Juniorská extraliga bude mít 19 týmů. Svaz dodrží smlouvu se Salcburkem

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nejvyšší juniorská soutěž bude mít v příští sezoně nakonec devatenáct účastníků. Vedle českých klubů v ní zůstane rakouská akademie Salcburku, s níž má Český hokej ještě rok platnou smlouvu o spolupráci.

HokejkaTV

Výkonný výbor Českého hokeje ve středu potvrdil své předešlé verdikty ohledně zúžení počtu účastníků extraligy juniorů. „Jeho rozhodnutí padlo v souladu s návrhy drtivé většiny klubů, které byly osloveny v návaznosti na lednové Hokejové fórum,“ připomněl pro web hokej.cz tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

„Salcburk nezabírá místo žádnému českému klubu.“

Dochází jednak k reformě věkových kategorií: Zpátky se vrací devátá třída; dorost a junioři se posouvají o rok nahoru. Hokejisté tak zůstanou ve svých kategoriích, v níž působili tuto sezonu. Druhou změnou je právě reorganizace juniorských soutěží.

Účastníky nejvyšší soutěže s pracovním názvem Liga akademií bude v příštím ročníku sedmnáct klubů se statusem akademie Českého hokeje, dále Olomouc, která status nemá, ale působí v mužské extralize, a také rakouský Salcburk.

„Salcburk nezabírá místo žádnému českému klubu. V soutěži zůstává z toho důvodu, že s ním máme uzavřenou smlouvu, která vyprší po následující sezoně. Pro naše účastníky soutěže je to navíc atraktivní soupeř,“ podotýká Zikmund. Součástí smlouvy jsou i soustředění českých reprezentačních týmů v akademii Red Bullu, která hradí náklady.

„Vzhledem k reformě mládežnických soutěží jsme vedli se Salcburkem jednání, jestli by třeba neměli zájem o dorosteneckou extraligu, protože věkové kategorie jim teď trochu nevycházejí. Nakonec jsme ale došli k tomuto řešení,“ říká tiskový mluvčí. S jakým týmem se teď Salcburk do soutěže zapojí, to už záleží čistě na klubu.

Zbývající kluby současné extraligy budou hrát ve druhé soutěži. „Vyřazeny byly stejnou administrativní cestou, jakou byly vloni do extraligy juniorů zařazeny,“ říká Zikmund. Půjde tedy o Vsetín, Přerov, Havířov, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou, které budou doplněné nejlepšími celky z regionálních lig. Z této soutěže si nejlepší tým už příští rok vybojuje postup bez ohledu na to, zda bude mít status akademie.

Všechno ale ještě může zvrátit arbitrážní komise. Podněty k ní podaly první tři z výše jmenovaných klubů, které se brání proti vyřazení z extraligy. „Výkonný výbor tento postup respektuje. Arbitrážní komise je zřízena přesně z toho důvodu, aby řešila případné spory mezi členy svazu,“ vysvětluje Zikmund.

Vzhledem k tomu, že kluby podaly podněty zvlášť, bude o každém z nich jednat samostatný arbitrážní senát. „V řádu je lhůta 21 dnů na zahájení řízení a 90 dnů na vyřčení výroku. Přestože výkonný výbor nemůže jednání ani jeho rychlost ovlivnit, v jeho zájmu i v zájmu klubů je to, aby rozhodnutí padlo co nejrychleji,“ ujišťuje závěrem tiskový mluvčí svazu.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz