Forsberg, Näslund či Sedinové. Švédské legendy se rodí v Örnsköldsviku

Foto: Jan Šimek

(ÖRNSKÖLDSVIK, od našeho zpravodaje) Název tohoto města asi napoprvé nedokážete vyslovit správně. Örnsköldsvik. Nenápadné městečko na břehu Botnického zálivu je známé svým těžkým průmyslem i výrobou papíru a buničiny. Hlavně se tady ale rodí hvězdy světového hokeje.

HokejkaTV

V malém švédském městečku žije něco přes třicet tisíc obyvatel a sídlí zde slavný klub MODO Hockey, který poslal do světa řadu fenomenálních hokejistů. Rodáky z Örnsköldsviku, nebo chcete-li Öviku, jak Švédové zkracují obtížně vyslovitelný název města, jsou například Markus Näslund, bratři Daniel a Henrik Sedinové a oblíbený Peter Forsberg. Dvojnásobný vítěz olympiády, mistrovství světa i Stanley Cupu.

Můžete hádat třikrát, proč se Örnsköldsviku přezdívá Foppaland. S hokejem tady začínali i Niklas Sundström, ze starší generace můžeme jmenovat Anderse Hedberga nebo Larse Molina. Nyní v NHL za Tampu Bay válí bek Victor Hedman, o místo v elitní soutěži bojuje mladý útočník Victor Olofsson.

Továrna na hvězdy: Asi dobrý vzduch

Proč se zrovna tady, zhruba 400 kilometrů od polárního kruhu, rodí tolik slavných hokejistů? „Plno jezer a dobrý vzduch,” směje se fanoušek Fredrik, který v Örnsköldsviku bydlí od roku 2001. „Sám jsem dřív hokej hrával, ale teď už si chodím jen občas zablbnout s přáteli,” říká vousatý čtyřicátník.

V semifinále se mohl radovat z výhry švédské osmnáctky, která postoupila do finále a rozdá si to s Rusy o zlato. „Je to paráda. Myslím, že přijde hodně lidí a bude dobrá atmosféra. Doufám, že kluci vyhrají. Vždyť hrají doma. Bylo by to krásné,” zasní se při představě historického vítězství Švédů na mistrovství světa hráčů do 18 let.

Övik. Tak trochu zašlý hockeytown

Město žije hokejem i teď. Na čtvrtfinále proti českému celku dorazilo do hlediště přes dva tisíce diváků, duel s Kanadou sledovalo 3 519 fanoušků. Kolik jich asi přijde na finále? „Övik? To je prostě hockeytown,” hlásí Lovisa, recepční jednoho z útulných hotelů ve městě. „MODO teď nehraje nejvyšší ligu, ale když tomu tak bylo, na zápasech bylo lidí. Sama jsem na hokej chodila často. Teď už tolik ne. Návštěvnost je nyní menší,” přiznává sympatická dáma.

Když se dozví, že pocházíme z Česka, pookřeje. „Občas k nám do hotelu Češi zavítají. Jsou vždy slušní a milí. Mám s nimi jen dobrou zkušenost,” pokračuje. „Dost Čechů tady jezdí i pracovně. Hlavně na podzim a přes zimu si sem jezdí přivydělat do místních fabrik,” prozrazuje.

Česká stopa? Kaberle, Výborný a další

Češi tady úspěšně dřeli i na ledě. Vždyť na zdech místní haly Fjällräven Center s kapacitou 7 600 diváků visí i fotografie bývalého vynikajícího útočníka Davida Výborného nebo skvělého zadáka Františka Kaberleho. Ten za MODO nastupoval čtyři sezony, a pak se vydal do NHL. V době stávky zámořské soutěže stihl kromě Kladnu krátce vypomoci také švédskému klubu.

Pod stropem haly má dres mimo jiné Per Svartvadet, který coby kapitán dovedl místní hokejisty k zatím poslednímu titulu v roce 2007. U slavného okamžiku nechyběli ani čeští útočníci Zdeněk Blatný s Miloslavem Hořavou a slovenský brankář Karol Križan. Na další radostné chvíle si MODO musí počkat. V současné době totiž hraje ve druhé nejvyšší soutěži. Opráší tradiční klub z Foppalandu zašlou slávu? Zasloužil by si to.

Foto: Jan Šimek

Své čestné místo mají na koláži také čeští borci David Výborný a František Kaberle

Své čestné místo mají na koláži také čeští borci David Výborný a František Kaberle | Foto: Jan Šimek

V hale samozřejmě nechybí ani snímky Petera Forsberga.

V hale samozřejmě nechybí ani snímky Petera Forsberga. | Foto: Jan Šimek

Foto: Jan Šimek

Bratři Sedinové pocházejí z Örnsköldsviku

Bratři Sedinové pocházejí z Örnsköldsviku | Foto: Jan Šimek

Netradiční dům v centru města. Jako z Lega.

Netradiční dům v centru města. Jako z Lega. | Foto: Jan Šimek

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz