Hrozivá ztráta! Čeští mládežníci na svět fyzicky nestačí

Velký problém ukázaly výsledky fyzických testů, které o prázdninách absolvovali hráči českých mládežnických reprezentací. Zvlášť ti nejstarší v důležitých parametrech za světem viditelně zaostávají.

Týden hokeje 2021

Testování měl na starosti tým z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v čele s docentem Martinem Musálkem. Ten přestavil nelichotivé výsledky na závěr diskusního fóra Kabina, aby doplnil další dílek do mozaiky potíží českého hokeje.

První zásadní nedostatky viděl už ve stavbě těla hokejistů. „Hráči k nám chodili v dost zbědovaném stavu. Byli plni svalových dysbalancí, měli kosterní asymetrie, ohnutá záda, vybočená ramena nebo velmi zkrácené přední prsní svaly,“ počítal Musálek.

Svalovou hmotu u nich přitom nepostrádal, někdy až naopak. „Přestože jinak vypadali celkem dobře, tohle je musí jednoznačně limitovat,“ pokračoval.

Wingate testy odhalily, že Češi mají ve srovnání se světem ani ne průměrnou anaerobní kapacitu, která ukazuje možnosti maximálního výkonu sportovce. Okolo poloviny hráčů dokonce na průměr nedosáhne.

Nejhorší čísla měli reprezentanti kategorie U17, u starších se hodnoty zlepšily, ale ve dvacítce zase zůstalo pod průměrem 43 procent.

Že svět v přechodu mezi kategoriemi U18 a U20 utíká, potvrdilo odborníkům měření vertikálního výskoku a tedy explozivity dolních končetin.

Testy na suchu ale ukazují spíš obecnou připravenost, mladíci po nich absolvovali i testy na ledě.

„Můžeme říct, že na akcelerační vzdálenosti čtyř metrů jsme schopni se světem celkem držet krok. Tam problém není,“ uvedl Musálek.

Zato na třicetimetrových sprintech už našel ne problém, ale doslova průšvih. Kategorie U16 a U17 se ještě pohybují v naprosto srovnatelných hodnotách, jenže pak se rozdíl začíná drtivě prohlubovat.

Hráč osmnáctky už na polovině délky ledové plochy ztratí dva a půl metru. A ten ve dvacítce dokonce neuvěřitelných osm metrů!

Ne všechny výsledky mají experti možnost srovnat se světem, to byl případ třetího testu na ledě – Illinois agility. Kroužení kolem kuželů s kotoučem i bez něj potvrdilo, že na dovednostech v rychlosti musí Češi obrovsky zapracovat.

Oproti hodnotám „průměrných“ dorostenců a juniorů z českých akademií tam reprezentanti překvapivě nevyčnívali. A znovu – zejména to platilo pro hráče dvacítky. V testu s kotoučem měli úplně stejný čas!

Jedině v laktátovém testu, při němž hokejisté musí ubruslit šest rovinek po 54 metrech, ukázali reprezentanti stabilní náskok.

Na první pohled by se chtělo říct: Do osmnáctky stačíme, ale v době startujícího přechodu do seniorského hokeje pracují konkurenti daleko víc a najednou nám ukážou záda.

To ale podle Martina Musálka v žádném případě není pravda.

„Problém vzniká daleko dřív a kolem věku osmnácti až dvaceti let se ten kruh jenom douzavře. Jakmile hráč dokončí růst a je z něj dospělý člověk, už se nemá kam posouvat, protože zanedbání v předchozích fázích mu to neumožní. Může nabírat hrubou sílu, ale pohybové stereotypy už má moc pevně zakořeněné,“ zdůraznil.

Hned při přijímání malých hokejistů by tak řešil jejich fyzickou a koordinační připravenost. A v podmínkách českého sportu, který si na rozdíl od Kanady nebo Ruska nemůže dovolit děti – hrubě řečeno – „vytřídit“, by také nastavil individuální přístup. Aby se u každého včas odhalily sklony ke specifickým problémům.

„Problém vzniká daleko dřív a kolem věku osmnácti až dvaceti let se ten kruh jenom douzavře.“

„Ten je ‚baňatý‘, takže si už odmala musí dávat pozor na stravu. Ten toho sice hodně zvedne, ale je koordinačně ‚dřevěný‘. Zkrátka několik základních uzlových parametrů,“ dal Musálek příklady.

K tomu by v žákovském věku začal se silovou přípravou. „Tady je u dětí tabu, kdežto ve světě se ví, že můžete hráče silově rozvíjet už od devíti let. Samozřejmě ne s činkou na zádech, ale připravit ho, aby v patnácti letech, kdy ho potřebujete zatížit, měl perfektní techniku,“ doplnil.

Český hokej nastavil spolupráci s FTVS v oblasti testování na pět let, aby mohl pozorovat, kam se nejmladší reprezentanti až do přechodu mezi dospělé posunou. Vzhledem k neuspokojivým výsledkům, které mu letošní prázdniny nabídly, ale bude hráče monitorovat i v průběhu sezony.

Kompletní záznam hokejového fóra:

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz