Část výsledku jde za mnou, cítí Harkabus. Ústí nemá odkud brát

Foto: Karolína Fousková

Ústí nad Labem bylo ještě před Vánoci na prvním místě tabulky západní části REDSTONE Extraligy juniorů, příchod nového roku ale formu Slovanu zmrazil, a ten se tak propadl až na čtvrtou příčku. V posledních pěti kolech čeká Severočechy nelehký úkol, musí své umístění obhájit před Havlíčkovým Brodem. Kapitán Matěj Harkabus přiznává, že na něm leží velká zodpovědnost.

Nový fanshop

Matěji, jak jste strávil reprezentační pauzu?
Já jsem ji strávil doma, protože jsem se v posledním mistrovském zápasu zranil a přes pauzu byl čas to vyléčit. Tým měl normální kondiční přípravu a tréninky zaměřené na střelbu, protože v posledních zápasech nejsme moc produktivní a taky na to doplácíme.

O jaké zranění šlo?
V souboji u mantinelu jsem se potkal se soupeřem a odnesla to noha.

„Teď není na naší straně ani to pitomé štěstí.“

Jak jste spokojeni se svým aktuálním umístěním v tabulce?
Spokojení nejsme, jelikož jsme na čtvrté příčce a máme stejně bodů jako pátý Havlíčkův Brod. Teď už je to všechno jen o nás.

Jak byste popsal formu vašeho týmu?
Na začátku nám všechno vycházelo a bylo to vidět taky na postavení v tabulce. Teď není na naší straně ani to pitomé štěstí. Forma je skoro nulová. Nedáváme góly, děláme hodně individuálních chyb. Na tohle všechno pak v závěru doplácíme a zbytečně ztrácíme body.

Kdy přišla krize?
Po Novém roce, asi jsme si dali špatné předsevzetí. Nemáme takovou herní pohodu, jakou bychom potřebovali. Vůbec nevím, čím to je, na to by se asi bylo třeba zeptat každého hráče zvlášť, kde je chyba.

„Jsem v týmu jeden z těch starších a snažím se jít příkladem.“

Ještě před měsícem jste byli v tabulce první, teď budete o play off doslova bojovat. Jaký je to pocit?
Je to pro nás stále motivace dopředu, která nás žene k výsledkům. Jak už jsem řekl, teď to bude všechno jen o nás. Buď to zvládneme, nebo se půjdeme na konci února klouzat.

Foto: Markéta Křížová, bkhb.cz

Cítíte jako kapitán větší zodpovědnost?
Jelikož už jako kapitán hraju druhým třetím rokem, tak cítím zodpovědnost hlavně směrem dopředu kvůli koncovce a podobně. Počítá se s tím, že dám gól. Taky je tu samozřejmě odpovědnost vůči klukům, protože jsem v týmu jeden z těch starších a snažím se jít příkladem.

Jednu dobu jste vedl kanadské bodování celé soutěže. Je to spojeno s tím, jak se týmu daří?
Myslím si, že letos v Ústí není tak silný tým, jako býval třeba dva roky zpátky nebo i loni, kdy jsme celou soutěž vyhráli. Bylo tady sice patnáct lidí, ale všech patnáct lidí to na sebe dokázalo vzít a měli jsme tu rozdílové hráče. A ano, musím říct, že určitá část výsledku jde teď za mnou a sám to na sobě cítím.

Změnila se nějak vaše role v týmu?
Od minulé sezony určitě. Dá se říct, že jsem byl koncový hráč. Měl jsem super spoluhráče, s kterými jsme si dokázali vyhovět. Teď musím víc pracovat pro tým, padají na mě další náležitosti a úkoly.

„Sem jen tak někdo nepůjde. Není se čemu divit.“

V minulé sezoně jste hráli jinou soutěž. Jak byste ji porovnal s tou aktuální?
Loni jsme byli suverénně první, až na pár výpadků nám skoro nikdo nemohl konkurovat. Byli jsme sehraná parta. Letos máme lepší soupeře, je to rychlejší a určitě je to pro nás hned v několika ohledech výhodnější. Soupeři mají do určité míry jistou výhodu v tom, že mají k dispozici hráče z extraligových týmů. Tady v Ústí není kde brát a hraje každý, kdo přijde. V tom vidím určitou nevýhodu. Na druhou stranu nemůžu říct, že by nás to nějak hodně ovlivnilo.

Dokázal byste to nějak blíže specifikovat?
Písek může brát z Plzně nebo z Českých Budějovic, Kralupy mají hráče z Boleslavi nebo Kladna. V Ústeckém kraji jsou sice Litvínov a Chomutov, ale myslím si, že i oni sami mají málo. Velkou roli v tom hraje taky to, že tady není kde ubytovat přespolní hráče, takže si myslím, že sem jen tak někdo nepůjde. Není se čemu divit.

Jsou ve vašem týmu převážně odchovanci?
Padesát procent hráčů tvoří odchovanci, druhá polovina jsou přespolní hráči většinou z Děčína a z Litoměřic.

Matěj Harkabus se starším bratrem Tomášem

Matěj Harkabus se starším bratrem Tomášem | Foto: Markéta Křížová, hcdukla.cz

Má tedy extraliga vyšší úroveň?
Určitě ano, jsou tady o něco lepší hráči a je to další krůček dál. Myslím si, že i gólmani se zkvalitnili, takže určitě je to pro nás forma nové výzvy.

Byli byste hodně zklamaní, kdybyste se nedostali do play off?
Určitě ano. Před měsícem nebo měsícem a půl jsme byli první a teď se klepeme o play off.  Aspoň jde ale vidět, že je to kvalitnější soutěž. Sebemenší zaváhání tady hraje velkou roli, takže by to pro nás určitě bylo zklamání.

„Určitě nebudeme hrát nějakého zadáka, chceme uhrát co nejlepší výsledky.“

Do konce základní části zbývá posledních pět kol. Co v nich bude nejdůležitější?
Teď už může rozhodnout opravdu sebemenší detail – zblokovaná střela nebo špatný odraz. Musíme se hlavně tlačit do brány a hrát zodpovědně z obrany, musíme myslet na zadní vrátka a snad se k nám to štěstí teď maličko nakloní, když jsme ho v poslední době moc neměli.

Zaměříte se na udržení čtvrtého místa, nebo byste chtěli výš?
Určitě nebudeme hrát nějakého zadáka, chceme uhrát co nejlepší výsledky. Nejlépe všech pět zápasů vyhrát za tři body, ať máme klidný postup. Když to bude lepší příčka, tak to samozřejmě bude pro nás jen dobře, protože z druhé skupiny dostaneme někoho lehčího nebo hratelnějšího. Na čtvrté místo tedy určitě hrát nebudeme.

Kdo je pro vás ten lehčí nebo hratelnější soupeř?
Pro nás by to byl určitě Šumperk, ale na ten už se nedostaneme, protože Kralupy si první příčku určitě pohlídají. Může to být Přerov, Havířov, Vsetín. Všechny tyto týmy hrály minulý rok extraligu, takže nějakou kvalitu mít budou, ale stoprocentně mají i nějakou slabinu.

Jaká příčka je podle vás reálná?
S trochou štěstí druhá, ale třetí čtvrtá by nám na osmdesát procent mohla vyjít. Je to o nás. Máme před sebou zápasy s Kobrou a Pískem, oba týmy jsou v tabulce nad námi, takže to budou hodně důležitá utkání o postavení v tabulce.

Foto: Markéta Křížová, bkhb.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz