Česko versus Hughes 2:5. Osmnáctka na hvězdné Američany nestačila

Foto: Lukáš Kaboň, Český hokej

8. listopadu 22:11

Jan Šimek

Čeští hokejisté 18 let dlouho drželi krok s velkým favoritem ze Spojených států amerických, nakonec ale prohráli 2:5. Hned v úvodu Češi inkasovali dvakrát v rychlém sledu, ve druhé třetině snížil Peterek a národní tým vycítil šanci. Ve třetím dějství ale dál řádila očekávaná jednička NHL draftu Jack Hughes. Americká hvězdička završila hattrick, ke kterému přidala dvě asistence.

Nový fanshop

Čeští trenéři nasadili do utkání prakticky totožnou sestavu jako do úvodního duelu se Švýcarskem, pouze Hrubce ve čtvrtém útoku nahradil Čížek. Národní tým se ale musel bránit. Hned po dvou minutách pálil osamocený Zegras těsně nad horní tyčku Paříkovy klece. Pak Američané ubránili přesilovku a vzápětí poprvé udeřili. Fensore předal puk Hughesovi, který šikovně proskočil mezi dvěma českými hráči, ukázal rychlou stahovačku a zavěsil přesně do šibenice.

Hned po 47 sekundách přidal americký celek druhý zásah. A znovu v něm měla prsty očekává jednička příštího draftu Hughes. Ten ukázal rychlý průnik kolem hrazení, výtečnou zpětnou přihrávkou našel Hellesona, který puk ještě přiťukl Caufieldovi, jenž kotouč zametl za bezmocného Paříka – 0:2. Američané byli v ráži, Paříka dvakrát zachránila tyčka. Pak parádním zákrokem zastavil Rolstona. Zámořský výběr zazvonil na levou tyčku ještě dvakrát, v oslabení ale mohli skórovat i Češi.

Foto: Lukáš Kaboň, Český hokej

V přečíslení dva na jednoho poslal Raška před branku střílenou přihrávku, ale Koffer na prudkou nahrávku těsně nedosáhl. „Výborně nám chytal gólman a díky vůli, bojovnosti i štěstí jsme v první třetině nedostali víc gólů a hráli jsme důstojnou roli,“ říká kouč národního týmu Alois Hadamczik.

Česká osmnáctka si na svou chvíli musela počkat na start druhé třetiny. Přesilovku po vyloučení Gildona sice nevyužila, po ztrátě Američanů ovšem Jonáš Peterek sebral puk a na jeho povedenou střelu zápěstím neměl brankář Rowe nárok. Český tým dostal vítanou psychickou vzpruhu a Američané se hned museli mít na pozoru. „Dlouho to bylo 1:2. Těžko ale funguje nějaký systém, když prohrajeme tři osobní souboje a uděláme individuální chybu,“ mrzí Hadamczika.

Šance amerického favorita dál likvidoval gólman Pařík. Češi skvěle odbránili dvě oslabení, pak ale začal úřadovat Hughes. V čase 50:26 se hezky uvolnil na levé straně a mířil přesně, o 34 sekund později svižně proskotačil českým pásmem a završil hattrick. Pak sice Adam Raška bekhendovou dorážkou snížil, ale poslední slovo měl znovu Hughes. Po buly prostrčil kotouč na Zegrase, jenž trefil odkrytou českou klec a podtrhl výhru Američanů v poměru 5:2.

Hadamczik: Kluci rostou jen těžkými zápasy

„Když prohrajeme, těžko můžu chválit. Je ale pravdou, že tady máme kluky, kteří hrají naši ligu, a ta nemá s rychlostí Američanů nic společného. Kluci rostou jen takovými těžkými zápasy. Pracuji s nimi tak, abych je povzbudil do dalších utkání. Klukům nejde upřít snahu, bojovnost a vůli. Individuální chyby pramení z toho, jak těžký zápas hráli,“ tvrdí Alois Hadamczik.

V pátek si čeští hokejisté odpočinou od zápasového režimu. V sobotu večer se pak střetnou s Finskem, které ve svém prvním utkání přehrálo Švýcary v poměru 9:3. „Dopoledne budou mít ti, kteří odehráli spoustu minut, volno. Odpoledne pak budeme mít video a na něm se podívají, co měli udělat lépe. S kluky je potřeba pracovat. Reálně nám tady chybí deset, dvanáct lidí. Věřím, že dáme dohromady o něco kvalitnější tým,“ dodává na závěr.

Foto: Lukáš Kaboň, Český hokej

ČESKO "18" – USA "18" 2:5 (0:2, 1:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 23. Peterek (Klodner), 55. Raška (Beránek) – 6. Hughes (Fensore, McCarthy), 7. Caufield (Helleson, Hughes), 51. Hughes (Fensore), 51. Hughes (McCarthy, Caufield), 58. Zegras (Hughes).
Rozhodčí: Hradil, Šír – Gebauer, Tošenovjan.
Vyloučení: 3:5.
Bez využití.
Střely na branku: 17:37 (4:10, 7:16, 6:11).
Diváci: 1 500.
Nejlepší hráči: Lukáš Pařík – Jack Hughes.
Česká republika: Pařík – Volráb, Kučeřík, Tureček, Žůrek, Klodner, Poizl, Homola, Suhrada – Raška, Peterek, Beránek – Mužík, Pytlík, Rychlovský – Pšenička, Bernovský, Prymula – Koffer, Čmiel, Čížek. Trenéři: Hadamczik, Bělohlav a Židlický.
USA: Rowe – Vlasic, Helleson, McCarthy, Fensore, York, Warren, Webber, Thrun – Caulfield, Beecher, Mastrosimone – Caufield, Hughes, Gildon – Rolston, Zegras, Boldy – Moynihan, Weight, Farrell. Trenéři: Wroblewski a Hinote.

Foto: Lukáš Kaboň, Český hokej

Druhý zápas druhého hracího dne

FINSKO "18" – ŠVÝCARSKO "18" 9:3 (3:0, 3:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 10. Aaltonen (Nikkanen, Tuomisto), 14. Aaltonen (Tuomisto, Tieksola), 15. Puistola (Loponen), 34. Saarela, 36. Intonen (Tieksola, Mäntykivi), 39. Mäntykivi (Tieksola, Lehtinen), 45. Koskenkorva (Loponen, Nikkanen), 56. Saarela (Nikkanen, Puistola), 60. Puistola (Nikkanen, Loponen) – 22. Fuss (Vouardoux), 44. Marchand, 45. Knak (Marchand, Salzgeber).
Rozhodčí: Hribik, Veselý – Kis, Lučan.
Vyloučení: 5:5, navíc Tuomisto (Finsko) 10 minut.
Využití: 3:0.
V oslabení: 1:0.
Střely na branku: 57:23 (16:4, 19:6, 22:13).
Nejlepší hráči: Leevi Altonen – Lionel Marchand.
Diváci: 358.
Finsko: Taponen – Hatakka, Räsänen, Tuomisto, Holtinkoski, Loponen, Koskenkorva, Lehtinen – Simontaival, Saarela, Puistola – Petman, Nikkanen, Aaltonen – Räty, Pärssinen, Miettinen – Tieksola, Intonen, Mäntykivi – Hakanen. Trenér: Marttila.
Švýcarsko: Wyss – Villa, Delémont, Rubanik, Baragano, Schweizer, Landolt, Vouardoux – Stoffel  Burkhalter, Dähler – Knak, Salzgeber, Schmid – Baumann, Zimmermann, Andersson – Russo, Canova, Marchand – Fuss. Trenér: Paterlini.

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. USA 2 2 0 0 0 13:4 6
2. Finsko 1 1 0 0 0 9:3 3
3. Česko 2 1 0 0 1 7:6 3
4. Švédsko 1 0 0 0 1 2:8 0
5. Švýcarsko 2 0 0 0 2 4:14 0

Další program turnaje v Kravařích

Pátek 9. listopadu:
15:00 Švýcarsko – USA
19:00 Švédsko – Finsko

Sobota 10. listopadu:
15:00 Švédsko – Švýcarsko
19:00 Finsko – Česko

Neděle 11. listopadu:
15:00 USA – Finsko
19:00 Česko – Švédsko

Foto: Lukáš Kaboň, Český hokej

Foto: Lukáš Kaboň, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz