Hughes? Zapomeňte. I tak mají Američané spoustu hvězdiček

Foto: Martin Voltr

12. prosince 2019, 22:16

Martin Voltr

Na hokejkách Američanů skončily ve čtvrtfinále šance ambiciózního českého týmu na posledním šampionátu dvacítek. Tentokrát se to nestane, neboť oba týmy se potkají už v základní ostravské skupině. Reprezentace Spojených států nyní začne kratičkým kempem v Plymouthu, po němž trenéři vyřadí jen pár jmen.

HokejkaSHOPvanoce

Tři brankáři, deset obránců a patnáct útočníků. Takové bude složení přípravného kempu na předměstí Detroitu, kde americká dvacítka potrénuje jen dva dny na startu příštího týdne a na závěr vyzve v modelovém utkání místní tým U18 z rozvojového programu.

Ze soupisky tedy trenérský štáb Scotta Sandelina škrtne pouze pět hráčů v poli, zbytek se vzápětí vydá do České republiky. Drtivá většina nominovaných působí na univerzitě, pouze pět hraje v kanadských juniorských soutěžích. Mezi nimi třeba Arthur Kaliyev, skvělý parťák Jana Jeníka z Hamiltonu.

Jen čtveřice hokejistů pamatuje poslední šampionát a má tedy ve sbírce stříbrnou medaili, kterou Američanům „vnutil“ minutu a půl před koncem finálové bitvy Kaapo Kakko. Jsou to brankář Spencer Knight, obránci K'Andre Miller a Mattias Samuelsson a útočník Jack Drury ze známé hokejové rodiny.

Další mladíci (včetně Knighta) ale vybojovali na jaře bronz s osmnáctkou, národní program pomohl v ročníku 2001 „zplodit“ spoustu velkých talentů. Do téhle kolonky patří Trevor Zegras, Alex Turcotte, snajpr Cole Caufield nebo zadák Cam York. Ovšem ten úplně největší talent bude na letošním šampionátu chybět.

Alex Turcotte

Alex Turcotte | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Důvod je jasný – jedničku draftu Jacka Hughese nepustilo New Jersey. „Rovnou jsme to zavrhli, nemáme žádný zájem ho na turnaj posílat. Je důležitou součástí našeho týmu, takže bychom ho rozhodně nechtěli ztratit na tři týdny. Ne, na mistrovství nepojede,“ řekl minulý týden rázně Alain Nasreddine, dočasný kouč Devils.

Zamítavě se vyjádřila i Philadelphia na adresu uvolnění Joela Farabeeho. V úvahu ještě připadá Oliver Wahlstrom, jenž odehrál za Islanders devět utkání a jinak působí na farmě v Bridgeportu. Jeho zapojení dosud nikdo nevyloučil. Teoreticky by se z AHL mohl přidat ještě Bode Wilde, ale ten se teprve nedávno vrátil po zranění.

Kromě Parkera Forda prošli draftem NHL všichni hráči z širší sestavy, osm z nich v prvním kole; v sedmi případech to byly zmiňované hvězdičky mladšího ročníku. Nejvýše, z páté příčky, šel letos Turcotte. Možná trochu překvapivá je absence dvanáctého v pořadí Matthewa Boldyho, jenž si ale na univerzitě teprve zvyká a neprožívá ideální ročník.

Z českého pohledu je nejzajímavější jméno Jacoba Pivonky. Ten se znovu vrátí do země, z níž pocházejí jeho rodiče; otec Michal Pivoňka byl československým reprezentantem a v NHL odehrál před 900 duelů. Jacob má dvojí občanství.

Američané se před startem mistrovství světa představí fanouškům v Českém Těšíně a Havířově. V neděli 22. prosince vyzvou Švédy, o den později pak Němce.

Cole Caufield

Cole Caufield | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Širší nominace týmu USA

Brankáři:
Spencer Knight (Boston College, NCAA), Isaiah Saville (University of Nebraska Omaha, NCAA), Dustin Wolf (Everett Silvertips, WHL).

Obránci:
Ty Emberson, K'Andre Miller (oba University of Wisconsin, NCAA), Jordan Harris (Northeastern University, NCAA), Ryan Johnson (University of Minnesota, NCAA), Zac Jones (University of Massachusetts, NCAA), Christian Krygier (Michigan State University, NCAA), Alex Regula (London Knights, OHL), Mattias Samuelsson (Western Michigan University, NCAA), Spencer Stastney (University of Notre Dame, NCAA), Cam York (University of Michigan, NCAA).

Útočníci:
John Beecher (University of Michigan, NCAA), Bobby Brink (University of Denver, NCAA), Cole Caufield (University of Wisconsin, NCAA), Jack Drury (Harvard University, NCAA), Parker Ford (Providence College, NCAA), Jon Gruden (London Knights, OHL), Curtis Hall (Yale University, NCAA), Trevor Janicke, Jacob Pivonka (oba University of Notre Dame, NCAA), Arthur Kaliyev (Hamilton Bulldogs, OHL), Robert Mastrosimone (Boston University, NCAA), Shane Pinto (University of North Dakota, NCAA), Nick Robertson (Peterborough Petes, OHL), Alex Turcotte (University of Wisconsin, NCAA), Trevor Zegras (Boston University, NCAA).

Trenéři: Scott Sandelin, David Lassonde, Steve Miller, Brett Larson a Jerry Keefe.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz