Eliaš o Salcburku, progresu Slováků i české juniorce: Je rychlá a kvalitní

Foto: Martin Voltr

Někteří to hloupě popírají, někteří to nedokáží pochopit, někteří prostě jen nevidí: Účast rakouského Salcburku v českých juniorských soutěžích je prospěšná pro všechny strany! Hodně pomohla i Juraji Eliašovi – slovenský mládežnický reprezentant načíná v akademii svou druhou sezonu a letos by měl patřit mezi lídry týmu. Pomýšlí i na mistrovství světa dvacítek.

HokejkaTV

Zanedlouho osmnáctiletý Juraj Eliaš je jedním z cizinců v akademii Salcburku, turnaj O Pohár DHL hraje po boku dalšího Slováka Maximiliana Brauna. Téměř dvoumetrový obr, který by chtěl letos být jedním z tahounů mladého týmu, se v loňské sezoně zúčastnil Hlinka Gretzky Cupu i mistrovství světa do 18 let.

Jak sám říká, díky skvělým podmínkám v akademii i díky české soutěži udělal za poslední rok velký progres. „Snažím se na sobě pracovat, výsledek se určitě dostaví. Minulý rok se mi to podařilo, ten skok jsem pocítil i na mistrovství světa, že jsem byl zvyklý na tu výbornou rychlost. Myslím si, že česká liga je určitě jedna z nejlepších v Evropě,“ tvrdí.

Zatím máte se Salcburkem na kontě prohru v Brně a výhru v Jihlavě. Jak jste se začátkem soutěže spokojený?
Máme dost nový tým, takže se na začátku soutěže rozjíždíme. Máme hodně mladý kádr, hodně hráčů ročníku 2003, takže dost chlapců ani nenastoupilo kvůli novému pravidlu. Začátek byl takový kostrbatější, ale myslím, že vítězstvím v Jihlavě jsme nastoupili na správnou vlnu.

„Každý rok vstupujeme do soutěže jenom s těmi nejvyššími očekáváními. Nehledíme na to, jak mladý máme tým.“

S jakými ambicemi jste do soutěže vstoupili?
Každý rok vstupujeme do soutěže jenom s těmi nejvyššími očekáváními. Nehledíme na to, jak mladý máme tým. To je strategie naší akademie, hrát v podstatě každou soutěž s mladším ročníkem.

Berete účast v české soutěži jako prospěšnou?
Já jsem přišel ze slovenské ligy, toto je můj druhý rok v české lize. Musím říct, že kvalitou je to fakt výborná liga a naší akademii ta výjimka účasti rakouského týmu jen pomohla. Prospěla rakouskému hokeji i Red Bullu, který má v německé a rakouské reprezentaci řadu zástupců, a máme i dost cizinců. Je to rychlá, kvalitní a tvrdá soutěž. Je to určitě dobrá průprava do mužského hokeje.

A jsou z vašeho pohledu mezi týmy velké rozdíly?
Je to jako v každé lize, jsou silnější a slabší týmy. Ale řekl bych, že česká liga je dost vyrovnaná. Minulý rok to bylo vidět, je plná překvapení. Poslední tým může prohrát s prvním, první může vypadnout hned v prvním kole play off.

Foto: Martin Voltr

Byli jste loni hodně zklamaní, že jste se ani nedostali do play off?
My to tak nebereme. Akademie se nesnaží hrát na nějaké úspěchy, hlavně na vývoj mladých hráčů. Tak jsme to brali i minulý rok. Jak jsme si to i zhodnotili po sezoně, vypadli jsme v podstatě s mistrem, s Třincem. Neměli jsme tam co ztratit. Celou soutěž jsme hráli poměrně suverénně, ale potom se nám to bohužel nepovedlo.

Všímáte si toho, jak se na vás chce každý tým vytáhnout? Je to na ledě cítit?
Je to cítit, ale není jim co zazlívat. Samozřejmě je pro ně asi nepříjemné, když rakouský tým vyhraje nad českým. Ale je to sport a myslím, že takhle je to všude.

„Máme tam neskutečné podmínky, asi nejlepší na světě. Máme neomezené možnosti tréninků, jak na ledě, tak na suchu. Máme velký realizační tým, který se o nás stará na denodenní bázi. Fakt je tam nehorázný prostor na zlepšování.“

Nedělní zápas v Jihlavě byl opravdu hodně tvrdý se spoustou osobních soubojů. Snažíte se hrát fyzický hokej?
My se snažíme hrát hlavně na rychlost, protože dnešní hokej je celý o rychlost. Právě že se vůbec nesnažíme hrát fyzický hokej, ten zápas byl výjimkou. Měli jsme si dávat pozor, protože proti nám nastoupil dost tvrdý soupeř. Ale samozřejmě jsme se nemohli nechat. Snažíme se hrát hlavně na rychlost, kreativitu a kompaktnost v útoku.

Před sezonou vám do Mnichova odešel John Jason Peterka, fantastický hráč a lídr produktivity celé soutěže. Kdo by měl letos převzít jeho roli?
Uvidíme, těžko říct. Peterka byl super, top goal scorer bych řekl. Pro něho je výborné, že dostal nabídku z hlavního mužstva. Držím mu palce. Teď je nás tady víc kluků z minulého roku, takže si myslím, že už se lídr najde.

Berete tu zodpovědnost i na sebe?
Ano, i na sebe. Nechci znít nějak namyšleně, ale beru to jako zodpovědnost, když jsem tu hrál už minulý rok. Budu se snažit bodovat.

Foto: Martin Voltr

Jak se vám celkově v akademii líbí?
Je to super, nemůžu na to říct nic špatného. Máme tam neskutečné podmínky, asi nejlepší na světě. Máme neomezené možnosti tréninků, jak na ledě, tak na suchu. Máme velký realizační tým, který se o nás stará na denodenní bázi. Jsou tam pro nás, kdykoli je potřebujeme. Fakt je tam nehorázný prostor na zlepšování.

A cítíte na sobě ten progres za poslední rok? Byl výrazně větší než v předchozích letech, když jste hrál doma v Košicích?
Ano, cítím to. Nezazlívám to ani Košicím, ani nikomu jinému, protože situace je prostě taková. Když se podíváme na toho sponzora, je to přece jenom nadnárodní multimiliardářská organizace. Pro mě to byl výborný krok, hlavně kvůli lize, protože ta je mnohem rychlejší. Tohle si myslím, že mi pomohlo nejvíc – ta rychlost se nedá napodobit v tréninku, je potřeba hrát zápasy.

„Můj bratr je taky reprezentant, brankář ročníku 2004. Líbí se mi to. Hokej se na Slovensku začíná modernizovat, což je super. Myslím, že nastoupil na dobrý vlak směrem dopředu.“

V dubnu jste si zahrál na mistrovství světa do osmnácti let. Byl právě tam progres znát?
Ano, dva roky dozadu jsem stagnoval. Snažím se na sobě pracovat a nehledět na to, jaká je sezona. Výsledek se určitě dostaví. Minulý rok se mi to podařilo, ten skok jsem pocítil i na mistrovství světa, že jsem byl zvyklý na tu výbornou rychlost. Myslím si, že česká liga je určitě jedna z nejlepších v Evropě.

Jak vůbec na šampionát vzpomínáte? Nedokázali jste se udržet v elitní skupině...
Byl to dobrý turnaj, ale pro Slovensko bohužel nešťastný. Takový je hokej. Nevyšly nám klíčové zápasy, které jsme měli zlomit, a smůla se nás držela až do posledního zápasu. Samozřejmě jsme z toho byli všichni zklamaní, ale netřeba se na to teď dívat nějak špatně. Musíme se z toho ponaučit a já vidím, že se slovenský hokej velmi zvedá. Pomalu, ale jistě. To se nám všem líbí, pokud můžu mluvit aspoň za hráče. Myslím, že to jde dobrým směrem. Pro mě byl turnaj dobrou zkouškou a velmi dobrým porovnáním. Jsem rád, že jsem si mohl otestovat to, že liga, ve které jsem minulý rok účinkoval, byla velmi dobrá. Sám vím, na čem mám pracovat.

Na vašich mladších reprezentacích se opravdu zdá, že mají zajímavý potenciál a slovenský hokej se v mládeži zvedá. Máte o tom přehled?
Sleduju to, protože můj bratr je taky reprezentant, brankář ročníku 2004. Líbí se mi to. Hokej se na Slovensku začíná modernizovat, což je super. Myslím, že nastoupil na dobrý vlak směrem dopředu.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jaké si osobně dáváte šance na mistrovství světa do dvaceti let?
Já si myslím, že všechno je reálné. Určitě musím pracovat, snažit se co nejvíc zabodovat a pomoct týmu. Jsem centr, takže je pro mě určitě výborné, když dám gól, ale snažím se být zodpovědný i v obraně, protože takových je dneska málo. Když si mě trenér vybere, tak budu jedině rád a budu se mu snažit dokázat, že udělal správnou volbu.

A jakou máte na pozici centra konkurenci?
Byl jsem se podívat na dvacítkách v Popradu, když hráli Summer Hockey Challenge. Kluci hráli super, nakonec ten turnaj i vyhráli. Ale věřím si, že se tam můžu dostat a zabojovat i o místo ve vyšších formacích.

„Řekl bych, že tahle mistrovství jsou jedna z nejzajímavějších, protože jde ještě o juniorský věk, kdy se všichni snaží probojovat do nejvyšších soutěží. Nebere se na nic ohled, je to rychlé, tvrdé, fakt super hokej.“

Slováky čeká na mistrovství skupina v Třinci, kde určitě budou jako doma. To je taky velká motivace, že?
To je pro nás taky velká motivace, protože bychom určitě měli velký zástup fanoušků. Je velká výzva dostat se tam, zahrát si a porovnat se s nejlepšími na světě. Řekl bych, že tahle mistrovství jsou jedna z nejzajímavějších, protože jde ještě o juniorský věk, kdy se všichni snaží probojovat do nejvyšších soutěží. Nebere se na nic ohled, je to rychlé, tvrdé, fakt super hokej.

Jaké máte svoje další vyhlídky? Kam byste chtěl z Red Bullu pokračovat?
Osobně nevím, snažím se soustředit na tento rok, abych se co nejvíce zlepšoval. Vím, kde mám svoje nedostatky, na kterých potřebuju pracovat. Abych pravdu řekl, určitě se budu snažit co nejrychleji dostat do mužského hokeje, takže si potřebuju zvyknout na tu rychlost a tvrdost. A hlavně to rychlé myšlení, protože to není ani tak o rychlosti v nohách, ale spíš o rychlosti v hlavě.

Chtěl byste si v příštích letech zahrát spíš v Evropě, nebo v zámoří?
Přemýšlel jsem o tom. Samozřejmě je můj cíl dostat se do nejlepší ligy světa, no a myslím si, že by nebylo špatné začít nějakou mužskou ligou v Evropě a potom jít do juniorské soutěže. Protože osobně nechci přijít nepřipravený do zámoří.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz