Beran: Výsledky neodpovídají hře, se šancemi musíme nakládat líp

Foto: Karel Švec, Český hokej

0:1, 1:4 a 2:5. Neúspěchem skončil říjnový trojzápas s Ruskem pro české reprezentanty do 18 let, málo zkušená sestava přitom ukázala i slušné pasáže a proti vítězům Hlinka Gretzky Cupu mohla pomýšlet aspoň na jedno vítězství. „Jenže dát za tři zápasy tři góly, to není dobré. Měli jsme velký problém s předbrankovým prostorem,“ ví hlavní kouč českého týmu Karel Beran.

HokejkaTV

Posledního zápasu je určitě největší škoda. Měli jste ho perfektně rozehraný, vedli jste už 2:0, ale nakonec jste prohráli 2:5. Co se stalo?
Měli jsme plán do zápasu trochu zahustit střední pásmo. Chtěli jsme být aktivní, to se nám dařilo, chtěli jsme okamžitě chodit do brejků a z nich do zakončení, to se nám dařilo. Dvě třetiny jsme měli tyhle věci pod kontrolou, ale přišel klíčový moment v přesilovce pět na tři, kterou jsme prostě měli využít a zápas by vypadal jinak. Potom jsme zase vypadli z role na jednu minutu, kdy jsme dvakrát inkasovali. Svým způsobem našimi zbraněmi, kdy nám soupeř rychle otočil hru.

„Na mezinárodním poli se nám nemůže stát, že na minutu vypadneme nebo si budeme myslet, že je zápas rozhodnutý.“

Co jste v těch situacích měli udělat jinak?
Chtěli jsme právě zahustit střední pásmo a nenechat je rozjet. Hlavně se udržet na kotouči, neztrácet ho na modré čáře. To se nám v té chvíli nedařilo a jakmile Rusové obrátili skóre, zápas už byl úplně jiný. Potřebovali jsme se víc dostat do emocí. Celé tři zápasy jsme měli velký problém s předbrankovým prostorem, střely jsme měli, ale nebyli jsme v těch místech. Pokud tohle nezlepšíme, tak budeme dávat málo gólů. Musíme dát takové góly, které jsou sice nehezké, ale hrozně moc užitečné.

Celkově vám jedna třetina hodně pokazila dojem z akce? Mohlo to být mnohem veselejší, i když jste samozřejmě prohráli i první dvě utkání.
Cítili jsme odhodlání od všech, abychom ten poslední zápas zvládli. Podle toho jsme do něj taky vstoupili, nebojácně, ale neudrželi jsme to všechny tři třetiny. Udrželi jsme to dvě, a na mezinárodním poli se nám nemůže stát, že na minutu vypadneme nebo si budeme myslet, že je zápas rozhodnutý. Pořád musíme hrát stejně, ba naopak, čím se blíží konec, tak zvyšovat tempo a dělat správná rozhodnutí s kotoučem.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jak byste se tedy celkově za akcí ohlédl?
Každý zápas byl odlišný. První byl od nás bojovný, řada kluků sem přijela po dlouhé době a sžívali se s mezinárodním hokejem. Tam nás dlouho držel ve hře brankář a inkasovali jsme v oslabení. Druhý zápas byl trochu jiný, první třetina následovala předešlý zápas, ale ve druhé jsme se zlepšili. Se šancemi ale prostě musíme naložit líp, protože jich nebylo zrovna málo a soupeři na vyspělé úrovni nás do tolika šancí nebudou pouštět. Kdybychom je využili, mančaftu by se dýchalo líp. Poslední zápas jsme měli nejlépe rozehraný, dvě třetiny jsme byli aktivnější, měli jsme víc ze hry, ale měli jsme rozhodnout v té přesilovce pět na tři. Měli jsme šanci do prázdné brány, a to prostě musíme trestat.

„Někteří kluci odešli, přišli jiní, které jsme skautovali. Určitě nepropadli. Odvedli kus práce a jde o to, aby se z toho ponaučili a pracovali dál, pokud chtějí být dobří a hokej hrát na vrcholové úrovni.“

Bylo pro vás hlavním motivem předvádět aktivní hru? A drželi jste se tohoto cíle?
My jsme vždycky chtěli hrát aktivně. Třeba v prvním zápase myslím, že jsme měli vyrovnaný čas v obranném a útočném pásmu, a to bylo tou aktivní hrou, protože jsme v napadání získávali hrozně moc kotoučů. Nezacházeli jsme s nimi ale tak, že bychom šli do rychlého zakončení, přicházeli jsme o ně. To se postupem zápasů zlepšovalo a v posledním to gradovalo. Chtěli jsme hrát nejenom aktivní hokej, ale taky soupeře nepouštět do šancí. Rusy jsme mohli překvapit z brejků do otevřené obrany, kterých jsme měli dost. Jenže dát za tři zápasy tři góly, to není dobré. Zápasů, které bychom vyhrávali 1:0 nebo 2:1, je poskrovnu. Je to na zodpovědnosti nás všech, včetně kluků, aby na tom pracovali. Nabádali jsme hráče, aby si se situacemi poradili s klidnou hlavou, hráli to hokejově a tu situaci si nachystali. Je to o návyku, o tréninku a potom o přenesení do zápasu.

Většina hráčů nebyla na Hlinka Gretzky Cupu a v osmnáctce tedy platili za nováčky. Jak moc vás zaujali a řekli si o to, aby se případně dostali na mistrovství světa?
Někteří kluci odešli, přišli jiní, které jsme skautovali. Určitě nepropadli. Nominace není uzavřená, budeme pokračovat v práci a znovu se rozjedeme na zápasy, abychom viděli co největší porftolio kluků a potom vybrali správné typy hráčů, které hledáme, a s dobrou formou. Kluci odvedli kus práce a jde o to, aby se z toho ponaučili a pracovali dál, pokud chtějí být dobří a hokej hrát na vrcholové úrovni. Jde o mistrovství světa, ale taky o jejich další budoucnost. Hráli jsme proti mančaftu, který vyhrál Hlinku i Challenge, takže v momentální formě je nejlepší na světě a měl tady většinu toho mančaftu.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Na akci jste kapitánem určili Tomáše Chlubnu, pro něhož to byla s céčkem premiéra. Zároveň měl převzít roli klíčového hráče, jak jste s ním tedy byli spokojení?
Myslím, že Tomáš potvrzuje za ty dva roky stálou výkonnost a my ho známe. S tou situací si poradil dobře a mančaft táhl nejenom mimo led, ale i na ledě. Bylo vidět, že jeho forma ve třetím zápase gradovala, byl všude a snažil se mančaft strhnout. Jenom je škoda, že se nám za tři zápasy nepodařilo, aby aspoň ten jeden jako kapitán urval. Věřím tomu, že v dalších zápasech se zlepší nejenom naše hra, ale i výsledky, aby kluci viděli, že svoji práci dělají dobře. Pořád musíme pracovat na předbrankových prostorech a koncovce, což jsou věci, které rozhodují. Nikdo se neptá, jak jsme hráli, ale každý se podívá na výsledek.

„Jsme konkurenceschopní, ale pořád se musíme věnovat dovednostem, obzvlášť zakončení. A přidávat si v silové stránce, abychom zápasy zvládali až do konce.“

I přesto věříte, že zejména ty méně zkušené hráče povzbudí dobré výkony v některých částech akce?
Kluci přijeli na soustředění v dobrém rozpoložení, což bylo hodně pozitivní. Chtěl bych vyzdvihnout, že reagovali na to, co jsme si řekli. Že jsme chtěli hrát hodně dopředu a aktivně, ale ne zběsile, abychom nepropadali. To se nám dařilo. Zápasy byly do konce otevřené a kluci si v nich sáhli na dno. Výsledkově neodpovídají naší hře, měli jsme tam pasáže, kdy jsme to tam prostě měli nastrkat. Jsme konkurenceschopní, ale pořád se musíme věnovat dovednostem, obzvlášť zakončení. A přidávat si v silové stránce, abychom zápasy zvládali až do konce. Doufám, že kluci budou skromní a dál na sobě budou pracovat, musí na sebe být ještě přísnější.

Mrzelo vás, jak se na vás Rusové v závěru posledního zápasu zbytečně vrhli?
Je to soupeř a chtěli nás porazit, to jsou emoce. V tu chvíli taky musíme ty emoce projevit, protože jde i o další zápasy a o mistrovství. Prostě abychom ukázali naši hrdost. Myslím, že na to máme typy. Ale víc bych v tom asi nehledal.

Vaší příští akcí bude listopadový turnaj pěti zemí ve Švédsku, do té doby už toho moc objet nestihnete. Dá se říct, jestli sestava bude vypadat podobně, nebo zase sáhnete po jiných hráčích z juniorské soutěže?
S kolegy se poradíme a v klidu to vyhodnotíme, v tuhle chvíli nedokážu říct, jestli vezmeme osmdesát procent hráčů. Máme na to přibližně týden. Zhruba asi známe výkonnost hráčů, ale ještě si k tomu v klidu něco řekneme. Samozřejmě budeme hledat dál.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz