Další český gólman pro NHL? Jiří Patera se na tři roky upsal Vegas

Foto: Brandon Wheat Kings

Jiří Patera je dalším českým brankářem, jenž zkusí prorazit v NHL. Účastník MS 18 a 20 podepsal tříletý nováčkovský kontrakt s Vegas Golden Knights, kteří si ho vybrali při draftu 2017 ze 161. pozice.

Chance liga na Hokejka TV

„Mám obrovskou radost, je to splnění dětského snu. Vím ale, že smlouva je jen začátek další cesty a obrovské dřiny. Pevně věřím, že v budoucnu ještě přidám k rodinným oslavám další sportovní důvody,“ hlásí 21letý brankář v tiskové zprávě společnosti Sport Invest, která jej zastupuje.

„Mám obrovskou radost, je to splnění dětského snu. Vím ale, že smlouva je jen začátek další cesty a obrovské dřiny.“

Odchovanec Slavie odchytal poslední dvě sezony v juniorské WHL za tým Brandon Wheat Kings. V té uplynulé zapsal 41 startů s průměrem 2,55 inkasované branky na zápas a úspěšností zákroků 92,1 procenta, solidní čísla podpořilo na jaře i ocenění pro nejužitečnějšího hráče klubu.

Nyní se v 21 letech chystá na boj o svou šanci na výsluní. „Chci ukázat maximum toho, čeho budu v té chvíli reálně schopen. Rád bych samozřejmě zamotal trenérům hlavu a vybojoval si start na farmě v AHL. Samozřejmě tím dlouhodobějším cílem je jednoznačně působení v NHL,“ líčí.

Moc se těší i na spolupráci s Marcem-André Fleurym. „Vegas disponuje elitními brankáři v čele s ním. Fleury je pro mě jednou z největších osobností celé ligy. Je to můj vzor, snažím se od něj odkoukávat veškeré detaily. Na možnost pracovat s ním naživo se neskutečně těším,“ přiznává Patera.

Ten má skvělý vztah s koučem brankářů prvního týmu. „Mike Rosati mě pozoruje od draftu. Psal mi poctivě skoro každý týden, koukal na všechny highlighty z našich zápasů a moc mi pomohl. Je to opravdu skvělý člověk. Věřím, že mi pomůže dostat se i v dalších sezonách na ještě lepší úroveň.“

Foto: Archiv Jiřího Patery

Vyjednávání kontraktu bylo složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. „Vegas mají množství zajímavých gólmanů a musí dobře plánovat, jak a v jakém časovém horizontu s nimi pracovat. Jirka si však vynikající sezonou razantně řekl o pozornost a dlouhodobou šanci,“ říká Robert Spálenka.

Podle šéfa hokejové sekce agentury Sport Invest je v současné době podpis jakýchkoliv kontraktů v NHL složitější, o to víc si toho Paterového váží. „Ideální variantou by bylo, aby si Jirka na předsezónním kempu vybojoval místo v AHL. Pevně věřím, že je na tuto šanci připraven,“ doplňuje.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz