Haken po Švýcarech: Viděli jsme posun, snad na to navážeme s Ruskem

Foto: Facebook International Chablais Hockey Trophy

14. listopadu 2019, 13:51

Martin Voltr

Úvod ročníku jim nevyšel podle představ, ale teď už hokejisté reprezentační šestnáctky zapsali jednoznačně pozitivní akci. Švýcary totiž na jejich ledě porazili ve všech třech zápasech s celkovým skóre 14:2! „Věřím, že to nikoho z nás neuspokojí, protože to určitě není naším cílem. Chceme se posouvat,“ burcuje hlavní kouč Petr Haken.

Esport hokejová liga

Švýcaři se sice neřadí mezi nejsilnější evropské protivníky, ale i Haken moc dobře pamatuje třeba trojzápas loňských ročníků v šestnáctce, kdy Švýcaři na české půdě dvakrát vyhráli. Letošní výsledky 4:2, 6:0 a 4:0 mu tak udělaly radost.

Po rozpačitém úvodu sezony už máte lepší dojem?
U hráčů jsme určitě viděli posun a myslím, že i výsledky ukazují, že to bylo lepší. Ale pořád nás ještě největší prověrka ze začátku cyklu šestnáctky čeká, a to bude trojutkání s Ruskem.

První zápas byl ještě slabší? Rozjezdový?
Ještě jsme tam stoprocentně nepřehodili na mezinárodní úroveň. První zápas je vždycky o tom, aby si to kluci vyzkoušeli. Stál proti nám dost organizovaný soupeř, šikovný, bruslivý, snažil se hodně napadat a byla tam i agresivita. Myslím, že jsme si s tím vcelku poradili. Měli jsme tedy v prvním utkání spoustu ztrát, dost často se hra zbytečně otáčela, ale byli jsme rádi za výhru.

„Spoustu věcí jsme nedělali tak, jak bychom na mezinárodní úrovni dělat měli. To, co jsme si pak řekli a ukázali, bylo impulsem. Hráči zareagovali velice dobře, za což jsem rád.“

Pak jste se zvedli?
Řekli jsme si pár věcí a musím hráče pochválit, že opravdu dobře zareagovali. Ve druhém utkání jsme byli jednoznačně lepší, hlavně jsme do něj výborně vstoupili. Měli jsme neskutečné nasazení, pohyb, agresivitu. Hráli jsme už trochu jednodušeji, takže jsme se nemuseli tolik trápit s urputným soupeřem. I výsledek ukazuje, že to byl asi nejlepší zápas.

6:0 vypadá hodně jasně. A ve třetím jste přidali vítězství 4:0, počínali jste si znovu suverénně?
Už se tam z obou stran trochu projevila únava, ale jsem rád, že byla větší na straně soupeře. Tam jsme dominovali. Měli jsme spoustu šancí a zápas mohl skončit mnohem větším rozdílem, ale dali jsme pouze čtyři branky. I tak jsme to zvládli velice dobře.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Štěpán Maleček v rozhovoru říkal, že na ranním tréninku před druhým zápasem jste hráče „malinko seřval“. Jak to tedy bylo?
(usmívá se) Malinko jsme v šatně zvýšili hlas, protože bylo trochu vidět uspokojení, že jsme první zápas vyhráli. Spoustu věcí jsme nedělali tak, jak bychom na mezinárodní úrovni dělat měli. To, co jsme si pak řekli a ukázali, bylo impulsem. Hráči zareagovali velice dobře, za což jsem rád. I pro ně byl další zápas jednodušší od začátku až do konce.

Právě druhý zápas jsem sledoval a zdálo se mi, že v útoku máte opravdu „šťávu“. Souhlasíte?
Jak říkáte. Mě hrozně potěšilo, jak jsme do druhého utkání vstoupili. Opravdu jsme soupeři nedali šanci. Ze začátku jsme sice měli dva vyloučené, chvilku jsme hráli oslabení tři na pět, ale i to jsme zvládli. Hráči si za tím šli a byli zaslouženě odměněni. Musím říct, že ten zápas měl opravdu parametry. Uvidíme, jak to bude vypadat, když nastoupíme proti Rusům. To už bude trochu jiný soupeř.

Překvapili vás někteří hráči?
Zatím je pro mě těžké někoho vyzdvihovat. I když někteří hráči dali víc branek, nezmiňoval bych zrovna je. Celkově jsme chodili do situací, kde branky padaly. Ať už to byly tečované střely od obránců, nebo přehrání Švýcarů, kteří dobře bránili. Dostávali jsme se tam a ofenziva byla solidní. Mrzí mě, že jsme ve druhém a třetím utkání nedali víc branek, ale jsme rádi i za ten počet, který jsme nastříleli.

„Oni tu akci pojali jako určitou oslavu hokeje, protože jsme tam současně byli i s holkami do šestnácti let. Organizace byla parádní, bylo o nás postaráno.“

A taky jste dvakrát udrželi čisté konto, což už je na mezinárodním poli hodně cenná věc. Hráli jste tak dobře do defenzivy?
My jsme za to moc rádi. Musím říct, že v prvním utkání to určitě měl Mario Žalčík těžší, dělali jsme mnohem víc chyb a on si s nimi poradil velice dobře. Štěpán Maleček nás potom zase podržel ve druhé třetině, kdy jsme trochu hazardovali a měli drobné výpadky. Taky měl dost těžkých zákroků, ale je pravda, že jsme zkvalitnili ofenzivu i defenzivu. Doufám, že to nebyla náhoda. Bavili jsme se o tom s hráči, aby to náhoda nebyla a aby byli schopni tyhle výkony potvrzovat. Řekl bych, že tou dominancí ve třetím utkání ukázali, že to vědí a že jsme na správné cestě.

Švýcaři se chystají na domácí olympiádu mládeže, která je čeká za dva měsíce. Bylo tam cítit, že přípravnou akci berou prestižně? A byli pak z výsledků zklamaní?
Cítit to bylo. Oni tu akci pojali jako určitou oslavu hokeje, protože jsme tam současně byli i s holkami do šestnácti let. Organizace byla parádní, bylo o nás postaráno. Sice menší hala, ale zázemí úplně dostačující. Bavil jsem se s trenérem, který měl taky loni šestnáctku, a říkal, že jsme byli lepší. Jsem rád i za potvrzení z druhé strany, protože loni nám ty tři zápasy tolik nevyšly. Věřím, že na to budeme schopni navázat a že to nikoho z nás neuspokojí, protože to určitě není naším cílem. Chceme se posouvat.

Foto: Facebook International Chablais Hockey Trophy

Bylo pro vás zpestřením, že v Monthey hrála i děvčata? Měli jste čas je podpořit?
Každý tým jsme bydleli úplně jinde, takže jsme se jenom chvilku potkávali na zimáku, jinak jsme se míjeli. Co se ale týče realizačních týmů, samozřejmě jsme se podpořili navzájem. Jsem rád, že kromě prvního zápasu pak další dva zvládli. Bylo to fajn.

Určitě jste na dálku sledoval i sedmnáctku v Kanadě. Bylo to téměř dokonalé déjà vu vaší předloňské cesty k bronzové medaili, viďte?
Pro mě to byl náročný týden, protože jsem se snažil ty zápasy sledovat a kromě jednoho jsem viděl všechny (usmívá se). Držel jsem palce a byli jsme v kontaktu. Jsem hrozně rád, že to kluci takhle zvládli. Zase bylo vidět to podobné: Nejdřív zkouška a poznání prostředí... Je teda hrozné snést tu šílenou porážku od Američanů na začátku, ale já vždycky říkám, že dobří hráči jsou schopní se z toho poučit. Bylo vidět, že trenéři je dobře připravili a od té chvíle hráli lépe a lépe. Pak už byli rovnocennými soupeři se všemi. Nejlepší zápas odehráli proti Švédům, které zaskočili. Semifinále byla škoda, ale myslím, že po tom posledním zápase získali bronzovou medaili zaslouženě.

„Akce ve Švýcarsku je pro nás určitě odrazovým můstkem. Teď záleží, jak budou hráči pokračovat v klubech.“

Je motivací pro váš současný ročník, aby to za rok zopakoval?
Ten turnaj je opravdu parádní, potkat nejlepší ze světa v daném ročníku. Určitě to pro ně je motivace, dostat se na něj. Kluci to sledovali a jsem rád, že se mezi sebou podporují, měli tam klubové spoluhráče. Tolik jsme se o tom ale nebavili, soustředíme se na aktuální práci a chceme se dobře připravit na trojutkání s Ruskem.

Dá se říct, jakým způsobem budete tvořit nominaci?
Akce ve Švýcarsku je pro nás určitě odrazovým můstkem. Teď záleží, jak budou hráči pokračovat v klubech. Máme na to ještě nějaké tři týdny, což je šest utkání v soutěži, abychom měli nominaci připravenou. Nějaká jména jsme probírali, ale řekli jsme si, že to chceme trochu vstřebat a tak za týden abychom to začali řešit.

Gólmanů jste na úvodních zápasových akcích podle plánu protočili šest. Budete už vybírat z nich, nebo ještě zkusíte nové?
Měli bychom mít znovu možnost nominovat tři brankáře, jako jsme to měli loni, abychom jich v těžkých utkáních viděli co možná největší počet. To pro nás potom bude odrazovým můstkem k výběru těch dvou, které vezmeme na únorový turnaj čtyř do Švédska. S Lukášem Mensatorem jsme se bavili, koho možná vezmeme, ale ještě uvidíme, jestli nás někdo další nezaujme. Stoprocentně může jet i někdo, kdo ještě vůbec žádný zápas neodchytal.

Foto: Facebook International Chablais Hockey Trophy

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz