Bublina pro dvacítky: 3 letadla z Evropy, hokej už na Štědrý den?

Foto: Martin Voltr

Za tři měsíce by mělo odstartovat dosud nejbizarnější mistrovství světa hráčů do 20 let. A Kanaďané mají s jeho přípravami plné ruce práce.

Den s týmem HC Slovan Ústí nad Labem

Šampionát dvacítek se bude na přelomu roku konat v bublině po vzoru NHL. Pro mezinárodní hokej je vlastně obrovským štěstím, že Edmonton už tuhle zkušenost má, neboť vůle nachystat podobný „projekt“ pouze pro krátkodobý turnaj by byla nesrovnatelně menší.

A jaký důvod byl pro Mezinárodní hokejovou federaci úplně zásadní, aby kývla na návrh Kanaďanů? Samozřejmě peníze. Těch se za mořem točí kolem každého juniorského mistrovství spousta. Od sponzorů, od televizních společností, od fanoušků za vstupenky... Všechno se pohybuje v úplně jiných řádech než na druhé straně oceánu.

„Neřekl bych, že jde o ‚továrnu na peníze‘, ale je to velké,“ prozradil agentuře The Canadian Press René Fasel, prezident IIHF. Do její pokladny plyne část výnosu šampionátů, proto se vyplatí vrcholný turnaj dvacítek pořádat i s výpadkem příjmu ze vstupného a naopak zvýšenými náklady.

Hockey Canada teď chystá protokol velmi podobný tomu, pod jakým v Edmontonu probíhá vrchol Stanley Cupu. Prozradil z něj první detaily.

Pro osm účastnických týmů z Evropy vypraví během prosince tři letadla, která přepraví všechny účastníky přes oceán. Reprezentace Spojených států naopak přijede autobusem.

Hokejisté i členové realizačních týmů absolvují testování na covid-19 před odletem i při příletu na místo. A potom? S největší pravděpodobností každý den.

Uvnitř bubliny se pochopitelně odehrají i všechna přípravná utkání. Na ně se přitom menší města v okolí vždy těší řadu měsíců a i cizí týmy dokáží zaplnit několikatisícové stadiony k prasknutí, naposledy vzpomeňme třeba duel Čechů se Slováky v Nanaimu před šampionátem ve Vancouveru.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Otazník zatím visí nad rozpisem turnaje, který musí vzhledem k jedinému dějišti projít zásadní úpravou. Jisté je, že s vyvrcholením se hýbat nebude a finálový duel proběhne v úterý 5. ledna 2021. Začít by se naopak mohlo dřív než klasicky 26. prosince. Klidně se tak může stát, že fanoušci si zapnou hokej na Štědrý večer místo pohádky.

Kanada musí současně myslet i na mistrovství světa žen, které má uspořádat v dubnu v Novém Skotsku. Města Halifax a Truro znamenala logickou volbu poté, co přišla o letošní turnaj.

„Opravdu doufám, že do té doby budeme mít vakcínu nebo virus nějakým způsobem zmizí. V opačném případě bychom měli také pracovat na bublině,“ prozradil René Fasel kanadským médiím.

„Nedokážu říct, zda by turnaj mohl proběhnout v podobném konceptu. Budeme to řešit, ale musíme udělat cokoli, co bude v našich silách, aby turnaj v Halifaxu mohl proběhnout. Jaké by byly náklady na bublinu, pokud bychom k ní museli sáhnout? Teď je ještě brzo dělat závěry,“ soudí prezident IIHF.

Finanční stránka v tomto případě naopak vnáší do situace velkou nejistotu. Ženský šampionát totiž pro mezinárodní federaci není výdělečný, naopak ji stojí každoročně milion amerických dolarů. Je tak dost možné, že hokejistky o vrchol sezony znovu přijdou.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz