Bez Nečase i Varadi. Devatenáctka jde na Švédy, urve doma prvenství?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

17. února 2018, 11:53

Martin Voltr

Rovnou tři české mládežnické výběry se o víkendu na svých turnajích poperou o zlato. Jako první devatenáctka, která v Hradci Králové hraje od 17 hodin se Švédy. Český tým sice půjde do boje na rozdíl od soupeře odpočinutý, ale současně se musí vypořádat rovnou s několika citelnými absencemi. Zápas můžete sledovat živě na HokejkaTV!

Nový fanshop

Reprezentaci už opustil Václav Varaďa. Po dvou zápasech zamířil do Davosu, aby se připojil ke „svému“ Třinci na přípravném mezinárodním turnaji. Proto měla devatenáctka od začátku dva hlavní kouče, tým nyní povede Rostislav Vlach.

„Švédové jsou celkově ofenzivní. Není to jenom otázka útočníků, mají i podporu beků. A musíme si dávat pozor na vyloučení.“

Větší potíže ovšem přinesly výpadky v sestavě. Martin Nečas rovněž podle plánů odjel na exhibiční utkání do Bratislavy, turnaj navíc skončil i pro útočníka Lukáše Rouska, jenž nedohrál zápas s Finskem. „Bohužel má zlomenou klíční kost,“ říká Vlach. A chybět bude i obránce Ondřej Buchtela s poraněným kolenem. „Nemá to ještě stoprocentní a nechtěli jsme ho pouštět do hry, abychom třeba v průběhu utkání nemuseli hrát na pět beků. Takže jsme radši zvolili cestu zdravého obránce, který je schopen hrát celý zápas. Ondra bude odpočívat,“ pokračuje trenér.

V reakci na dva výpadky z útoku doplnil reprezentaci Jaroslav Dvořák, který je v Hradci Králové doma. „Měli jsme ho v širší nominaci. Půjde do druhého útoku, Ondra Machala do prvního, kde jsme na centra posunuli Kryštofa Hrabíka,“ říká Vlach ke změnám v sestavě.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Zatímco české mladíky čeká teprve třetí duel na turnaji, pro Švédy už půjde o ten poslední. Jejich výsledky vzbuzují respekt, a to i přesto, že na úvod podlehli 2:4 Finům. Následně si totiž zastříleli proti Němcům (9:2) i Švýcarům (8:2)!

„Včera jsem viděl utkání se Švýcarskem. Hráli velmi dobře, hlavně co se týče útočné fáze. Mají výborné přesilovky, takže si budeme muset dávat pozor na vyloučení. A samozřejmě typická švédská hra – urputnost v soubojích a hodně drzosti obránců na puku. Musíme být pozorní v soubojích a důsledně atakovat soupeře,“ nabádá Vlach.

„Doufám, že to zvládneme a potvrdíme, že doma bychom měli být první.“

19 vstřelených branek Švédů rozhodně značí, v čem spočívá jejich síla. „Oni jsou celkově ofenzivní. Není to jenom otázka útočníků, mají i podporu beků. Umí dát góla, celé pětky hrají dost ofenzivně,“ dodává trenér.

Sledujte utkání od 17:00 ŽIVĚ na HokejkaTV »

Pozvánkou pro fanoušky může být i vidina prvenství v turnaji. Pokud Češi zvítězí za tři body, už jim celkový triumf nikdo nebude moci vzít. Přestože se dva zápasy dohrávají ještě v neděli.

„Za český národ by se ale mělo bojovat každý zápas, i kdyby to třeba mělo být už rozhodnuté. Každý zápas je důležitý. Já doufám, že to zvládneme a potvrdíme, že doma bychom měli být první,“ hlásí odhodlaně zadák Jakub Galvas. Se Švédy hrál ve skupině letošního šampionátu dvacítek, předtím i loni na osmnáctkách. „Nevím přesně, kolik hráčů z toho týmu tady mají, ale určitě to bude těžký zápas,“ říká.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Češi by do něj měli jít plni sil, v pátek si užili volný den. „Vstávali jsme až v deset, kolem poledne jsme si dali kratší rozbruslení. Pak byl program na nás, jak jsme si ho udělali. Ale byla zakázaná auta. Takže kluci, kteří ho měli, s ním nikam nemohli. Tak jsme většinou šli na procházku, někdo i na hokej. Já jsem spíš odpočíval,“ hlásí poctivý zadák z Olomouce.

Švédy naproti tomu čeká čtvrtý zápas ve čtyřech dnech, což by snad mohlo hrát pro české barvy. „Já si to ani nemyslím. Když jsme v turnaji, týmy se dokážou soustředit na každý zápas stejně. Nějaké síly jim určitě zbyly. My na ně musíme vlítnout, abychom jim co nejdřív ty síly vzali,“ nabádá Galvas. První třetiny přitom Češi na turnaji zatím nemají úplně silné.

„Je super, že se zápasy ve všech kategoriích začínají víc otáčet pro nás. Stojí za tím těžká práce, tvrdá dřina.“

Teď každopádně dají všechno do toho, aby zopakovali výkon z bitvy s Finskem a před hradeckými tribunami došli na vrchol. O první místo po nich hrají i šestnáctka a sedmnáctka, tenhle víkend může mít pro českou mládež fantastickou tečku!

„Je super, že se začínají zápasy víc otáčet pro nás. Stojí za tím těžká práce, tvrdá dřina. Doufám, že to bude ve všech mládežnických kategoriích pokračovat dál, že výsledky budou lepší a budeme se dotahovat na ty nejlepší týmy na světě,“ dodává Jakub Galvas.

Páteční výsledky:

ŠVÝCARSKO – ŠVÉDSKO 2:8 (1:0, 1:3, 0:5)

Branky a nahrávky: 13. Müller (Matewa), 35. Eggenberger (Müller, Matewa) – 22. Bemström (Sylvegärd), 28. Bemström (Karlsson, Aterius), 33. Engaras (Emanuelsson), 43. Johansson (Pilö), 44. Holmberg (Bemström, Hedberg), 48. Sylvegärd (Hedberg), 56. Johansson (Holmberg), 60. Walli-Walterholm (Lycksell, Johansson).

NĚMECKO – FINSKO 2:6 (1:2, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 19. Gams (Fischer), 45. Bullnheimer (Reichel) – 11. Talvitie (Ylönen), 17. Luusuaniemi (Haarti), 27. Luusuaniemi (Päkkilä), 37. Seppälä, 48. Ylönen (Virtanen, Talvitie), 50. Koskenkorva (Ylönen).

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Švédsko 3 2 0 0 1 19:8 6
2. Česko 2 2 0 0 0 7:2 6
3. Finsko 3 2 0 0 1 10:7 6
4. Švýcarsko 2 0 0 0 2 4:12 0
5. Německo 2 0 0 0 2 4:15 0

Další program turnaje U19

Sobota 17. února:
13:30 Německo – Švýcarsko, livestream »
17:00 Švédsko – Česko, livestream »

Neděle 18. února:
12:30 Finsko – Švýcarsko, livestream »
16:00 Česko – Německo, livestream »

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz