Český hokej tě potřebuje! Pešán v Břeclavi zapaloval trenéry

Foto: Karel Švec, Český hokej

8. srpna 2019, 14:24

Martin Voltr

„Chceme začít novou etapu českého hokeje.“ S jasnou zprávou předstoupil ve středu Filip Pešán před českou trenérskou elitu na velkém semináři v Břeclavi. A proč to množné číslo? Protože všem dal najevo, že potřebuje pomoc každého z nich.

Úspěšný kouč a sportovní ředitel libereckých Bílých Tygrů vystřídal na začátku května Slavomíra Lenera v pozici šéftrenéra Českého hokeje. To k němu se teď upínají naděje všech, kteří vidí, že český hokej není v optimální kondici.

Po třech měsících se Pešán poprvé postavil před téměř kompletní trenérskou elitu. Na hotelu Celnice se sešli trenéři klubů z Tipsport extraligy, Chance ligy i mládežnických soutěží. Větší seminář už se během sezony v českém hokeji nekoná.

A právě názvem semináře – „Český hokej tě potřebuje“ – chtěl Pešán všem nastínit, jak hodlá dosáhnout úspěchu.

„Potřebujeme každého trenéra. Nejen z vás, co jste tady, ale i všechny trenéry z malých klubů. Musíme spojit síly a narovnat vztahy. Když si to neuvědomíme, český hokej se nehne z místa,“ zahájil celý šestihodinový seminář.

Neměl v úmyslu pošlapat práci svého předchůdce a hodit do koše, co se dokázalo. Ani omylem. Však to naznačil už po jarním výkopu, kdy byl podle svých slov mile překvapen, jak řada věcí funguje. Hned druhý řečník, svazový prezident Tomáš Král, znovu vypíchl Lenerovy zásluhy. Připomněl rok 2007, kdy osmnáctka sestoupila z elity, a právě Lener jako jediný naplno převzal odpovědnost.

„Byl to zásadní krok pro záchranu českého hokeje,“ opakoval Král. „Dneska jsme ale v jiné situaci. Máme všechno, co potřebujeme, máme špičkové podmínky.“

Kde je tedy hlavní problém?

Odpověď dal Pešán hned na začátku a než seminář odpoledne končil, schválili mu ji snad všichni v sále.

Problém je v kultuře. Ve stavu české společnosti. V nás všech. Hokej není samostatná bublina, pro kterou by platily jiné zákonitosti než pro další oblasti života.

„Porevoluční doba na nás zanechala fatální následky, systém hodnot se nám v České republice zbortil. Výsledkem výchovy bez hodnot jsme my. Osmnáctka a kluci okolo jsou naše děti, které už můžou mít těch hodnot o něco víc. My je musíme nabalovat, vyzdvihovat a samozřejmě je dodržovat,“ zmínil.

„Čím je česká společnost charakteristická? Za mě osobně šílenou politikou. Když si vezmete naše představitele politické scény, tak je to v podstatě ostuda za ostudou,“ navázal a na videu pustil jeden příklad za všechny. Tedy „legendární“ facku Miroslava Macka, kterou v roce 2006 uštědřil Davidu Rathovi.

Celý sál na Celnici samozřejmě rozesmála. Ale hned potom zabolela. Politika je přece obraz společnosti: Když to takhle vypadá „nahoře“, jak máme být my jiní?

Foto: Karel Švec, Český hokej

Filip Pešán ale nepřevzal český hokej, aby čekal, až se zlepší celá společnost, a on z toho pak těžil. Dává si velké ambice. Možná větší než zlaté medaile ze všech mistrovství světa a olympiád...

„Mám takový smělý plán, abychom my začali tvořit kulturu a abychom se třeba stali těmi, kteří budou inspirací pro celou českou společnost. Hokej je fenomén, který má u nás obrovskou historii. I v téhle době plné závisti, nenávisti a dalších věcí hokej spojuje. Viděli jste to sami během mistrovství světa v Bratislavě, kterým opět žila celá republika. Hokej sbližuje národ dohromady.“

Tohle byl patrně nejsilnější vzkaz z celého dne. Ale samozřejmě, že se o hokeji mluvilo i konkrétněji.

S přednáškou vystoupil nový šéftrenér svazových akademií Pavel Geffert, jenž vypíchl práci nejlepších organizací. Za příklad dal zejména Liberec, který i v uplynulé sezoně jasně ovládl bodování akademií.

Českobudějovický kouč Aleš Totter zase detailně cílil na hru v útočném pásmu. Zařazením jeho přednášky chtěl Pešán zdůraznit, že v Česku je spousta trenérů, kteří mají z hlediska odbornosti co předávat. A že i po ostatních v sále bude chtít, aby si na další semináře v budoucnu připravili něco podobného.

I Totter trefně pojmenoval, co spoustě lidí uniká. Nejdřív pustil ukázku pit stopu v závodech Formule 1 z roku 1950, a hned po ní jednu z letoška. Z dnešního pohledu připomínali servismani na prvním videu Pata a Mata. Tím vynikl kontrast rekordní, ani ne dvousekundové zastávky, staré jen pár týdnů.

„Takový vývoj je i v hokeji. Musíme se vzdělávat a dělit se o zkušenosti. Dneska už rozhodují detaily,“ řekl jasně.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Zajímavý vstup do kuchyně datové analytiky přinesl Jan Morkes. Před pěti lety začínal na koleni s prvními články, teď ale společně se svým bratrem pracuje pro organizaci Liberce. (Ano, už jsme zase u něj... To není náhoda, jen prostě důkaz dobré práce.) Za tu dobu postupně odbourává předsudky o „jakýchsi podivných číslech, která snad mají nahradit trenéry?“

Nemají. Mají jim jen dodat informace, které jdou zkrátka vyjádřit čísly lépe než pocity. Pomáhat jim v situacích, kde už nemá lidský mozek dostatečné rozlišovací schopnosti, a propojit je dostupnými znalostmi ze světa.

Morkese teď hodlá Filip Pešán využít i ve svém novém zaměstnání. Svazový šéftrenér se zasadí o vznik analytického oddělení, aby mohl svá rozhodnutí podložit daty. Chce je využít třeba v ožehavých tématech počtu týmů v mládežnických soutěžích či odchodů hráčů do zámoří, která aktuálně hýbou českým hokejem.

Nejzásadnější část semináře ale přišla až na konci. Tedy diskuse, při níž Pešán odložil mikrofon, aby dal najevo, že všichni trenéři v sále mají hlas o stejné váze jako on.

Podle původního časového plánu se s ní počítalo zhruba na hodinu, ve finále trvala skoro dvakrát tolik. Ze všech výstupů si Pešán dělal poznámky, které mu pomůžou při tvorbě nového playbooku.

Sál nejdřív připomínal školní třídu, ve které se žáčci bojí přihlásit. Ale trvalo jen pár minut, než se diskuse rozproudila.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Témata jako přestupové tabulky, zmiňované počty týmů v soutěžích nebo propojení hokeje se školou Pešán úmyslně posunul trochu bokem. Vyslechl je, zaznamenal, ale chtěl něco jiného.

„Buďte chlapi, odhodťe rukavice! Tady vidíte, jak jsme zakuklení v klubech. Já potřebuju věci, které hejbnou hokejem.“

Radek Duda narážel na chybějící podporu trenérů, kteří se nebojí učit hráče pomocí chyb, i na nejednotnost trenérské práce. Někdo se víc opřel do vlastních řad, někdo zase víc do hráčů, do dětí, do jejich výchovy.

„Zatím máme na tabuli napsané, co my budeme dělat pro ně. Ale co dělají ti hráči pro nás v některých chvílích? Jak my je přinutíme pracovat?“ ptal se hodně hlasitě Václav Prospal. „Rodiče malé dítě k tomu přístupu nevychovávají. My musíme dovzdělat rodiče skrz hráče. Bavit se o tom, aby kluk jel domů a styděl se, že ten blbej fotr po čtyřech pivech řve na rozhodčího! To je podle mě jediná cesta,“ reagoval stejně plamenně Pešán.

Slovo si vzal třeba Václav Varaďa, jehož zklamal přístup hráčů na poslední akci reprezentační dvacítky. Ale to samozřejmě vychází i z problému nízké konkurence, která český hokej trápí.

Plzeňský kouč Ladislav Čihák zase volal po tom, aby hokej už od počátků oslovoval lidi, které má. „To znamená rodiče, kteří chtějí dát své děti ke sportu, aby je vychoval. Nevím, jak to dobře nazvat? Jakost lidí, kteří tam chodí, podle mě není správná. Potřebuju na zimák dostat ty správné děti.“

Z dalších trenérských person si vzali slovo Antonín Stavjaňa nebo Jakub Petr. „Zabíjíme kreativitu. Hráči se bojí udělat chybu, vzít situaci na sebe. Musíme změnit myšlení trenérů, aby rozvíjeli hráče tak, aby chtěli být dominantní,“ přidal se bývalý útočník Petr Hubáček, který na seminář dorazil coby spolukomentátor přenosů osmnáctky z Hlinka Gretzky Cupu v České televizi.

Seminář neměl přinést odpovědi. Spíš otázky, které mají hokejem pohnout.

I když během dlouhého dne Pešán vysvětloval všem trenérům, že zodpovědnost je na každém z nich, to on teď musí všechny podněty zpracovat a rozhodnout o tom, kam se bude český hokej ubírat.

Sám zmínil otřepané klišé: Kdo chce zapalovat, musí hořet.

A kdo byl na semináři, ten viděl, že Pešán hoří. A že chce zapalovat. Jeho energie je tím prvním z milionu předpokladů, aby další etapa českého hokeje byla úspěšnější.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz