Devatenáctka na závěr padla, veze jednu výhru. Zasloužené, ví Lobo

Foto: Jari Mäki-Kuutti / Finnish Ice Hockey Association

14. listopadu 2021, 15:23

Kateřina Kundertová

Reprezentace do devatenácti let zakončila trojutkání proti Finsku porážkou, takže odjíždí s negativní bilancí. V nedělním zápase hokejisté Suomi definitivně rozhodli až gólem do prázdné branky.

„Oproti druhému zápasu byl výkon lepší a kluci k zápasu přistoupili lépe. Je škoda, že nejsme schopní mít všechny výkony stejné, vždycky na jeden vypadneme. Kluci by měli zápasy takhle za sebou odehrát stejně a ne, že výkonost létá nahoru a dolů,“ hodnotí asistent trenéra Richard Lobo.

Češi po zhoršeném výkonu ve druhém utkání ani do třetího nevstoupili dobře, na úvod sice dostali přesilovku, ale nic v ní nevymysleli. Naopak Joni Jurmo sebral kotouč na vlastní modré, projel celé kluziště a kličkou do bekhendu otevřel skóre. V šestnácté minutě mohl srovnat Jaroslav Chmelař, jenomže nařízené trestné střílení bekhendovým blafákem nevyužil.

Národní tým pak srazila špatná druhá třetina, kdy se většinu času jen bránil. A dvakrát inkasoval z hole Aatu Jämsena. Ten poprvé nabral puk za bránou na čepel lakrosovým způsobem a zakončil stejně jako v sobotu na Karjale Matvej Mičkov!

Aspoň že před jeho druhým gólem snížil ve vlastním oslabení Adam Měchura, jenž se tak prosadil podruhé v řadě. Aktuálně vládne střelcům v tuzemské nejvyšší soutěži juniorů, odkud si pohodu přenesl i do reprezentačního trikotu.

„Adama juniorka rozstřílela, pak dal góly i za Benátky a získal sebevědomí, takže si věří. Zakončuje dobře a je super, že to potvrdil i tady v reprezentaci,“ chválí Lobo, jenž je v liberecké juniorce Měchurovým hlavním trenérem.

Do třetí třetiny nastoupil národní tým dobře, hned v jejím úvodu Marcel Marcel vystihl přihrávku soupeře a rychlý únik zakončil mimo dosah Juha Markkanena. Povzbuzený český výběr se tlačil za vyrovnáním a v závěru to zkoušel i s odkrytými zády, do těch však zasadil definitivní ránu Kalle Myllymaa – 4:2.

„Někteří kluci měli s reprezentačním hokejem málo zkušeností, někteří žádnou, takže pro ně je to ukázka, jak kvalitní hokej musí hrát, aby byli konkurenceschopní těmto týmům a hráčům.“

Národní tým tak akci zakončil s bilancí jednoho vítězství a dvou porážek. „Je to zasloužené. Někteří kluci měli s reprezentačním hokejem málo zkušeností, někteří žádnou, takže pro ně je to ukázka, jak kvalitní hokej musí hrát, aby byli konkurenceschopní těmto týmům a hráčům. Finové tady navíc měli deset hráčů staršího ročníku 2002 a i některé z nejvyšší soutěže,“ podotýká asistent trenéra.

Do nominace pro akci ve Finsku ukázal trenérský štáb i na lídry svých týmů v juniorské soutěži, odkud by se ale postupně měli zapracovat mezi dospělé. I přes letošní sezonu ztíženou sestupy.

„Je to na každém klubu, musí to mít hlavu a patu a musí dostat adekvátní roli. U nás je to snadné díky Benátkám. Ať si to každý klub zváží, jestli ten junior má takovou formu, aby si ho vytáhl do vyšší soutěže. Samozřejmě si ale myslím, že je to cesta – když nabyde sebevědomí, není důvod ho občas nedat výš, aby se mu ukázalo, že se o něm ví. Jde o to dát mu čuchnout, nemusí hned dostat úplně všechno, ale oťukat ho, jestli na chlapský hokej bude mít,“ uzavírá Richard Lobo.

Foto: Jari Mäki-Kuutti / Finnish Ice Hockey Association

FINSKO – ČESKO 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Jurmo, 26. Jämsen (Myllamaa, Kapanen), 29. Jämsen (Pärssinen), 60. Myllymaa (Kapanen) – 29. Měchura (Hauser, Křepelka), 42. Marcel.
Rozhodčí:
 Väkeväinen, Pesonen – Inkinen, Heino.
Vyloučení:
3:4.
Bez využití.
V oslabení:
0:1.
Střely na branku:
25:15 (10:6, 9:6, 6:3).
Diváci:
 50.
Nejlepší hráči:
 Aatu Jämsen – Jaroslav Chmelař.
Finsko:
 Markkanen – Pärssinen, Määttä, Vilén, Jurmo, Ervasti, Juusola – Jämsen, Myllymaa, Kapanen – Suni, Juhola, Karvinen – Kaski, Koskela, Korhonen – Tenhovuori, Sandvik, Russunen.
Česko: Král – Srdínko, Fajmon, Chvátal, Křepelka, Pelda, Cubo, Vogel – Hauser, Měchura, Chmelař – Vitouch, Vopat, Sedláček – Krejsa, Soukup, Marcel – Brouček, Slavík. Trenér: Přerost.

Foto: Jari Mäki-Kuutti / Finnish Ice Hockey Association

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz