Haken zase viděl průměr. Hráči musí mít co nejmenší výkyvy, nabádá

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Reprezentační šestnáctka se chystá na turnaj do Finska, předtím kouč Petr Haken testoval další tváře ve dvou utkáních se Slovenskem. A ať už je to dobrá, nebo špatná zpráva, zápasy v Hodoníně mu neukázaly žádné rozdíly mezi zkušenějšími hráči a nováčky.

HokejkaTV

Výsledky 5:0 a 5:1 vypadají hodně podobně, vlastně i průběh zápasů. Jenže oba nabídly hodně minipříběhů a vln, které se zvedaly a zase klesaly s jednotlivými hracími částmi. Co platilo o výkonu českých mladíků v jedné, to se po návratu z kabiny změnilo.

„V prvním zápase jsme měli hrůzostrašnou první třetinu. Do druhého zápasu jsme vstoupili velice dobře, byli jsme jasně lepší, soupeře jsme přehráli v útočném pásmu a opravdu jsme byli spokojení,“ říká Petr Haken. Obě úvodní třetiny přitom skončily stejně – 3:0 pro český tým!

Díky tomu pokaždé došel k relativně pohodlné výhře. Jenže výpadek, který následoval v odvetě, trenéry hodně mrzel. „Myslím, že jsme byli uspokojeni,“ navazuje Haken na svá předchozí slova. „Nejvíc asi hráči, protože předpokládali, že to bude jednoduché. A na mezinárodní úrovni se nevyplatí s žádným soupeřem něco podcenit. Pak už to nebylo ono. Vázla nám kombinace, přicházeli jsme o kotouče a nebyli jsme schopni Slováky zatlačit. Kolikrát to bylo i opačně, že se oni dostávali mnohem víc do hry.“

Do momentálního obrazu hry vstupovala spousta drobností. Češi se chtěli odpíchnout od jednotlivých střídání, na která se je trenéři pokoušeli správně naladit. „Vůbec se nám nedařila vhazování a přicházeli jsme o kotouče hned na začátku standardkou. To jsme se snažili změnit, aby už příprava na samotné střídání byla trošičku jiná,“ popisuje lodivod.

Nakonec mladíci znovu přidali dvě branky a v pohodě vyhráli. „Za vítězství jsme rádi. Myslím si, že pro kluky je strašně důležité, aby se naučili vítězit. Ještě přijdou mnohem těžší zápasy,“ ví Haken.

Federální sousedé se letos potkali už na samotném startu sezony, tehdy český tým vyhrál v Salcburku dokonce 8:0. Dvojzápas v lednu se vymykal z mezinárodního kalendáře, ale termín byl přece jen příhodný, neboť dorostenecká extraliga měla zrovna přestávku na mládežnické mistrovství krajů.

„Musím Slovákům poděkovat, že jsme to dvojutkání vymysleli a že do něj s námi chtěli jít. Věřím, že v tom budeme pokračovat. Je to zápas navíc a za každý jsme moc rádi,“ vzkazuje trenér. Ačkoli samozřejmě ví, že na druhé straně stál slabší sok. „Mají nějaké problémy, ale myslím, že jdou správnou cestou. Jak začali sezonu zpátky, tak bych řekl, že se jejich program bude zvedat. Držím jim palce, protože to jsou pořád naši kolegové. Pořád říkám, že my máme větší výběr a musíme si toho vážit, máme určitě lepší podmínky. Pak záleží jenom na nás, jak je využijeme,“ hodnotí Haken realisticky.

Kouč české šestnáctky je zároveň šéfem Akademií Českého hokeje, takže – stejně jako kolegové Eismann s Žemličkou – objíždí zápasy mládežnických extralig a hráče má v merku. A to nejen ty české, ale i cizince včetně výrazné komunity Slováků. Teď se mu v Hodoníně mohlo celkem příjemně sledovat, že právě krajánci z českých soutěží platili v kádru soupeře za tahouny. Byť Štefančík, Slafkovský či Bačo určitě mohli (a chtěli) v útočné fázi předvést víc.

„Ještě je pár hráčů na Moravě, ať už v Havířově, nebo ve Vsetíně, kteří na kempu nebyli a myslím si, že by asi taky nezklamali. Doufám, že jim tímhle můžeme pomoct, když u nás v klubech jsou a mají prostor a podmínky. Zase je potom jenom na nich, jak si s tím poradí,“ říká Haken.

V první řadě ho ale samozřejmě zajímal jeho tým. Zápasy absolvovala třicítka hokejistů, z nichž někteří hráli v reprezentaci poprvé. „Někteří hráči, kteří se nám zatím profilují do kostry týmu, tady nebyli. Vytipovali jsme si další hráče, ať už z našich návštěv, nebo na základě doporučení klubových trenérů. Někteří nás mile překvapili, od některých jsme zase měli trochu větší očekávání.“

To ale český trenér myslí obecně. Bylo totiž k zamyšlení, že na akci prakticky nešly vidět rozdíly mezi zkušenějšími a méně zkušenými borci. Platí to nejen gólově – prosadilo se několik nováčků –, ale především po stránce výkonu.

„Souhlasím, určitě to nebylo znát. Ať už to bylo dobře, nebo špatně, tak už se nám to zase srovnalo do takového průměru,“ reaguje Haken jednoznačně ke zřejmě zásadnímu výstupu dvojzápasu.

Potvrdilo se, že hráči mají v tomto věku hodně proměnlivou výkonnost. A že šestnáctka to nemá snadné s hledáním rozdílových typů, které český hokej tolik potřebuje. „U ročníku 2003 je to teď opravdu ve vlnách. Někdy hráči chytnou formu, cítí se dobře v klubu, pak přijedou sem, a i když je to třeba nováček, tak to odehraje dobře. U některých bylo vidět, že mají pokles formy, nedaří se jim, a tady to potom taky nezvládnou,“ přemýšlí Haken.

Aspoň nějaké „jistoty“ už snad našel. „Bavíme se o pár hráčích, kteří tady nebyli a výkonnost u nich nelítá tak nahoru – dolů, drží se na nějaké úrovni. A to je předpoklad do budoucna, hlavně pro ně. Oni se musí naučit, že ty výkyvy musí mít co možná nejmenší. To je i na nás a na trenérech v klubu, abychom s nimi tak pracovali a co možná nejmíň řešili výpadky směrem dolů. Jsou to ale pořád hodně mladí hráči a učí se to,“ dodává kouč nejmladších reprezentantů jedním dechem.

Tradičním tématem je i útočná podpora obránců. V Hodoníně se znovu ukázalo, jak je pro tým důležitá – v první třetině druhé bitvy klapala na jedničku, soupeře netlačili jen útočníci, ale celé pětky. Proto byl obrázek celé hry tak suverénní. Tam zahráli beci na jedničku s hvězdičkou.

Haken nominoval do Finska na první turnaj evropské elity »

„Musím souhlasit, všechny tři branky padly po spolupráci s obránci. Bylo tam i několik dalších šancí, kdy se nám obránci zapojili do rotace a šli do hloubky pásma. Byli jsme v pohybu, hráli jsme to úplně jednoduše, a i díky tomu jsme první třetinu kontrolovali. Pak už se nám to tolik nedařilo,“ ví Haken.

Všechny nové poznatky dá teď český tým dohromady a už příští týden vyrazí na ostrý turnaj do Finska. V šestnáctce se nejsilnější evropská čtveřice potká jen dvakrát, tady už nebude řeč o přípravě nebo testování. Teď je na čase ze sebe vymáčknout co nejvíc a ukázat sílu českého ročníku 2003 ve špičkové konkurenci.

„Já věřím, že se hráči hrozně moc těší. My se taky těšíme, protože to pro nás bude v tomhle ročníku první konfrontace se Švédskem a Finskem. Silné Rusko už známe, tam asi můžeme předpokládat, co nás čeká. Těšíme se, protože pro kluky to zase bude něco úplně nového a uvidí ty nejlepší hráče z jiných zemí svého ročníku,“ dodává Petr Haken.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz