Brukovi přitížily i maturity. Nováčci nás budou chtít přesvědčit, věří

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Z hráčů ročníku 2000 budou už brzo vybírat trenéři nové dvacítky do přípravy na domácí mistrovství světa, teď pod hlavičkou devatenáctky zamířili na těžký turnaj do slovenských Piešťan. O úspěch se bude prát poměrně nezkušená sestava.

HokejkaTV

Trenérský štáb Davida Bruka musel v nominaci udělat spoustu změn. Vypadli mu i zkušení hráči jako František Klejna, Vojtěch Kropáček nebo střelec Zdeněk Sedlák, jenž měl na posledních akcích skvělou formu a dával jeden gól za druhým. O kvalitách není vůbec potřeba dlouze mluvit v případě Karla Pláška, který bojuje za Kometu v semifinále play off.

„Omluvenek je hodně. Ve středu a čtvrtek jsou státní maturity a někteří hráči jsou zranění. Museli jsme povolat osm nebo devět hráčů, z toho někteří jsou úplní nováčci, kteří nikdy nebyli v reprezentaci,“ říká hlavní trenér David Bruk.

Premiéra v národním týmu čeká vítkovického Petra Fridricha a slávistu Robina Všetečku, minimální zápasové zkušenosti mají Milan Antoš, Jan Grim, Přemysl Svoboda, Adam Klapka nebo Daniel Klímek.

Na jednu stranu to samozřejmě znamená citelné ztráty, na druhou i šance vidět další borce, o což v téhle fázi jde. „Je to obojí. Zatím vůbec nedokážu posoudit sílu týmu, uvidíme, až co ukážou zápasy. Na mistrovství světa bylo minimum hráčů,“ pokračuje Bruk. Jmenovitě si šampionát osmnáctek v roce 2018 zahráli jen Dominik Sklenář, Petr Čajka, Vojtěch Střondala a brankář Daniel Dvořák.

Právě Čajka dorazil jako jediný krajánek ze zámoří. „Jen on připadal v úvahu, rád přijel. Zbytek hráčů buď hraje play off, nebo půjdou do kempu,“ vysvětluje trenér. Forvard Erie Otters z Ontario Hockey League by měl být tahounem týmu. „V každém případě je to nejzkušenější hráč, protože v prosinci byl v širším výběru dvacítek. Za mořem měl velmi dobrou sezonu, takže si od něj na turnaji hodně slibujeme,“ netají David Bruk.

Petr Čajka s Martinem Nečasem v přípravě před MS do 20 let

Petr Čajka s Martinem Nečasem v přípravě před MS do 20 let | Foto: Martin Voltr

Závěr sezony je hodně specifický vzhledem k tomu, že každý hráč skončil klubovou sezonu jindy. Někteří tak za sebou mají dlouhou přestávku a chybí jim zápasové tempo, jiní naopak bojovali třeba až do konce a můžou být unavení.

„Jsou tam velké rozdíly, tréninky mají stoupající tendenci. První dva byly z tohoto pohledu trochu problematické, protože někteří hráči se dostávali do tempa, druzí si zase naopak potřebovali odpočinout,“ líčí Bruk, jenž se i proto nedostal v přípravě daleko.

„Navíc jsme měli relativně málo času, ve středu jsme se už přesunuli na Slovensko. Takže zaměření tréninku je v podstatě stejné jako během sezony: Organizace hry v obranném pásmu, přechod ze středního do útočního pásma a standardní věci, jako jsou přesilová hra a oslabení,“ počítá kouč, který dovedl ročník 2000 na loňském mistrovství do semifinále.

David Bruk doufá, že ačkoli má k dispozici nezkušený kádr, hráči v zápasech ucítí motivaci. Komukoli se v následujících měsících zadaří, může se vyhoupnout až do sestavy na domácí mistrovství dvacítek.

Foto: Matthew Murnaghan / Hockey Canada Images

Už teď se o nominaci rvou. „Věřím, že ti méně zkušení to vezmou jako příležitost a budou se chtít o nominaci do příští dvacítky poprat. V tomhle směru nevidím problém. Uvidíme, jestli na to budou mít výkonnostně,“ podotýká trenér.

Češi zahajují turnaj v Piešťanech ve čtvrtečních 14 hodin proti Finům. Těm na posledním severském turnaji podlehli po velmi slušném výkonu 3:4 v prodloužení. „Hráli jsme s nimi letos hodně a byly to vyrovnané zápasy. Slibujeme si od toho, že s nimi můžeme hrát důstojnou roli. V utkání chceme uspět,“ ujišťuje Bruk.

Rusové druhý den budou znamenat další motivaci, český výběr uzavře turnaj proti domácím Slovákům. „Zápasy jsou pro nás i pro kluky velice důležité. Zaprvé hrajou o nominaci, mistrovství je vlastně už za chvíli, v prosinci. A myslím, že nováčci nás budou chtít přesvědčit o tom, že do reprezentace patří. Odvedou maximum možného, co v nich bude,“ opakuje s dobrým naladěním David Bruk.

Nominace českého týmu

Brankáři:
Daniel Dvořák (Hradec Králové), Radek Haas (Pori, Finsko).

Obránci:
Tomáš Ondračka (Vsetín), Jan Dluhoš (Zlín), Radek Procházka (Mladá Boleslav), David Aubrecht (Liberec), Milan Antoš, Jan Štibingr (oba Slavia Praha), Miroslav Kukla (Hradec Králové).

Útočníci:
Petr Fridrich (Vítkovice), František Řehák (Kloten, Švýcarsko), Jan Bambula (Havířov), Daniel Klímek (Vsetín), Jan Grim (Mladá Boleslav), Přemysl Svoboda (Litvínov), Otakar Šik, Dominik Sklenář (oba Litoměřice), Adam Klapka (Liberec), Petr Čajka (Erie Otters, OHL), Vojtěch Střondala (Kometa Brno), Robin Všetečka, Jaroslav Brož (oba Slavia Praha).

Realizační tým:

Manažer: Otakar Černý
Hlavní trenér: David Bruk
Asistent trenéra: Rostislav Vlach
Trenér brankářů / video trenér: Benjamin Sequens
Lékař: MUDr. Marek Kašpar
Fyzioterapeut: Lukáš Helm
Hospodáři: Jiří Šrámek a Martin Pečinka

Program turnaje v Piešťanech

Čtvrtek 11. dubna:
14:00 Česko – Finsko
17:30 Slovensko – Rusko

Pátek 12. dubna:
14:00 Rusko – Česko
17:30 Slovensko – Finsko

Sobota 13. dubna:
12:00 Finsko – Rusko
15:30 Slovensko – Česko

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz