Česká fantazie: Sedmnáctka spláchla Švédy a zahraje si o medaile!

Foto: Ed Fonger / Hockey Canada Images

Tohle byla NÁDHERA! Čeští hokejisté do 17 let sice ve skupině turnaje World Hockey Challenge nevyhráli ani jeden zápas, ale v klíčovém čtvrtfinále šokovali Švédy, po úžasném výkonu zvítězili 5:1 a na neoficiálním mistrovství světa v Kanadě si zahrají o medaile! V semifinále je čeká Rusko.

HokejkaTV

Přestože se český tým během týdnu v Kanadě postupně zlepšoval, bylo ohromující, jak do čtvrtfinále nastoupil. Nic si nedělal ze čtvrtého místa ve skupině, a tedy nasazení na první celek druhé skupiny, jemuž navíc v generálce podlehl 1:6. Stejně senzačně před dvěma lety vyřadil ročník 2001 dosud suverénní Rusy a došel si pro bronz.

Trenérský štáb Václava Eismanna dal svým svěřencům netradiční impuls: Kapitánské céčko si místo Stanislava Svozila vzal Martin Ryšavý.

Parta buldoků pak vletěla na Švédy jako uragán. Od úvodních sekund nasadila o stupeň vyšší rychlost a soupeře svým nadšením doslova drtila!

„Nebyli jsme individuálně lepší, měli jsme dnes jednoznačně lepší tým než soupeř.“

Češi vyhráli první třetinu na střely 16:3 a na góly zaslouženě 3:1.

Brabenec hned z první šance vybojoval přesilovku, kterou po třech minutách hry ukončil střelou z pravého kruhu Matouš Menšík. Švédové ale stejnou možnost taky využili, když přes zakrytý výhled pálil přesně Lysell.

Ztracené vedení vrátil národnímu týmu Ivo Sedláček, jenž vystřelil přes beka a gólman Lindbom mu přihrál puk zpátky na hokejku před odkrytou klec. Marek Brada pak zakončil parádní kombinaci a po přestávce se ujala další ze spousty českých šancí – tentokrát ta v podání nového kapitána Ryšavého v početní výhodě!

Jako by se Švédové zapojili do zápasu až v jeho polovině. Pak měli několik momentů, kdy (možná) mohli vývoj nalomit na svou stranu.

Ten první? Trestné střílení po zalehnutí kotouče ve 34. minutě. Jenže Lysellovi vypíchl puk Suchánek a švédská hvězdička jenom naštvaně sekla do ledu.

Druhý? Chvíli před koncem druhé třetiny nemohli Češi vystřídat, byli pořádně vyždímaní, přesto za Suchánka vykopl puk z brankové čáry zadák David Špaček.

„Jeden můj kamarád mi po debaklu s USA poslal citát: ‚V největších porážkách se nachází zárodek budoucích velkých vítězství.‘“

Třetí? Po návratu na led zachránila gólmana tyčka v přečíslení, které zakončoval Moberg.

Jen pár sekund nato přidali čeští bojovníci pátou branku. Perfektní práci Měchury završil dorážející Sedláček, který navíc za pár střídání ještě odmítl před prázdnou klecí hattrick! Brněnský útočník je na prvním reprezentačním turnaji, dosud ani jednou neskóroval a teď hrál životní zápas.

Foto: Ed Fonger / Hockey Canada Images

Ale to se nakonec dalo říct vlastně o celém týmu. Zblokoval spoustu střel, obrovskou jistotu mu dodával Tomáš Suchánek, jenž předvedl další ze svých fantastických výkonů. K tomu všemu se Češi mohli opřít i o hlasitou podporu rodičů na tribuně arény ve Swift Currentu.

Švédové nic nebalili, posledních deset minut strávili v tlaku, jenže tenhle kopec pro ně byl už příliš vysoký.

Česká sedmnáctka tak dosáhla v klíčovém zápase celé sezony na skvělou výhru 5:1 a teď má jistotu, že si na World Hockey Challenge zahraje ještě další dva, úplně stejně klíčové zápasy.

„Hráči předvedli týmový výkon na hranici našich možností. Vyšly nám změny v přesilových hrách a tým skvěle splnil plán, se kterým jsme šli do utkání. Jeden můj kamarád mi po debaklu s USA poslal citát: ‚V největších porážkách se nachází zárodek budoucích velkých vítězství,‘“ říká Václav Eismann.

„A dnešní vítězství je velkou odměnou pro hráče i celý realizační tým,“ doplňuje. „Nebyli jsme individuálně lepší, měli jsme dnes jednoznačně lepší tým než soupeř.“

V semifinále čeká jeho svěřence další evropská bitva, vyzvou totiž Rusko! Hrát budou hned v noci z pátku na sobotu od 1 hodiny českého času.

Foto: Ed Fonger / Hockey Canada Images

Čtvrtfinálové zápasy:

ŠVÉDSKO – ČESKO 1:5 (1:3, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Lysell (Edvinsson) – 4. Menšík (Ticháček, Szturc), 13. Sedláček (Měchura, Ryšavý), 18. Brada (P. Moravec, Svozil), 26. Ryšavý (Brada, Svozil), 43. Sedláček (Měchura).
Vyloučení: 4:7, navíc P. Moravec (Česko) 10 minut.
Využití: 1:2.
Střely na branku: 26:33 (3:16, 11:10, 12:7).
Nejlepší hráči: Oliver Moberg – Tomáš Suchánek.
Švédsko:
Lindbom – J. Persson, Edvinsson, Sjöholm, A. Olsson, Johnsson, Forsmark – Robertsson, L. Persson, Stjernborg – Rosén, Lysell, Jacobsson – Dower Nilsson, Jellvik, Limpar Lantz – Moberg, Holmner-Härgestam, Larsson – V. Olsson. Trenéři: Eriksén a Hävelid.
Česko: Suchánek – Špaček, Svozil, Machů, D. Moravec, Šedivý, Ticháček, Pinkas – Ryšavý, P. Moravec, Brada – Ramik, Szturc, Menšík – Pajer, Brabenec, Půček – Gajda, Měchura, Sedláček – Altrichter. Trenéři: Eismann, Žemlička a Zachrla.

USA – Finsko 8:4 (1:1. 2:1, 5:2)
Kanada Red – Kanada White 2:3 po prodloužení (1:1, 0:0, 1:1 – 0:1)
Kanada Black – Rusko 4:8 (0:2, 2:3, 2:3)

Další program World U17 Hockey Challenge

Sobota 9. listopadu:
1:00 semifinále Rusko – Česko (Swift Current)
3:00 semifinále USA – Kanada White (Medicine Hat)
18:00 zápas o 7. místo Kanada Black – Finsko (Swift Current)
22:00 zápas o 5. místo Švédsko – Kanada Red (Swift Current)
23:00 zápas o bronz (Medicine Hat)

Neděle 10. listopadu:
3:00 finále (Medicine Hat)

Začátky zápasů jsou uvedeny v českých časech, v Kanadě je o 7 hodin (Swift Current), resp. 8 hodin (Medicine Hat) méně.

Foto: Ed Fonger / Hockey Canada Images

Foto: Ed Fonger / Hockey Canada Images

Foto: Ed Fonger / Hockey Canada Images

Foto: Ed Fonger / Hockey Canada Images

Foto: Ed Fonger / Hockey Canada Images

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz