Češi v USHL: Skvělý Blümel, bitkař Pavel či produktivní Zábranský

Foto: Archiv Matěje Blümla

V předposledním díle seriálu o mladých českých hokejistech v zámoří se zaměříme na United States Hockey League. Hráči v ní neztrácejí amatérský status a můžou tak pokračovat na univerzitu, což je většinou jejich cílem. Do soutěže se letos zapojilo sedm současných či bývalých českých reprezentantů.

HokejkaTV

Fantastickou sezonu má za sebou Matěj Blümel (na snímku). Z loňských 18 bodů se v týmu Waterloo Black Hawks zlepšil na 60, které rovnoměrně rozdělil mezi góly a nahrávky, a těsně tak překonal průměr bodu na zápas.

Ve statistikách soutěže skončil na dvanáctém místě. Dokonce druhý nejlepší byl nejen se čtyřmi brankami v oslabení, ale hlavně s osmi vítěznými trefami. Absolutní primát mu patřil v počtu střel, kterých vyslal celkem 238 – průměrně tedy víc než čtyři za zápas.

Pardubický odchovanec přidal tři branky v play off, Waterloo ale ve čtvrtfinále vypadlo se Sioux Falls výsledkem 1:3 na utkání. Pozdějším šampionům USHL sebralo zápas jako jediný ze všech týmů.

Blümel bude podruhé čekat, zda na něj dojde řada v draftu NHL. Tak jako tak má nyní namířeno na University of Connecticut za Jáchymem Kondelíkem a Tomášem Vomáčkou.

Druhý ročník v USHL odehrál i Jan Kern, účastník letošního mistrovství dvacítek. Dubuque vyměnil za Omahu, 32 bodů (13+19) v 50 zápasech mu stačilo na třetí místo týmových statistik. Lancers chybělo na play off pět bodů.

Celá česká letka se sešla v týmu Fargo Force. Nejproduktivnější z trojice našich hráčů byl paradoxně obránce Libor Zábranský (30/4+12), jenž do USHL zamířil v lednu z kanadské Kelowny. Hned při svém debutu dal vítězný gól v prodloužení.

Průměr 0,53 bodu na utkání byl mezi zadáky v soutěži 19. nejlepším počinem.

Celý ročník strávil ve Fargu jen Ondřej Pavel. Ke třinácti bodům přidal dva góly ve dvou zápasech play off, tak rychle bohužel se svým týmem vypadl ze hry. Pavel stihl v novém roce i tři bitky, až v té třetí našel přemožitele. Uvidíme, zda bude podobně pokračovat i v NCAA – jeho další kroky vedou na Minnesota State University.

Dva kluby soutěže vystřídal ve svém premiérovém ročníku za mořem Adam Gajarský. Do začátku února působil v Chicago Steel, kde na první trefu čekal 28 zápasů, potom byl vyměněn do Farga za svými krajany. Tam už se prosadil mnohem rychleji a první gól mu připravil bývalý parťák z Komety Zábranský.

V úvodu sezony krátce působil v USHL Matyáš Svoboda, který se následně vrátil do Chomutova. K deseti utkáním naskočil Tomáš Vochozka, ten si vysloužil šanci dobrými výkony v nižší NAHL.

Poslední přehled bude patřit českým hokejistům v univerzitní NCAA.

Statistiky Čechů v USHL

Matěj Blümel (Ú, 2000, Waterloo Black Hawks) – 58 z, 30+30, 22 TM, +4
v play off: 4 z, 3+1, 2 TM, -3
Jan Kern (Ú, 1999, Omaha Lancers) – 50 z, 13+19, 39 TM, -6
Libor Zábranský (O, Fargo Force) – 30 z, 4+12, 20 TM, -8
v play off: 2 z, 0+0, 0 TM, -2
Ondřej Pavel (Ú, Fargo Force) – 58 z, 4+9, 71 TM, +3
v play off: 2 z, 2+0, 2 TM, -1
Adam Gajarský (Ú, Fargo Force) – 23 z, 3+3, 22 TM, -4
v play off: 2 z, 0+0, 0 TM, -1
předtím za Chicago Steel: 34 z, 1+2, 28 TM, -2
Matyáš Svoboda (Ú, Green Bay Gamblers) – 15 z, 0+2, 10 TM, -7
Tomáš Vochozka (Ú, Central Illinois Flying Aces) – 10 z, 0+0, 0 TM, -8

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz