Češtinu ještě zlepším! Příběh Švýcara Biascy a jeho české maminky

Foto: Martin Voltr

(EDMONTON, od našeho zpravodaje) Na soupisce Švýcarska již potřetí v řadě (včetně zrušeného MS v prosinci) figuruje jméno Attilia Biascy. To by na první dobrou nebylo nic zvláštního, ale zajímavé rozhodně je to, že mladý Švýcar z Zugu má české kořeny. Dokonce ovládá i češtinu!

Takové příběhy píše sám život. Před více než dvaceti lety se totiž Attiliova maminka Gabriela z Neplachovic u Opavy vydala do Švýcarska za modelingem. Zamilovala se a v zemi helvétského kříže nakonec již zůstala.

A tak přišel v březnu roku 2003 na svět Attilia Biasca, jenž od mládí hokejově vyrůstal ve svém rodném Zugu. A díky své mamince ovládá kromě němčiny také češtinu. „Zkouším být ještě lepší,“ líčí švýcarský útočník s českými kořeny, který kvůli své hokejové kariéře za rodinou až tak často jezdit nemůže.

„Nemám zase tolik času, ale občas zajedu do Neplachovic navštívit rodinu,“ vypráví. A dodává, že příliš českých kamarádů nemá. Vzpomínky na hokej v Česku mu ale připomíná kemp, který absolvoval v dětství.

Jak ale samotný Attilia vnímá zápasy proti Čechům? Nijak speciálně. „Koncentruju se hlavně na zápasy, ale trochu česky na hráče občas můžu mluvit. Takže se moc nesoustředím na Čechy, hraju pro Švýcarsko,“ má jasno.

Zato maminka až tak jasno nemá, podle svých slov jede občas na obě strany. Přednost ale dostává syn, to je přece jasné. A tak nesměla chybět přímo v Edmontonu na zápasech svého syna. A zůstává až do finále.

Attilia svou maminku na tribuně Rogers Place potěšil i během zápasu se Švédy, to proto, že vstřelil úvodní švýcarský gól na turnaji. Což se mu mimochodem povedlo už potřetí: Jak v edmontonské bublině před dvěma lety, tak na zrušeném mistrovství v prosinci.

A nyní znovu.

„Měl jsem šanci, chtěl jsem dát zase první gól,“ usmívá se Attilia Biasca. „Dal jsem první gól v Red Deeru i v Edmontonu před dvěma roky, ale nevím proč,“ směje se posléze s tím, že úvodní gól mu pomůže se sebevědomím v dalších zápasech.

A osud asi chtěl, aby i televizní kamery TSN po vstřelené brance zabraly velkou radost Biascovy maminky Gabriely. Ta v dresu svého syna, a navíc v ruce s typickým švýcarským zvonem, zaujala kameramany během duelu s Tre Kronor hned několikrát.

Možná proto, že tahle švýcarská skupinka byla hodně hlasitá. Pro některé fanoušky možná až moc. Ale hokej přece není opera! To říkává právě Attiliova maminka.

Foto: Martin Voltr

„Snad budu mít chvilku alespoň na kafe s mamkou, budeme spolu mluvit ještě více česky a trochu se ještě zlepším,“ baví šikovný švýcarský útočník, kterého v mixzóně rozesmával i vlastní spoluhráč. Ten ho totiž dost možná poprvé viděl a slyšel mluvit česky.

Attiliu čeká po juniorském šampionátu třetí rok v zámořském Halifaxu, hrajícím v quebecké juniorce.

V předchozích dvou letech sice Biasca neodehrál tolik zápasů kvůli zraněním, možná i proto mu zatím nevyšel draft. Ale nyní je už naplno a sebevědomě připraven na novou a snad úspěšnou sezonu. V ní mu bude v týmu Mooseheads spoluhráčem zadák David Moravec z Mladé Boleslavi.

Ten tak trochu jako slepý k houslím přišel ke spoluhráči, který ovládá češtinu. Attilia se svému novému kamarádovi z Česka hned ozval, že komunikace nebude zase takový problém. A Moravcovi se mimochodem prý velmi ulevilo. Minimálně ze začátku to v novém působišti bude jistě velká pomoc.

„Jojo, už jsem mu psal. Je to dobrý hráč, bude pro nás v Halifaxu velmi kvalitní posilou. Už jsme se spolu viděli ve Vierumäki, kde jsme spolu trošku mluvili,“ povídá švýcarský útočník ročníku narození 2003.

Ten i tak zastává v Edmontonu pozici asistenta kapitána. „Mám svoji roli, ale snažím se zůstávat takový, jaký jsem vždycky,“ tvrdí. I když doplňuje: „Jsem asi víc lídr,“ dodává. Připravuje se Attiliovi pozice kapitána na prosincovém mistrovství?

Kdo ví, třeba na Vánoce pojede maminka Gabriela za synem na mistrovství dvacítek znovu. Do Halifaxu, kde to už moc dobře zná.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz