Bruk po testu v USA: Z 80 procent máme o kádru na MS jasno, vázly přesilovky

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Poslední vážný test mají za sebou, hokejisté reprezentační osmnáctky před několika dny absolvovali náročný turnaj pěti zemí v americkém Plymouthu. Domácí fanoušky šokovali vítězstvím nad silným týmem USA, další tři zápasy ovšem Češi prohráli. "Spokojeni být nemůžeme. Něco se povedlo, hlavně tedy zmíněný zápas Američany, jiné věci váznou. Za celý turnaj jsme nedostali gól v oslabení, na druhou stranu nám nefungovaly přesilovky," konstatuje hlavní trenér David Bruk.

Plekanec Chance liga

Mladí Češi věděli, že je za Atlantikem čeká těžká šichta. Čtyři utkání ve čtyřech dnech, bez možnosti odpočinku – takový zápřah hodně prověří. "Do turnaje jsme vstoupili velmi dobře, s Finy jsme sehráli kvalitní vyrovnané utkání. K bodu jsme byli hodně blízko, neproměnili jsme tři vyložené šance a nakonec těsně prohráli," připomíná Bruk.

Nejdřív jízda s Amerikou, pak debakl od Rusů. Došly nám síly, tvrdí Bruk

Druhý zápas byl pro jeho svěřence sladký. Američané mají mimořádnou úroveň, v této věkové kategorii sbírají pravidelně medaile ze světových šampionátů. Tentokrát je čeští reprezentanti zaskočili a zvítězili 6:2. "Hráli jsme ohromně disciplinovaně, utkání jsme zvládli skvěle. A hodně si toho ceníme, protože porazit Američany v jejich prostředí, to se fakt moc často nepovede," kvituje hlavní kouč. Duel neskutečně vyšel Matěji Blümelovi, který nasázel čtyři góly. "Byl v laufu. Nejen že dával branky, ale nasazovali jsme ho třeba i do oslabení. Jednoznačně dominoval. Bylo by naivní si myslet, že takhle bude hrát pokaždé. Ale ten zápas mu sedl ohromně," chválí Bruk.

Výsledky týmu U18 na turnaji v Plymouthu

Česko – Finsko 2:3 (0:1, 1:2, 1:0), zápis », ohlasy », sestřih »
Česko – USA 6:2 (3:1, 2:1, 1:0), zápis », ohlasy », sestřih »
Česko – Rusko 2:9 (2:2, 0:2, 0:5), zápis », ohlasy », sestřih »
Česko – Švédsko 1:4 (1:1, 0:1, 0:2), zápis », ohlasy », sestřih »

Den poté pro změnu přišel debakl, osmnáctka dostala od Rusů devět branek. "Přitom dvě třetiny jsme byli s výkonem spokojeni, prohrávali jsme 2:4 a nevedli si vůbec špatně. Měli jsme dvě velké šance, ta při naší přesilovce byla stoprocentní. Bohužel, ve třetí třetině nám došly síly." Rusové se ve Spojených státech týden chystali na společném kempu, naskočil za ně i favorit draftu NHL Andrej Svěčnikov. "Zápas jsme pak viděli několikrát na videu, bylo evidentní, že se promítla únava z náročného programu. A také rozlosování turnaje. Rusové měli předtím den volna a s námi to byl jejich druhý zápas, my hráli třetí, aniž bychom dostali pauzu. To nás samozřejmě neomlouvá, jen konstatuji objektivní fakt," vysvětluje.

Trenérský štáb se také musel vyrovnat s marodkou. "Po příletu vylezl z letadla s angínou Střondala, později onemocněl také Sklenář. Do utkání s Ruskem jsme nemohli nasadit ani obránce Dajčara, který se zranil. Únava v kombinaci s užší sestavou sehrály své." Vystoupení v Plymouthu uzavřela osmnáctka kláním se Švédy. "Prohráli jsme 1:4, rozhodnutí padlo až v závěru. Za stavu 1:2 jsme se snažili o vyrovnání a tím pádem museli víc otevřít hru, soupeř toho na konci třetí třetiny využil. Klukům ovšem nemohu nic vytknout, odmakali to poctivě," doplňuje hlavní trenér.

Příprava na MS odstartuje v Rokycanech, dorazí krajánci z CHL?

Generálka na mistrovství světa přinesla důležité poznatky. "Viděli jsme hráče v náročných situacích, pod tlakem a v únavě. Skvělá je výhra nad Amerikou, ale na kontě máme také tři porážky," rekapituluje věcně. K přednostem řadí vynikající hru v oslabení, rezervy se týkají přesilovek. "Neprosazovali jsme se, navíc jsme v nich dva góly dostali. Neznamená to, že na přesilovky budeme hledat nové hráče. Ale musíme se tomu hodně věnovat, produktivita početních výhod byla špatná," potvrzuje. Světový šampionát startuje za necelé dva měsíce v ruských městech Magnitogorsk a Čeljabinsk, podle Bruka se už rýsuje představa o složení mužstva. "Z 80 procent máme o konečné nominaci jasno. V Americe se ukázalo, že se na některé hráče můžeme spolehnout. Kádr je stabilizovaný."

V Plymouthu se mj. představili tři zámořští krajánci. "Blümel s Pekařem zahráli podle představ, chceme je na mistrovství světa. Petr Studnička bude kontaktovat jejich kluby, máme příslib, že hráči budou uvolněni. Zájem máme také o obránce Dajčara, který ale absolvoval jen dva zápasy. Zranil se, to samé se mu stalo na Memoriálu Ivana Hlinky. Mrzí nás, že jsme ho teď nemohli víc vidět. Byli bychom rádi, kdyby se zapojil do přípravného kempu, stejně tak stojíme o jiné beky Zábranského s Malíkem. Jenže u hráčů CHL zatím nedokážu říci, zda se to podaří. Záleží, jestli nám je kluby pustí."

Přípravu na vrchol sezony stráví osmnáctka převážně v Rokycanech, kde proběhnou jednotlivé kempy. Ten první by měl zahájit koncem března. "Budeme postupně nabírat hráče, jimž to umožní klubové povinnosti. České soutěže končí kolem 4. nebo 5. dubna, pak dostaneme většinu kluků. Plánujeme sehrání modelových utkání, před šampionátem máme generálku s Běloruskem, kterou absolvujeme už po příletu do Ruska," uzavírá David Bruk.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz