Bylo tam srdíčko, ale nemáme tak vyspělé hráče, tvrdí Varaďa. Skončí u dvacítky?

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Řval, radil, povzbuzoval. Byl emotivní, sem tam se chytil za hlavu. Václav Varaďa žil naplno vystoupením dvacítky na domácím mistrovství světa, práci věnoval veškerou energii. Jinak to neumí.

Nový fanshop

Jeho armáda došlo do čtvrtfinále, kde ji rázně zastavili rozjetí Švédové. „Výsledek je pro nás zklamáním. Bylo tam srdíčko, ale i zbytečné fauly. Navíc nemáme tolik vyspělých hráčů jako soupeř," hodnotí hlavní kouč.

Jak jste viděl utkání ze střídačky?
Čelili jsme velké kvalitě týmu Švédska. V první třetině to z naší strany bylo hodně nervózní, po zbytečných vyloučeních jsme se zase dostali do obtíží, i když jsme to bránili vcelku dobře. Ale inkasovali jsme, zlomovým okamžikem byl zřejmě druhý gól při naší přesilovce, kdy Lukáš Dostál ztratil kotouč a soupeř lacino skóroval. V úvodu druhé třetiny pak přišla další branka. I se tým zvedl, druhou třetinu odehrál nejlépe – měli jsme šance a mohli si pomoci nějakým gólem. Ale Švédové si hlídali náskok a zápas kontrolovali.

Padá na trenéra zoufalství, když celý turnaj mluví o  disciplíně a hráč pak v oslabení vyhodí kotouč, načež tým musí do tří? Nebo pokud jiný vysekne soupeři hokejku na bully?
Na hráče apeluji, aby to nedělali. Když to přijde, nemohu jich pět nebo šest posadit. protože jiné tam k dispozici nemám. Kluci se z toho musejí ponaučit. Do další kariéry je pro ně hrozně důležité, aby to nedělali, v dospělém hokeji jinak hrát nemohou a nebudou. Tady nás to možná stálo lepší umístění

Mrzí vás, že vysoké porážky s Kanadou a Švédskem zkazily dojem z předchozích bitev? Především tedy hromada zbytečných faulů?
Ty fauly byly šílené. Hráči si v oslabeních museli sáhnout na dno a pak neměli sílu směrem dopředu.

Když Švédové kontrolovali zápas, už jste tušil, že to bude těžké?
Za stavu 0:3 jsem z týmu cítil, že tam je slina. Chuť. Puk párkrát poskakoval na čáře. Nebyl na nás ale v podstatě žádný faul, švédský tým s kvalitními obránci jsme nedokázali dostat pod soustavný tlak, abychom si vytvořili nějaké situace a pomohli si gólem. Ve třetí třetině už to bylo hodně těžké. Ovšem hráči nic nevypustili, toho si cením.

Chyběli hodně Jakub Lauko nebo Jan Jeník?
Klíčoví hráči by nám v takových utkáních určitě pomohli. Třeba by vstřelili klíčovou branku, nebo by vytvořili gólovou příležitost, což by nás mohlo nakopnout. To bych vypíchl jako hodně důležitý aspekt z tohoto turnaje.

Na analýzy je brzy, ale přesto: je tenhle výkon a výsledek obrazem českého juniorského hokeje?
Nerad bych hodnotil, co bylo přede mnou. Zažil jsem dvě mistrovství světa, kde jsme ve čtvrtfinále padli. Proti Švédům jste viděli, že přes enormní snahu našeho týmu byla kvalita na hokejkách a v hráčích soupeře. Bylo to znatelné. V tomhle rozpoložení můžeme silné týmy porazit, ale ne porážet. Pokud je někdy chceme porazit, a takové zápasy určitě přijdou, musíme mít hráče, kteří tam vypustí duši. My je měli, jenže nesmíme dělat hloupé fauly. Je třeba vyvarovat se zbytečně laciných příležitostí pro soupeře. Také potřebujete, aby zachytal gólman. Všechno se musí skloubit, teprve pak se výsledek dostaví.

Máte vysvětlení, proč jsou švédští hráči tak výrazně individuálně vyspělejší?
Je určitě jiné trénovat takhle vyspělý tým. Z Rusů, Američanů nebo ze Švédů to čišelo. Takhle vyspělé hráče v Česku nemáme. Věřím tomu, že kluci nehráli špatný turnaj. Ve všech utkáních se vydali.

Co si členové dvacítky odnesou z juniorky do dospělého hokeje?
Budou to mít těžké. Budou se snažit, aby urvali místo v mužském hokeji, což je ohromně náročné. Aby tu šanci dostali, nesmějí dělat takové věci jako na turnaji. Tedy zbytečné fauly. Musejí být odpovědní v obraném i útočném pásmu. Musí být na ně spolehnutí ve spoustě situací. Na puku i bez něj. Pokud to zvládnou, šanci mají.

Nemáte tedy na mysli jen fauly?
Jsou tam hrozné chyby, předržení puku. Místo toho, abychom si to udělali jednoduché a posunuli kotouče, tak předržíme čas, kdybychom je měli dát. Pak se to hasí faulem. Kluci se musejí naučit, aby tohle nedělali.

Bolí vyřazení ve čtvrtfinále víc než loni, když se tak stalo na domácím šampionátu?
Z toho týmu jsem cítil takovou větší soudržnost. Bohužel, ovlivnila nás zranění. A my museli šíbovat se sestavou. Lukáš Dostál prodělal silnou virózu, byl v nemocnici. Honza Šír prodělal otřes mozku, zvracel. Ostatní kluci na to reagovali velmi dobře, byli soudržní. Akorát spoustu situací nevyhodnotili správně.

Jaký byl turnaj pro vás osobně? Především tlak, nebo i radost z koučování dvacítky před skvělým ostravským publikem?
Samozřejmě jsem si vážil šance trénovat na mistrovství světa s kolegy, kteří vidí hokej podobně. Věřím tomu, že jsme udělali maximum. Celý realizační tým. Aby hráči měli veškerý servis. Ale dohnalo nás provedení v zápasech.

Máte chuť pokračovat u dvacítky?
Teď budu pokračovat v Třinci. Potřebuju pár hodin, možná den, abych si spočnul. Pak se připojím k Ocelářům. Co bude dál u dvacítky? Měl jsem smlouvu na dva roky, která teď končí. Tahle práce mě bavila, ale co bude dál, to uvidíme.

Měl jste radost, že navzdory nepříznivému stavu za vámi pořád stáli ostravští fanoušci?
Byli skvělí! Kluky jsme neustále hecovali, ať to nevypustí. Aby za stavu 0:4 nebo 0:5 lehali před Lukášem, aby blokovali střely. Myslím, že to lidé ocenili.

Což není úplně samozřejmě.
Po stránce fanoušků bylo tohle mistrovství skvělé. Přišli, podporovali hráče. Oproti Švédsku nebo Finsku tady byly plné haly, což z kluků ždímá to nejlepší.

Neříkáte si, že trenéři juniorských reprezentací to budou mít těžší a těžší? Výběr hráčů rozhodně není nikterak široký.
Postřehl jsem, jak vypadá skupina letošního mistrovství světa osmnáctiletých. Ta bude neskutečně těžká. Další šampionáty také. Bude zapotřebí srdíčko, které my tady měli. Tím jsme si pomohli k výhře nad Rusy a k bodu s Amerikou. Pak tam srdce bylo i v dalších zápasech, ale také se projevila vyšší kvalita soupeřů.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz