Draft NHL má dva favority, rozhodnou Ďáblové. První kolo nejspíš bez Čechů

Dva favorité, jen jedna pozice číslo jedna. Letošnímu draftu budou vládnout (podle abecedy) Jack Hughes a Kaapo Kakko. O tom, kdo se stane králem dražby hokejových koní, rozhodnou Ďáblové z New Jersey, protože si ve Vancouveru během noci na sobotu začnou vybírat jako první.

HokejkaTV

Letošní draft hostí Rogers Arena, kde jsou doma Vancouver Canucks, elitní první kolo startuje v sobotu od 2 hodin SEČ. Draftovou loterii počátkem dubna vyhráli Devils, jako druzí přijdou na řadu New York Rangers, třetí pozice patří Chicago.

V odhadech letošního výběru se dlouhé měsíce držel na prvním místě Jack Hughes a u expertů to platí stále, byť se na mimořádně šikovného Američana poslední dobou výrazně tlačil Kaapo Kakko. „Oba jsou to úžasní hráči a budou schopni hrát NHL už v nadcházející sezoně. Hughes je dynamičtější než Kakko, ale ten zase v současné době dělá větší pokroky," uvedl Paul Castron, ředitel skautingu New Jersey Devils.

Kakko je aktuálně víc fyzicky vyspělý než Hughes, ten ovšem nabízí ohromný potenciál do budoucna úrovně Patrika Kanea nebo Paula Kariyi. Navíc je Američan, i to může hrát roli. Ovšem jasno nebude do poslední chvíle, protože Kakko je vynikající útočník, což jasně dokázal na MS dvacetiletých i na nedávném šampionátu dospělých. Z obou turnajů si přivezl zlaté medaile a byl na nich rozdílovým hráčem.

Hughes také zářil – na šampionátu osmnáctek překonal rekord v produktivitě Alexandera Ovečkina, mezi vrstevníky neměl konkurenci. Unikátně chytrý a šikovný bruslař má veškeré předpoklady, aby byl brzy hvězdou NHL podobných kvalit jako Crosby nebo McDavid. S ohledem na umění Hughese a Kakka uloví skvělého hokejistu i druhý tým draftu, tedy New York Rangers. „Máme šanci získat rozdílového hráče, z toho jsme nadšeni," řekl generální manažer Jezdců Jeff Gorton.

Letošní výběr ve Vancouveru bude přát útočníkům, z obránců má nejlepší vyhlídky Byram Bowen. Už tři roky trvá čekání javorových listů na prestižní pozici jedničky, nedočkají se ani letos. Po Matthewsovi, Hischierovi a Dahlinovi se králem draftu stane Hughes či Kakko. Odhad dalších příček není až tak jednoznačný, vedle Bowena mají velké šance útočníci Kirby Dach, Dylan Cozens, Alex Turcotte a výborný Rus Vasilij Podkolzin, který je za Kakkem druhý v žebříčku Evropanů podle Úřadu centrálního skautingu (CSS). V prvním kole by mohl uspět německý žolík Moritz Seider či nejvýš hodnocený brankář Spencer Knight.

Češi v draftu 2019: Favority Teplý a Haš, kdo ukáže na Rouska?

Dva zástupce v prvním kole měli na předchozích dvou draftech Češi – Nečas, Chytil, Zadina a Kaut ovšem letos nejspíš nástupce mít nebudou. Z našich nadějí věří odhady nejvíc Michalovi Teplému, na řadu by mohl přijít ve druhém či třetím kole. V prognózách jsou zmiňováni další čeští zástupci, odhadnout výsledek je však obtížné. Stát se může cokoli. Zkušenost z minulých ročníků potvrzují, že pravidelně došlo na přesuny v původních předpokladech. Mírní favorité si počkali, nahoru naopak vylétl někdo, od koho se to třeba až tolik nečekalo.

Stejným divadlem bude i letošní draft ve Vancouveru. Prestižní první kolo startuje v noci na sobotu od 2:00 SEČ, druhé až sedmé kolo se pak uskuteční v sobotu od 19 hodin českého času. Někteří junioři ještě absolvovali poslední pohovory s týmy NHL, stihli prohlídku města a akce s fanoušky, největší esa draftu hovořila se zástupci médií. Za několika hodin se většině z nich změní životy, jejich hokejová budoucnost dostane nový směr. Přehlídka velké radosti i marných snů se také tentokrát bude týkat zajímavých hráčů, z nichž se záhy stanou osobnosti elitní ligy planety.

Žebříčky CSS před draftem 2019:

Hráči v poli – Severní Amerika:

 1. Jack Hughes    útočník  USA 18
2. Bowen Byram obránce Vancouver (WHL)
3. Kirby Dach útočník Saskatoon (WHL)
4. Alex Turcotte útočník USA 18
5. Dylan Cozens útočník Lethbridge (WHL)
6. Trevor Zegras útočník USA 18
7. Arthur Kaliyev útočník Hamilton (OHL)
8. Cole Caufield útočník USA 18
9. Matthew Boldy útočník USA 18
10. Peyton Krebs¨ útočník Kootenay (WHL)
11. Thomas Harley obránce Mississauga (OHL)
12. Cam York obránce USA 18
13. Alex Newhook útočník Victoria (BCHL)
14. Philip Tomasino útočník Niagara (OHL)
15. Lassi Thomson útočník Kelowna (WHL)

Brankáři – Severní Amerika:

 1. Spencer Knight  USA 18
2. Mads Sogaard Medicine Hat (WHL)
3. Hunter Jones Peterborough (OHL)

Hráči v poli – Evropa:

 1. Kaapo Kakko    útočník  Turku
2. Vasilij Podkolzin útočník Něva Petrohrad
3. Victor Söderström obránce Brynäs Gävle
4. Ville Heinola obránce Lukko Rauma
5. Philip Broberg obránce AIK Stockholm
6. Moritz Seider obránce Mannheim
7. Tobias Björnfot obránce Djurgarden
8. Daniil Misjul obránce Jaroslavl
9. Ilja Nikolajev útočník Jaroslavl
10. Mikko Kokkonen obránce Jukurit
11. Nils Höglander útočník Rögle
12. Pavel Dorofejev útočník Magnitogorsk
13. Albin Grewe útočník Djurgarden
14. Michal Teplý útočník Liberec
15. Antti Tuomisto obránce Pori

Brankáři – Evropa:

1. Petr Kočetkov   Rjazaň
2. Hugo Alnefelt HV'71 Jönköping
3. Lukáš Pařík Liberec
4. Ilja Kovovalov Jaroslavl
5. Jan Škorpík Sparta Praha

Odhad podle International Scouting Services (ISS):

1. Jack Hughes, 2. Kaapo Kakko, 3. Bowen Byram, 4. Vasilij Podkolzin, 5. Dylan Cozens, 6. Alex Turcotte, 7. Kirby Dach, 8. Matthew Boldy, 9. Trevor Zegras, 10. Peyton Krebs, 11. Cam York, 12. Raphael Lavoie, 13. Victor Söderström, 14. Alex Newhook, 15. Thomas Harley.

Odhad podle TSN:

1. Jack Hughes, 2. Kaapo Kakko, 3. Bowen Byram, 4. Cole Caufield, 5. Matthew Boldy, 6. Trevor Zegras, 7. Philip Broberg, 8. Peyton Krebs, 9. Vasilij Podkolzin, 10. Alex Turcotte, 11. Thomas Harley, 12. Kirby Dach, 13. Arthur Kaliyev, 14. Dylan Cozens, 15. Spencer Knight.

Pořadí výběru na draftu NHL ve Vancouveru:

1. New Jersey, 2. New York Rangers, 3. Chicago, 4. Colorado (od Ottawy), 5. Los Angeles, 6. Detroit, 7. Buffalo, 8. Edmonton, 9. Anaheim, 10. Vancouver, 11. Philadelphia, 12. Minnesota, 13. Florida, 14. Arizona, 15. Montreal, 16. Colorado, 17. Vegas, 18. Dallas, 19. Ottawa (od Columbusu), 20. Winnipeg (od New York Rangers), 21. Pittsburgh, 22. Los Angeles (od Toronta), 23. New York Islanders, 24. Nashville, 25. Washington, 26. Calgary, 27. Tampa Bay, 28. Carolina, 29. Anaheim (od San Jose přes Buffalo), 30. Boston, 31. Buffalo (od St. Louis).

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz