Hrdý Beran: Tenhle mančaft má charakter a sílu, aby porazil kohokoli

Foto: Laco Duračka

(PIEŠŤANY, od našeho zpravodaje) S ročníkem 2002 získal v šestnáctce na turnajích druhé a čtvrté místo. Po posunu do starší kategorie už mohl trenér Karel Beran na střídačce oslavit sladké prvenství. „Věříme, že na výsledky a sebevědomí v dalších turnajích navážeme,“ hlásí po povedeném týdnu v Piešťanech.

Nový fanshop

Do nedělního zápasu proti Švýcarům šli Češi ve výhodné pozici, k první příčce jim stačil i bod. Neponechali ale nic náhodě, i přes drobné herní výpadky na ledě převládali a došli si pro suverénní výhru 5:0.

Povedl se vám poslední zápas se Švýcarskem tak dobře, jak hovoří výsledek?
Měli jsme docela slušný vstup, ale zároveň jsme byli oproti ostatním zápasům produktivní. V některých pasážích si i Švýcaři vytvořili šance. Několikrát jsem už klukům říkal, že na mezinárodní úrovni se nemůže ani na sekundu vypnout nebo podcenit nějaká situace. Potom jsou z toho chyby a šance pro soupeře.

Za stavu 5:0 jste si dokonce vzal oddechový čas, abyste to hráčům vysvětlil...
Chtěli jsme, abychom se zklidnili a byli trpěliví. Měli jsme tam slabší pasáž. Samozřejmě jsme věděli, že zápas zvládneme vítězně, ale chtěli jsme urvat čisté konto. Bylo to kvůli Honzovi (Bednářovi), protože nás celý turnaj držel. Chtěli jsme, aby se mančaft nesoustředil na to, kolik gólů dáme, ale hlavně na to, abychom neinkasovali. I z toho se potom objevují další šance pro nás.

Švýcary velmi dobře znáte, byl to pro vás už sedmý vzájemný zápas za rok. Pomohlo vám to?
Řekl bych, že se Švýcaři během léta postupně zlepšovali, oproti tomu, když jsme hráli v červenci u nich. Měli tam daleko víc taktických věcí. Ale já myslím, že jsme se na to nejenom morálně připravili tak, abychom zápas zvládli. Šlo nám o vítězství v turnaji, a nakonec se nám to podařilo.

Foto: Martin Voltr

Kluci si pak oslavu prvního místa hodně vychutnali.
Každé vítězství na mezinárodním fóru je cenné. Jeli jsme sem s tím, že chceme turnaj vyhrát, cítili jsme určitou zodpovědnost. Jsme rádi, že jsme ho vyhráli, a kluci ať si to užijí. Právem si to zaslouží.

Čím jste si vítězství zasloužili?
Sehráli jsme diametrálně odlišné zápasy. S Američany jsme to zvládli emočně, koncentrací i takticky, kluci se na to enormně nachystali. Proto si zasloužili výhru, samozřejmě podpořenou dobrým výkonem brankáře. Pak proti Slovákům jsme si vytvořili spoustu příležitostí, ale štěstíčku jsme si trochu nešli naproti. Němci pro nás byli překvapením. Neznám předchozí ročníky, ale v tomhle mají řadu vyspělých hráčů, což ukázali i v posledním zápase s Američany. Mají opravdu silný ročník se silnými individualitami.

Nejcennější pro vás musí být první skalp Spojených států. Klukům určitě dodá sebevědomí do dalších turnajů, že i takové soupeře můžou porazit.
Probírali jsme to do budoucna, protože věříme, že ty kariéry mají před sebou. Kluci získali velkou zkušenost, že každý zápas se dá zvládnout. Je důležité, že naberou sebevědomí do dalších těžkých turnajů, které nás čekají. Věřím, že to potom použijí, například na Challengi.

Foto: Martin Voltr

Samostatně si ještě zaslouží vypíchnout Jan Bednář. Nejdřív vychytal Američany a pak dvě nuly...
Už loni se Honza objevoval v dobrém světle a prožil povedený turnaj v Přerově i zápasy ve Švédsku. Teď na něm byla vidět velká jistota. A když mančaft za sebou cítí jistotu v brankáři, tak mu to taky dodá klid. Doufám, že Honza bude takhle pokračovat dál. Samozřejmě jsme za to rádi, protože post gólmana je pro tým hrozně důležitý.

Co vám celkově turnaj řekl o vašem týmu, vašem ročníku?
Každopádně bychom chtěli jako celý realizační tým klukům poděkovat za předvedené výkony, za přístup v zápasech, ale i mimo led. Tenhle mančaft má obrovský charakter a sílu, aby porazil kohokoli. Má kvalitu, aby zvládal těžké zápasy, potažmo velké turnaje. Získali jsme zkušenost, že na mezinárodním poli není lehkého soupeře. Byli jsme hrdí, že kluci naslouchali, opravdu se tomu věnovali a jsou i takticky vyspělí, že na nás dokáží reagovat. I na to, co jim říkáme o soupeři.

Zároveň už jste to načal: Následující turnaje ve vašem reprezentačním programu budou zase o stupínek těžší, potkáte silnější soupeře.
To je jasné. Když jsme sem jeli, měli jsme zodpovědnost turnaj uhrát, což se nám podařilo. Teď přijdou další těžké zápasy, nejbliží je tradiční Challenge v Kanadě. Věříme, že navážeme na tyhle výsledky a sebevědomí, a že kluci budou hrát s chutí, jako hráli proti týmu USA. A že i další takové zápasy zvládneme.

Foto: Martin Voltr

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz