Čtvrté místo? Kluci se snažili, ale kvalita soupeřů byla vyšší, říká Vlach

Foto: Karel Švec, ČSLH

11. dubna 2018, 11:18

Martin Voltr

V novém ročníku utvoří hlavní osu reprezentace do 20 let, teď za sebou hokejisté ročníku 1999 mají poslední akci sezony 2017/18. Širšímu výběru adeptů pod hlavičkou devatenáctky se v Hodoníně nevedlo podle představ, ze tří utkání získal jen bod a skončil poslední.

Nový fanshop

Zatímco na únorovém turnaji pěti zemí v Hradci Králové chyběly domácím reprezentanům tři sekundy ke zlaté medaili, tentokrát skončili na opačném pólu tabulky. Za sebou je nechali Finové, Rusové i Slováci.

Výsledky týmu na turnaji v Hodoníně

Česko – Slovensko 2:3 po prodl. (0:0, 0:0, 2:2 – 0:1), zápis », ohlasy », záznam »
Česko – Rusko 0:5 (0:3, 0:1, 0:1), zápis », ohlasy », záznam »
Česko – Finsko 1:3 (1:0, 0:1, 0:2), zápis », ohlasy », záznam »

„S umístěním samozřejmě nejsme spokojeni, chtěli jsme být výš. Ale mělo to svoje objektivní důvody. V nominaci jsme museli zhruba osm až deset hráčů změnit a i když se kluci snažili a bojovali, tak kvalita soupeřů byla přece jenom o trochu vyšší. Byly tam vidět nedostatky jak z hlediska taktického, tak koncovky, kde jsme měli spoustu šancí a nedali góly,“ hodnotí hlavní trenér Rostislav Vlach.

Větší část týmu tentokrát tvořili méně zkušení hokejisté, pro něž bylo hodně obtížné přeladit na tempo mezinárodních zápasů. „Spousta jich hraje extraligu juniorů, jenom několik čichlo k extralize nebo hrají WSM Ligu. Jiná mužstva měla určitě větší zastoupení zkušenějších hráčů. Je pak velký rozdíl hrát takové zápasy, některým trvalo delší dobu, než si zvykli na tempo hry a šikovnost soupeřů,“ pokračuje český kouč.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Z hlediska konečného výsledku možná nejvíc mrzí úvodní porážka se Slovenskem, tedy soupeřem, jehož by národní tým určitě rád porážel bez ohledu na momentální sestavu. Střelecky to přitom vypadalo jasně – 46:16 pro český výběr, jenže na góly 2:3 po prodloužení!

„Byli jsme herně lepší, měli jsme víc šancí. Kdybychom ze začátku dali dvě tři branky, tak by hra asi vypadala jinak, kluci by si víc věřili. Nevím, jestli to bylo z přemíry snahy nebo nervozitou, ale prostě to tam nepadalo,“ mrzí Vlacha. „Dali jsme vlastně jenom jeden gól, ten druhý si dali Slováci sami.“

Následovala jednoznačná porážka 0:5 se sbornou. „To byl asi nejhorší zápas, ani jsme se do šancí moc nedostávali. Rusové nás přebruslovali, byli důraznější. Měli vysoké hráče hlavně v obraně, takže kluci se k bráně moc nedostali. Ale potom s Finy už byl náš výkon mnohem lepší,“ pokračuje Rostislav Vlach na adresu závěrečného utkání.

Český tým ho rozjel velmi dobře. Od gólu Dana Przybyly v 16. minutě vedl, nejtěsnější náskok držel téměř do druhé přestávky. „Za stavu 1:0 jsme měli dvě tutové šance, kdy jsme byli sami před bránou. Ale nedali jsme, pak jsme v oslabení inkasovali a potom se zápas přiklonil k Finům,“ mrzí trenéra prohra 1:3. Výběr Suomi tím potvrdil první místo, první den totiž zdolal Rusy 2:1 a poté Slováky 4:2.

Foto: Karel Švec, ČSLH

Vedle řady bažantů se v Hodoníně představilo také pár mazáků, kteří by na příštím šampionátu dvacítek v případě udržení výkonnosti neměli chybět. Poprvé od letošního mistrovství viděli trenéři Radima Šaldu, jenž zaválel v první zámořské sezoně v Quebec Major Junior Hockey League.

„Na dvacítkách hrál velmi slušně, teď to potvrdil. Byl jedním z těch zkušených vzadu, kromě něj ještě Kvasnička a Buchtela. Ve hře byli znát,“ potvrzuje Vlach. Šalda si v QMJHL vysloužil zařazení do all-star šestky nováčků soutěže, nyní vedl národní tým poprvé jako kapitán.

Brankářský post patřil první dva zápasy Jakubu Škarkovi, trenéři už byli s jihlavským klubem předem domluveni, že v sobotu tým opustí. Na svou šanci pro utkání s Finskem si trpělivě počkal Dominik Pavlát. „Zvládl to dobře. Finové mají silné mužstvo, hrají nátlakový hokej, hodně pracují před bránou a jsou šikovní na puku. Neměl to jednoduché, dlouho nechytal. Ale určitě nezklamal. Za góly, které dostal, vcelku nemohl, naopak vychytal ještě spoustu dalších šancí,“ říká Vlach ke gólmanovi, jenž letos střídal juniorku Chomutova s prvoligovou Kadaní a krátce nakoukl i do extraligy.

Foto: Karel Švec, ČSLH

Hokejisté ročníku 1999 teď před sebou mají přechod mezi dospělé, i vlivem změny formátu mládežnických soutěží. Sedmdesát se jich díky výjimkám ještě vejde do extraligových juniorek, ostatní zabojují o místo v seniorském hokeji.

„Hráče, kteří byli nominovaní na turnaj reprezentace, by to mělo motivovat do další práce. Je to pro ně povzbuzení, že je o ně zájem,“ vzkazuje Vlach. „Určitě mají nějaké vyhlídky do budoucna, teď nesmí usnout na vavřínech. Jejich ročník to bude mít těžší než jiné, ale myslím, že to nebude nějaká tragédie. Ti, co na to budou mít a budou na sobě pracovat, jsou schopni se prosadit. U kluků, které jsme na turnaji měli, byly bojovnost a zájem stoprocentní.“

Na druhou stranu, teď asi úplně každý z nich potřebuje na chvíli sundat nohu z plynu. „Sezona byla pro všechny náročná. Řikali jsme jim, hlavně ať si odpočinou a ať mají chuť do té další. Jsou to mladí kluci, kteří mají všechno před sebou,“ dodává trenér devatenáctky Rostislav Vlach.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz