Hradečtí junioři kopírují áčko. A Krátoškův řev? Hecne nás, přiznává Sklenář

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Zahrál si proti borcům, jako jsou matadoři Pyörälä, Ohtamaa nebo hvězdička Kupari. Účastník dubnového MS do 18 let Dominik Sklenář nastoupil v dresu A-týmu Hradce Králové ke dvěma zápasům Ligy mistrů proti Kärpätu Oulu a teď by si chtěl zkušenosti přenést zpátky do juniorky.

Nový fanshop

Zatímco dospělý tým Mountfieldu v rozběhlé sezoně nečekaně patří do extraligové špičky, junioři budou muset zabrat, aby postoupili do lepší nadstavby. Obě mužstva se však snaží sázet na stejnou kartu – velmi aktivní herní pojetí.

„Chtějí, aby se celá akademie takhle prezentovala,“ vysvětluje osmnáctiletý forvard Dominik Sklenář, jenž nedávno sbíral nedocenitelné zkušenosti v soubojích na evropské klubové scéně.

Co vám zápasy Ligy mistrů daly?
Já jsem hrozně moc rád, že jsem se vůbec mohl těch dvou zápasů zúčastnit. Daly mi obrovskou zkušenost do mojí kariéry a aspoň mi ukázaly, na čem mám pracovat a v čem se zlepšovat. Bruslení, myšlení, musím zesílit, víc se prosazovat... Ani do těch taktických věcí to nebylo stoprocentní.

Byla pro vás nejtěžší úvodní střídání?
Když jsme letěli do Finska, na rozbruslení jsem byl hodně nervózní. Ale jak začal zápas, tak to ze mě nějak spadlo, kluci mě podrželi. Pak jsem se chytl a myslím, že to bylo v pohodě. Po Finsku mi trenéři řekli, že to bylo docela dobré, a doma taky, že to nebylo vůbec špatné. Ve Finsku mi to přišlo o něco lepší. Doma jsem udělal zbytečný faul, myslím, že nám z toho dali gól na 2:1.

Jak se dá hokejová úroveň takových mezinárodních zápasů srovnat s mistrovstvím světa do osmnácti let, které máte za sebou?
Minimálně v rychlosti je to určitě srovnatelné. Ale ti chlapi už mají něco odehráno, taktické věci a jejich chytrost jsou úplně jinde. Za Kärpät nastupoval Kupari, se kterým jsem se potkal na mistrovství světa. To je taky výborný hráč, letos byl draftovaný v prvním kole. Rozdíl tam je hlavně v té taktice a vyspělosti hráčů, ale třeba rychlostně mi to přišlo stejné.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Dobrý pocit máte asi i díky výsledkům, protože i když jste prohráli, tak jste oba zápasy odehráli jako tým hodně slušně.
Myslím, že oba dva dopadly hodně dobře, na to, že jsme hráli v kombinované sestavě. Nehrály v podstatě první dva útoky a několik obránců. Na to, že Kärpät Oulu je jeden z top týmů v Evropě kromě KHL, tak jsme měli výsledky hodně dobré a nemáme se za co stydět. Myslím, že oba zápasy jsme mohli vyhrát.

Co vůbec říkáte na to, jak se hradeckému A-týmu v extralize daří?
Sleduju to hodně, každý zápas. A pokud nenajdu celý záznam, tak se snažím aspoň nějaké highlity. Jsem hrozně rád, že se klukům daří, hrozně moc jim to přeju a doufám, že jim to vydrží. Je tam vidět obrovská práce, hrajou hrozně dobrý hokej, agresivní a bruslařský. Byl bych rád, kdyby urvali třeba aspoň ten titul (směje se), i když na to nebyli před sezonou stavění.

Když jsem viděl váš zápas juniorské extraligy proti Liberci, přišlo mi, že se snažíte hrát stejně jako áčko... Je to tak?
Snažíme se hrát hodně podobný hokej. Řekl bych, že je to skoro až srovnatelné. Samozřejmě ten jejich hokej je v některých standardních situacích úplně jinak propracovaný, rozjetí útoku mají taky jiné. Ale hrajeme hodně podobný hokej, co se týče útočného, obranného i středního pásma.

Je to hodně náročný hokej, viďte?
Ano, a myslím, že jsou tomu přizpůsobené i tréninkové jednotky, které máme hodně náročné. Středa už je do padnutí, ve čtvrtek máme lehčí regeneraci, předzápasový trénink. Ten hokej je hodně náročný. Snažíme se hodně bruslit, hrát agresivně a co nejdřív přistupovat k soupeřům. Odebírat puky a rychle otáčet hru. Řekl bych, že hrajeme jeden z nejnáročnějších hokejů v lize, co jsem viděl ostatní juniorky.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Má na tom největší zásluhu trenér Aleš Krátoška, který oba týmy spojuje?
Těžko říct. Určitě, ale jde to i od pana Martince. Celý trenérský štáb áčka je pravidelně v kontaktu s panem trenérem Janouškem a panem Řehákem, všichni na tom mají podíl. Chtějí, aby se celá akademie takhle prezentovala, a říkali nám to v kabině, že chceme hrát podobný hokej jako áčko. Určitě ta chemie funguje.

A když na vás pan Krátoška zařve ze střídačky, což je vždycky slyšet přes celý stadion, tak nemůžete vypustit jediný souboj...
To nemůžeme, no (směje se). Samozřejmě to vnímáte, občas se to snažíte vypustit. Ne souboj, ale to řvaní (usmívá se). Ale hecne nás to a myslím, že je znát, když je pan Krátoška na střídačce. Kluci z něj mají určitý respekt. Nechci říct, že pan Janoušek nebo pan Řehák nás nenahecují, ale když na nás zařve pan Krátoška, je to ještě něco jiného.

Přesto zatím máte výsledky jako na houpačce. Troufnu si říct, že nemůžete být spokojení.
Je to nahoru – dolů, až mě to i mrzí. Když si vzpomenu na ty zápasy... Třeba na Spartě jsme si dali tři vlastní góly, podle mě jsme byli celý zápas lepší. To samé doma se Spartou, oni proměnili každou sebemenší šanci, přitom jsme je celou dobu přehrávali. A naposledy Liberec, to byla taky zbytečná porážka, úplně v pohodě jsme mohli vyhrát. Prohráli jsme 5:6 a v podstatě jsme jim všechny góly darovali našimi chybami. Je to škoda, musíme víc dodržovat taktické pokyny a asi trošku zapracovat na koncovce, protože nám to trochu vázne.

A co se týče postupu, začíná vám trochu téct do bot. Třetí místo si určitě nechcete nechat utéct, že?
Trenéři nám říkají, ať se na to nedíváme, ale já si myslím, že to mají v hlavě všichni kluci v kabině. Přáli bychom si postoupit, protože nikdo se pak nechce plácat ve spodní skupině. Tam nikdy nevíte, jak to bude. Byli bychom radši, kdybychom si postup do play off zajistili teďka. Do konce chybí osm zápasů a myslím, že všichni kluci pro to udělají všechno. Doufám, že se do trojky dostaneme.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz