Barinka o Hadamczikovi: Děda mi nenadržuje, je s ním dokonce i sranda

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

2. července 2018, 9:33

Martin Voltr

Jméno nového trenéra jeho nastávající reprezentační kategorie pro něj nemohlo být pikantnější. Marcel Barinka, jeden z tahounů českého ročníku 2001, se v osmnáctce sešel se svým dědou – Aloisem Hadamczikem!

Nový fanshop

Dva vnuci známého kouče to spolu dotáhli do Sparty a potom i do akademie Salcburku. O rok starší Filip Hadamczik má na kontě deset reprezentačních startů, to Marcel Barinka mnohem víc. A další pravděpodobně přidá na srpnovém Hlinka Gretzky Cupu. Mezitím se ale bude muset vypořádat se spoustou narážek...

Jaké to je, když vás v reprezentaci trénuje děda?
Je to určitě něco jiného. Ještě nikdy jsem to takhle neměl, že by mě trénoval někdo z rodiny. Ale já se nemůžu spoléhat na to, že mi kvůli tomu bude pomáhat. Musím makat pořád stejně, protože konkurence je tady strašně obrovská a vůbec mi nepomůže, že nás trénuje můj děda. Nějaký vztah s ním určitě mám, ale že by mi nadržoval nad jinými kluky, to určitě ne.

Ale jste rád, že vás trénuje?
Je mi to nějak jedno. Já se ani nedívám, kdo na střídačce stojí. Trenéra se snažím poslouchat a hrát to, co on chce, abych se líbil a zapadl do jeho systému hry. Potom můžu hrát svůj hokej a ukázat, co umím.

Veřejnost ho samozřejmě zná z určité stránky. Jak ho jako trenéra berete vy?
Děda toho má hodně za sebou, odtrénoval toho strašně moc. Měli jsme k němu ze začátku respekt, ale potom kluci zjistili, že je úplně v pohodě, a že je s ním dokonce i sranda. Takže jsme se hodně zasmáli. Podle mě si to zatím sedá a může z nás být velmi dobrý tým.

Bavíte se spolu o hokeji hodně?
Jo, máme to skoro na denním pořádku. Pořád probíráme hokej, bez toho bychom skoro nemohli žít.

Hadamczik už režíruje osmnáctku. Jak se těšil na střídačku?

Posloucháte jeho rady?
Určitě, řešíme, co ještě zlepšit v mé hře. On to vidí, tak mi to hnedka říká, a já se ho snažím poslouchat. Děkuju mu za všechny rady, co mi dal. Když ho poslouchám, tak vidím, že to funguje.

Na čem teď nejvíc pracujete?
Nejvíc asi na bruslení. Když nahraju puk, hodně stojím, místo toho, abych do toho kopl. Do toho mě teď hodně tlačí, na trénincích se tomu věnujeme často.

A probíráte spolu i vaši budoucnost?
Ano, to teď řešíme, mám různé nabídky. Je pro mě komplikované to řešit, protože už je to trochu náročnější na psychiku. Ale teď během týdne nebo dvou by se to už mělo rozhodnout.

Ve hře je víc soutěží?
Určitě, je tam víc nabídek. Uvidíme, co vyjde.

V Salcburku jste skončil?
Dejme tomu na 99 procent ano.

Jednou z možností je pro vás Halifax, který si vás vybral v draftu CHL…
Jsem strašně spokojený. Halifax je jeden z nejlepších týmů, co tam vůbec jsou, a byla by obrovská pocta si za něj zahrát. Jestli se mi to tedy povede. Konkurence je tam obrovská a kdybych tam šel, mohlo by mě to hodně posunout.

Jste s klubem v kontaktu?
Ano, už jsem si volal s generálním manažerem, tak uvidíme, jak to dopadne.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Halifax teď všichni Češi znají díky Filipu Zadinovi. Byla by pro vás výzva zkusit navázat na jeho stopu?
Myslím, že Filip tam odvedl parádní práci, měl skvělou sezonu. Nastřílel plno gólů a řekl bych, že ho tam teď lidi obdivují a má tam parádní jméno. Určitě zvedl tým nahoru a díky němu se jim dařilo.

Nedávno proběhla také informace, že byste si mohl zahrát s tátou v Kometě. Je to stále na pořadu dne?
Určitě, Kometa je taky ve hře. S tátou jsme to probírali. Byla by pecka zahrát si s ním v jednom týmu.

Myslíte, že byste už měl na seniorský hokej?
Potřeboval bych ještě nabrat nějaká ta kila, takže teď by bylo lepší jít do nějaké juniorské soutěže. Potom až zesílím, tak by pro mě mužský hokej neměl být problém.

Byl jste spokojený s tím, jak vám vyšla uplynulá sezona v Salcburku?
Jo jo, určitě. Mnoho mi toho dali. Měli jsme v akademii všechny podmínky k tomu, aby z nás byli lepší hokejisté. Všechno jsme využívali, strašně mi to pomohlo. Třeba i silově a v technice cviků, když jsem dělal v posilovně. Jsem za to vděčný.

Když jste ale na jaře „vylezl“ z toho jednotvárného režimu v akademii, cítíte větší volnost?
Jasně, na jednu stranu to bylo super, ale na druhou jsme tam byli pořád zavření. Bylo to na psychiku trochu náročnější, ale časem si zvyknete a potom už jedete, makáte a snažíte se podávat na ledě co nejlepší výkony. Trenéři to potom vidí a posouvají vás výš a výš.

Co vaši spoluhráči, chystají se také pryč?
Justin Schütz byl draftovaný do Floridy, hodně kluků jde do Ameriky. Zůstává tam asi padesát procent, takže myslím, že budou mít stále kvalitní tým.

A Filip Hadamczik s Erikem Čermákem?
Ty jo, to nevím. to byste se musel zeptat jich.

Aktuálně bojujete o nominaci na Hlinka Gretzky Cup. Jak vidíte svoje šance?
Myslím, že na kempu se naší lajně celkem dařilo. Hráli jsme s Michalem Teplým a křídlo se nám tam vždycky motalo. S Michalem jsme si to, myslím, hodně dávali a stříleli góly. Snad bychom mohli být nominovaní, ale uvidíme, nikdy není nic jasné. Musíte makat, pak to trenéři uvidí a určitě vás nominují.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz