Bez medaile i bez repre. Je to smůla, lituje čahoun Smolka

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Patnáctiletý René Smolka nastupoval v dresu Vítkovic za juniory i dorostence, pak dostal nominaci na vrchol sezony reprezentační šestnáctky. Jenže... Na závěrečném turnaji ELIOD Extraligy skončil čtvrtý, v juniorském čtvrtfinále vypadl s Třincem a navrch bude muset vysoký obránce na operaci ramene, a tak přijde i o turnaj v Rusku proti evropské elitě.

HokejkaTV

René Smolka začal v extralize dorostu, pak se posunul do juniorky, která se mu stala osudnou. „Hrál jsem play off za juniorku proti Třinci a stalo se mi to ve třetím zápase. Zezadu na mantinel se mi vyhodilo rameno, které jsem měl podvrtnuté. Na republiku jsem si to nechal opíchat a bral jsem nějaké prášky. Nebolelo to,“ shrnuje na úvod.

Mladý obránce po utkání zamířil k lékaři a pak musel udělat důležité rozhodnutí. „Šel jsem do nemocnice, kde mi řekli, že mám být tři týdny v klidu a bude to dobré. Bylo na mně, jestli půjdu hrát, protože jsem v tu dobu ještě pořádně nevěděl, co s tím mám. Tak jsem to nakonec zkusil. Když jsem měl obstřiky, nebolelo mě to. Říkal jsem si, že to bude v klidu,“ vypráví rodák z Ostravy.

„Měli jsme tým, abychom byli první, ale nezadařilo se. Hradec pak rozhodl střelou, nestřelou.“

Čtvrté utkání za juniory proti Třinci sice neodehrál, ale poslední březnové dny nastoupil do závěrečného turnaje dorostu proti svým vrstevníkům. „Omezení jsem necítil, ale spíš jsem se bál v hlavě. Po prvním buly už jsem na to ale nemyslel a hrál jsem normálně jako vždycky,“ říká Smolka.

Ani posila z juniorky však Vítkovicím nepomohla k medaili, jelikož dorost prohrál semifinále proti Liberci a boj o třetí místo s Hradcem Králové. „Měli jsme tým, abychom byli první, ale nezadařilo se nám to. V prvním zápase jsme měli zbytečná vyloučení. Druhý zápas byl takový zvláštní, v prodloužení rozhodlo štěstí. Vyhráli buly a pak rozhodli takovou střelou nestřelou,“ smutní reprezentační obránce.

Už 25. března vyšla nominace na turnaj čtyř zemí v Rusku, kam se René Smolka bezpochyby chystal. „Nevěděl jsem, že nebudu hrát. Byl jsem domluvený s trenérem reprezentace panem Hakenem, že normálně pojedu, že je to v klidu,“ líčí zraněný velikán, který se však musel realizačnímu týmu nakonec omluvit.

„Mám pohmožděný biceps, špatně se mi hýbe klíček a možná mám nalomenou ramenní jamku.“

„Stalo se mi to už asi počtvrté, takže jsem se objednal ještě k doktoru Radomíru Holibkovi v Olomouci, aby mě pořádně prohlédl. Ten mi řekl, že musím na operaci,“ vzpomíná. „Mám pohmožděný biceps, takže ten mi nějak spraví. Pak se mi špatně hýbe klíček, který mi zpevní. A možná mám nalomenou ramenní jamku. Prostě mi spraví celou ruku, pak mě čeká asi měsíc a více volna, kdy budu moct snad jezdit na kole nebo běhat,“ plánuje.

Do první nominace na ruský turnaj se dostalo pouze dvanáct hráčů a mezi nimi i Smolka, zbytek mužstva bude doplněn až po zápasy se Slováky. „Je to pro mě odměna za celou sezonu, protože nebyla zase tak špatná. Hodně mě mrzelo, že nemůžu jet, ale zdraví je přednější. Budu se snažit dostat další pozvánky, aby to příště vyšlo,“ slibuje odhodlaně.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Závěr sezony prostě mladému bekovi nevyšel, prožil takový dvojitý pech. „Je to smůla, ale je lepší, když to teď vyřeším, než abych třeba za dva roky musel skončit s hokejem. Jsem rád, že se na to přišlo, snad dopadne operace dobře. Příští sezonu chci hrát stabilně za juniorku, dostat se zase do repre a vyhrát konečně titul,“ dodává 193 centimetrů vysoký defenzivní bijec.

„Snažím se výšky využívat při hře do těla. Nebojím se. Dvakrát jsem dostal za bitku trest do konce zápasu, vůbec mi nedělá problém sundat rukavice. Navíc pro obránce je to určitě dobré. Jsou potřeba obránci, kteří podpoří útok, ale taky ti, kteří brání a hrají do těla,“ vysvětluje.

Možná i pro svoje tělesné předpoklady dostal příležitost o kategorii výše, než do které věkově patří. „Na začátku sezony jsem hrál spíše za dorost. Od nadstavby jsem už hrál za juniorku, kde jsme byli dva z dorostu. Pak jsem tam zůstal jenom já, a to už jsem chodil na tréninky s juniorkou. S dorostem jsem hrál jenom jeden zápas v play off a pak závěrečný turnaj, protože jsme s juniorkou vypadli,“ uvádí.

Patnáctiletý obránce, který by ještě příští ročník mohl nastupovat v ELIOD Extralize dorostu, nabral během duelů se staršími soupeři hodně zkušeností. „Je to o sebevědomí. Hokej v juniorce a dorostu je jiný, proto bývá horší jít z vyšší kategorie do nižší. V dorostu je to takový dětský hokej, v juniorce je to rychlejší, takže se člověk nesmí držet na puku, rychle ho od sebe dávat a hodně bruslit,“ uzavírá René Smolka.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz