil, že Slavia bude nakonec patřit mezi úspěšné týmy. Za Plzní sice v základní části zaostala jen o dva body, jenže následně se Jaroslav Brož a Michal Steinocher usadili v áčku, a sešívaní se bez nich propadli na jedenácté místo. Za sebou nechali jen Vsetín.

Skupina o play off je ale zastihla v parádní formě. Nad Zlínem dominovali, jednou porazili pozdějšího mistra z Třince a body si podělili i se Salcburkem – právě dvěma remízami na úvod skupiny hodně sebrali ambiciózním akademikům vítr z plachet a odstřihli je od play off.

Ve čtvrtfinále pak svěřenci Tomáše Hamary svedli velkolepou bitvu s Chomutovem. Vynikající v ní byli oba brankáři, jak Dominik Pavlát, tak Roman Málek, ale slavil nakonec prvně jmenovaný. Slávistům skončila sezona až v nájezdech rozhodujícího pátého utkání... To hodně bolelo, ale neměli se za co stydět.

Umístění v 1. části: 2. (44 bodů)
Umístění v nadstavbě o pořadí v play off: 11. (29 bodů)
Umístění ve skupině o účast v play off G: 2. (12 bodů)
Konec v play off a celkové umístění: čtvrtfinále 2:3 s Chomutovem, 6. místo

Osobnosti týmu

Roman Málek – Už si musí zvykat, že si na něj budou prstem ukazovat i fanoušci kolem profesionálního hokeje. Syn slávistické legendy byl fantastický v závěru sezony a obě výhry týmu ve čtvrtfinále se zrodily především díky jeho čistému kontu.
Jaroslav Brož – Dvacet startů za áčko mu stačilo k šesti gólům, třicet za juniorku k 25 trefám a 51 bodům. Jenom velká škoda, že jeden z nejlepších hráčů soutěže se proti Pirátům jako na potvoru střelecky odmlčel...
Robin Všetečka – Brožův parťák toho odehrál v mládežnickém týmu o něco víc a držel si stabilní formu, díky níž ovládl týmovou produktivitu. Měl čuch na cenné góly v nadstavbách, pak obstaral klíčové postupové body proti Salcburku.

Talenti týmu

Josef Němeček naskočil ke čtrnácti zápasům a v dvojutkání se Salcburkem měl taky zásadní podíl na zmiňovaných bodech. V poli se výrazněji prosazoval jen útočník Tomáš Labuzík, obránce Adam Čapka zase v tabulce pravdy skončil na výborné hodnotě +15.

Foto: Karel Švec, Český hokej

HC Litvínov

Ještě na startu letní přípravy trenér Radek Mrázek nejspíš doufal, že bude mít k dispozici Jana Myšáka. Jenže toho si pak vzalo áčko a junioři podstatnou část sezony válčili bez něj. První úspěch si odškrtli po nervydrásajícím posledním kole základní části, i přes porážku se dostali do vrchní dvanáctky na úkor Chomutova.

Tam mohl Litvínov – stejně jako ostatní účastníci – dávat prostor i mladším hráčům, kolem Vánoc měl perfektní období, ale závěr nadstavby se mu příliš nepovedl. Částečně za to mohl i přesun Přemysla Svobody do A-mužstva a vzápětí do Litoměřic.

Oba rozdíloví hráči z útoku pak juniorce v bojích o play off zase pomáhali, jenže chyběli na zápase, který se ukázal být klíčovým. Vyhrocené derby v Litvínově vyhrál Chomutov těsně 3:2 a jeho severočeskému rivalovi nestačily ani úspěchy v posledních dvou kolech.

Umístění v 1. části: 3. (39 bodů)
Umístění v nadstavbě o pořadí v play off: 7. (42 bodů)
Umístění ve skupině o účast v play off F: 3. (10 bodů)
Celkové umístění: 10.

Osobnosti týmu

Přemysl Svoboda – Ačkoli už loni ovládl bodování extraligy staršího dorostu, letos prožil průlomovou sezonu. Zapadl do kádru Litoměřic a pak se mu dařilo i v extraligovém play out, mezi juniory byl dominantní.
Dan Bartoš – Kapitán týmu prožil dokonce i jeden pětigólový večer. Ale kromě něj se zaslouží zmínit i další produktivní borce ročníku 2001 – Marka Berku, Davida Jindru či Daniela Jouzu. Litvínov má kde brát!
Jan Myšák – Snad to neurazí pevnější články kádru, ale když trenéři potřebovali vyhrát, prostě povolali Myšáka. Po dvouměsíční pauze zaviněné zraněním dal v prvním zápase hattrick.

Talenti týmu

V Litvínově vyrůstá možná nejlepší český obránce ročníku 2002 Ondřej Baláž, který už taky brzo zaklepe na vrata dospělého hokeje. Velká škoda byla zranění Lukáše Stehlíka, šikovný forvard nehrál soutěžní zápas celých pět měsíců.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Piráti Chomutov

Za všechny lapálie, které chomutovský klub v závěru sezony potkaly, člověk skoro až přál juniorce Pirátů její senzační jízdu. Dlouho přitom nic nenapovídalo, že by měla vybočit z průměru soutěže. Těsně se poroučela do nižší dvanáctky, potom vybojovala postup do skupiny o play off až v posledním nadstavbovém kole.

Jenže co se od té doby dělo? Severočeši přeladili na jiný rychlostní stupeň! Tři vítězství v prvních třech utkáních je dostala do obrovské pohody; uspěli přitom na horkém ledě Vítkovic, srazili loňského mistra staršího dorostu z Českých Budějovic a pak zvládli zmiňované derby. Postup stvrdili skvělým obratem na Motoru.

Hráči měli program extrémně nabitý vinou salmonelózy v A-týmu, přesto se v pětizápasové sérii dostali i přes Slavii. Jenže na pozdější šampiony z Třince, kteří jim kvůli poruše vyslali svůj autobus, už nestačili. Po dvou porážkách ještě Chomutov na dálku fandil Plzni, ta ale nakonec sérii se Spartou ztratila a na Piráty zbyla neoblíbená „brambora“.

Umístění v 1. části: 4. (37 bodů)
Umístění v nadstavbě o pořadí na 13.–24. místě: 3. (86 bodů)
Umístění ve skupině o účast v play off F: 1. (12 bodů)
Konec v play off a celkové umístění: semifinále 0:2 s Třincem, 4. místo

Osobnosti týmu

Dominik Pavlát – Procestoval se po celém podhůří Krušných hor, ovšem starty ve všech třech nejvyšších seniorských soutěžích ho jedině posílily. V dlouhodobé fázi soutěže měl nejvyšší úspěšnost (94,24 %), zářil v play off a nakonec byl vyhlášen nejlepším hráčem DHL Extraligy juniorů za uplynulou sezonu.
Petr Chlán – Nejlepší český střelec v soutěži nestačil pouze na Johna Jasona Peterku, za 47 utkání nasázel 41 branek.
Kryštof Ouřada – Chlánův dvorní asistent (ale nahrávky u něj nepřevažovaly o moc). Společně vytvořili nejúdernější dvojici soutěže; Piráti by bez nich neskončili čtvrtí, ale třeba dvacátí.

Talenti týmu

Málokde (kromě Salcburku) měli mladíci tak velký podíl na výsledcích týmu. Michal Gut a Stanislav Vrhel sbírali spoustu bodů, Josef Koláček střílel důležité góly, v juniorce právem dohrával sezonu i slovenský dorostenec Marcel Štefančík.

Foto: Roman Dušek, piratichomutov.cz

HC Energie Karlovy Vary

Energetici také napsali jeden z velmi zajímavých příběhů sezony, byť o titul nehráli. Deset výher z prvních dvaceti zápasů jim k postupu nestačilo, polovinu totiž získali až po prodloužení či nájezdech. V novém čtyřbodovém systému tak ztratili vlastně ještě o něco víc než normálně.

Co ale předvedli v nižší nadstavbové skupině? Tomu šlo pouze zatleskat. Z 22 utkání padli jen ve třech případech! Na přelomu roku měli vítěznou šňůru s deseti korálky, před boji o play off byla o tři kousky kratší. Těžko si tým mohl představit lepší psychickou pohodu.

Jenže jak se rychle ukázalo, ta byla karlovarským mladíkům málo platná a na další prodloužení sezony už nedosáhli. Sluší se říct, že vyfasovali těžkou skupinu s Plzní, Kometou a nadšeným Vsetínem, a hned po čtyřech porážkách měli jasno. Užili si aspoň vítěznou tečku proti loňskému juniorskému mistrovi z Brna se spoustou reprezentantů.

Umístění v 1. části: 5. (33 bodů)
Umístění v nadstavbě o pořadí na 13.–24. místě: 1. (99 bodů)
Umístění ve skupině o účast v play off H: 4. (7 bodů)
Celkové umístění: 13.

Osobnosti týmu

Jakub Kašpar – Úspěšnost 93,27 % i čtyři čistá konta ho zařadily mezi elitní gólmany, po přesunu kolegy Bednáře k A-týmu stál závěr sezony na něm.
Filip Bernáth – Je normální, že útočná minulost pomůže obráncům ke kreativitě i bodům. Ale kdo by čekal, jak dobře to může fungovat naopak...? Když celoživotního obránce Bernátha postavil trenér Václav Eismann do útoku, on se mu odvděčil průměrem téměř jednoho bodu na zápas!
Radek Prošek – Vydatně prospíval právě Bernáthovi nebo třeba snajprovi Hoťkovi, se 36 asistencemi patřil mezi nejlepší tvůrce hry v soutěži. V prosinci byl vyhlášen juniorskou hvězdou měsíce.

Talenti týmu

Je nevídané, že nejlepší nováček extraligy může teoreticky ještě tři roky chytat za juniorku... Řeč je samozřejmě o Janu Bednářovi. Mladí jinak v Energii moc nehráli, nejvíc bek Vladislav Pohanka (26 zápasů) a člen širšího kádru šestnáctky Alexandr Remeš (17).

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Rytíři Kladno

Středočeši nechytli začátek sezony, v první části vybojovali jen šest výher. Symbolickou tečku pro oslabený tým znamenal debakl 0:7 v posledním kole na ledě Karlových Varů. Pak se ale zvedl a když na přelomu roku vyhrál čtyři domácí zápasy v řadě s 28 vstřelenými brankami, pomýšlel na play off.

Ještě v únorové reprezentační přestávce drželi Rytíři čtvrtou postupovou příčku, jenže závěr nižší skupiny nezvládli. Na moravském tripu prohráli v Přerově a Zlíně, konec sezony si pak podepsali v domácích přestřelkách s Havlíčkovým Brodem a Hradcem Králové, kde stáli na straně poražených. K postupu jim chybělo deset bodů.

Umístění v 1. části: 6. (29 bodů)
Umístění v nadstavbě o pořadí na 13.–24. místě: 7. (76 bodů)
Celkové umístění: 19.

Osobnosti týmu

Petr Jiroušek – I když se Kladnu nedařilo, stabilně si držel úspěšnost kolem 92 procent. A pak dostal i první minutu a půl za Jágrem, Plekancem a spol. v oslabení tři na pět v Třebíči...
Ondřej Bláha – Člen kladenského rodu dal ve 41 zápasech 34 gólů. Chance liga byla pro jeho první kroky do dospělého hokeje zcela ideální, kde je bude dělat teď?
Ondřej Volráb – Z mladšího dorostu Pracovních záloh udělal neskutečný progres. Od chvíle, kdy si ho na podzim vyhlédl Alois Hadamczik, už z kádru reprezentační osmnáctky nevypadl a na mistrovství světa dal dva góly.

Talenti týmu

Také Rytíři sázeli na dva starší ročníky včetně hráčů na výjimku, z ročníku 2002 se nikdo výrazněji neprosazoval. Filipové Šimek (38 zápasů, 5+2) či Staněk (41, 2+4) budou mít coby juniorští benjamínci těžkou úlohu i dál.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz