Hughes, pak Kakko a Podkolzin? Češi si v draftu NHL nejspíš počkají

Foto: Martin Voltr

Období na počátku ledna je tradičně termínem, kdy nezávislé instituce a odborná média zveřejňují první ucelenější odhady draftu NHL. Brzy tak učiní Úřad centrálního skautingu, jenž talenty ještě ponechá rozdělené na Severní Ameriku a Evropu, stanice TSN už své pořadí nabídla. Výběru se zhostil analytik Craig Button, který mladé juniory systematicky sleduje.

HokejkaSHOPvanoce

První příčku v jeho žebříčku podle očekávání drží Jack Hughes. Pokud se nestane něco nečekaného, americký drahokam půjde v červnu na řadu jako číslo jedna. Je totiž skutečně mimořádný. Druhý podle TSN zůstává Fin Kaapo Kakko, třetí pak ruský objev Vasilij Podkolzin.

Uvedená trojice se představila na šampionátu dvacítek a byla hodně vidět. Button upozorňuje, že Hughese v základní skupině limitovalo zranění, ale v play off potvrdil jasnou vládu hráče z ročníku 2001. Fin Kakko vstřelil zlatý gól ve finále proti Američanům, domácí média ho hned srovnávala s Austonem Matthewsem. 

Kaapo Kakko

Kaapo Kakko | Foto: faneille.com

Podle Buttona má Kakko velkou perspektivu, stejně tak i šikula Podkolzin, jenž patřil k žolíkům bronzové ruské dvacítky. „Kakko měl silný turnaj, ale s ohledem na draft pořád nevidím lepšího hokejistu, než je Jack Hughes," uvedl Button – v letech 2000 až 2003 generální manažer Calgary, poté uznávaný televizní komentátor a znalec mládežnického hokeje.

V elitní desítce odhadů se stabilně drží pohybují útočníci Dylan Cozens, Trevor Zegras a Matthew Boldy, hodně vysoko půjde během draftu švédský bek Philip Broberg, jenž ve dvacítce Tre Kronor na šampionátu nahradil zraněného Liljegrena. Nejlepším brankářem letošní dražby hokejových koníků bude zřejmě Američan Spencer Knight, z Evropanů budou mít slušné zastoupení tradičně Švédové a také Rusové, přičemž mnozí na sebe upozornili po přechodu do zámořských juniorských týmů.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Slabší draft naopak čeká český hokej. Podle TSN se mezi vybraných 75 nadějí vešel pouze Martin Hugo Haš, obránce finské Tappary Tampere je v lednovém pořadí Craiga Buttona padesátý. Další tuzemští junioři nejsou bez šancí, potřebovali by ovšem povedenou druhou část sezony a také šampionát osmnáctek. 

Skauti vědí, jaké přednosti mají Michal Teplý, Filip Přikryl, Petr Čajka, Matěj Blümel. Ovšem na první kolo to na rozdíl od minulých let nevypadá. Je ale možné, že v případě týmového úspěchu mohou vybraní Češi uspět v těch pozdějších. Nedávné dvacítky poslaly do elitní sedmdesátky odhadu TSN Kanaďana Bretta Leasona (ročník 1999), draftem dosud neprošel ani stejně starý autor hattricku v duelu o bronz Kirill Slepec. Také on v žebříčku Craiga Buttona nechybí.

Lednový odhad předních pozic draftu NHL 2019 podle TSN:

 1. Jack Hughes         útočník     USA 18
2. Kaapo Kakko útočník Turku (FIN)
3. Vasilij Podkolzin útočník Petrohrad (MHL)
4. Dylan Cozens útočník Lethbridge (WHL)
5. Philip Broberg obránce AIK Stockholm (SWE)
6. Trevor Zegras útočník USA 18
7. Matthew Boldy útočník USA 18
8. Kirby Dach útočník Saskatoon (WHL)
9. Arthur Kaliyev útočník Hamilton (OHL)
10. Bowen Byram obránce Vancouver (WHL)
11. Jakob Pelletier útočník Moncton (QMJHL)
12. Ilja Nikolajev útočník Jaroslavl (MHL)
13. Cole Caufield útočník USA 18
14. Raphael Lavoie útočník Halifax (QMJHL)
15. Spencer Knight brankář USA 18
16. Thomas Hayley obránce Mississauga (OHL)
17. Payton Krebs útočník Kootenay (WHL)
18. Cam York obránce USA 18
19. Victor Söderström obránce Brynäs (SWE)
20. Matthew Robertson obránce Edmonton (WHL)
21. Brett Leason útočník Prince ALbert (WHL)
22. Tobias Björnfot obránce Djurgarden (SWE)
23. Ville Heinola obránce Lukko (FIN)
24. Albin Grewe útočník Djurgarden (SWE)
25. Alex Newhook útočník Victoria (BCHL)
26. Bobby Brink útočník Sioux City (USHL)
27. Jegor Afanasjev útočník Muskegon (USHL)
28. Alex Turcotte útočník USA 18
29. Ryan Suzuki útočník Barrie (OHL)
30. Moritz Seider obránce Mannheim (DEL)
31. Marshall Warren obránce USA 18

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz