Adepti na MS osmnáctek? Ročník 2001 má co nabídnout, věří Haken

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Další ostrý test za sebou mají hokejisté reprezentační sedmnáctky, na konci prosince absolvovali trojzápas ve Finsku. Po výtečném startu a prvním vítězství už neuspěli, zklamali totiž v koncovce. „Nedokázali jsme využít šance, které jsme si vytvořili, což byl náš největší problém,“ tvrdí hlavní kouč Petr Haken. S týmem se na sever Evropy zase brzo vrátí.

Plekanec Chance liga

Čeští trenéři tentokrát neměli k dispozici nejsilnější možnou sestavu, některé z jejich opor zkoušel o rok starší výběr na turnaji v Zuchwilu. Možná i proto tým ztratil ofenzivní a produktivní tvář, kterou prokazoval ze začátku sezony. Naopak první velké zápasy na mezistátní půdě absolvovali obránce Adam Studený a útočník Adam Křemen, zahráli si i další méně zkušení.

Sedmnáctka vyhrála ve Finsku první duel, vrací se s nepříznivou bilancí »

Mladíky čekalo hodně cestování, každý ze tří duelů odehráli v jiném městě. Po vítězství 2:0 zapsali porážky 2:5 a 0:3. „Od některých hráčů, kteří podle mě kvalitu dopředu mají, jsem čekal, že se prosadí víc,“ říká Petr Haken.

Jsou to dost rozdílné výsledky. Byly tak rozdílné i samotné zápasy?
Myslím, že ne. Všechny byly dost vyrovnané, akorát ve druhém a třetím měli Finové mnohem vyšší produktivitu než my. V zakončení nám všechno trvalo o chviličku déle než soupeři. Řekl bych, že všechny tři zápasy mohly dopadnout na jednu nebo na druhou stranu. Akorát první třetinu ve druhém zápase jsme odehráli hodně špatně, jinak ostatní byly celkem vyrovnané. Finové jsou samozřejmě výborní na kotouči, v pohybu, rozehrávce, to nám dělalo dost problém.

V prvním utkání jste Finy vynulovali. Připravili jste se dobře a dokázali je zaskočit?
Měli jsme záznam jejich hry na turnaji v Kanadě, kde jsme se s nimi nepotkali, ale viděli jsme je hrát. Připravovali jsme se na jejich styl hry, i když to bylo odlišné hřiště. Začali hodně podobně a musím říct, že nám se v prvním utkání výborně dařila defenzivní činnost po celém hřišti. Nejen v obranném pásmu, ale dobře jsme k nim přistupovali ve středním a byli jsme schopní získávat kotouče, aniž bychom je pustili k nám. Když už se do našeho pásma dostali, výborně chytal Lukáš Pařík, což byl základ úspěchu. Dali jsme branku v první třetině, což nám hodně pomohlo, a potom jsme předvedli trpělivý výkon a ve třetí přidali druhou. Musím pochválit všechny hráče, protože bylo vidět, že hrozně chtějí plnit taktické věci, které jsme si před zápasem řekli. Byli hodně zodpovědní do defenzívy.

„Všechny zápasy byly dost vyrovnané, akorát ve druhém a třetím měli Finové mnohem vyšší produktivitu než my.“

Ve druhém zápase jste prohrávali o tři góly, pak jste snížili na rozdíl jednoho. Měli jste velkou chuť po vyrovnání, byli jste k tomu blízko?
Jak jsem říkal, ta první třetina nám utekla. Odehráli jsme ji nejhůř ze všech devíti třetin. Ve druhé jsme se do utkání vrátili, tam byla z naší strany velká chuť, pohyb, všechno jsme zrychlili, navíc jsme byli důraznější než soupeř. Dokázali jsme je zatlačit a měli i dost šancí na to, abychom vyrovnali. To se nám bohužel nepovedlo, pak jsme dostali trochu hloupé branky po chybách a Finové nám ve výsledku odskočili.

Poslední zápas byl zrcadlově otočený oproti prvnímu? Finové vám dali dva rychlé góly a pak už si vedení trpělivě hlídali?
Podle výsledku možná, ale my jsme do zápasu vstoupili dobře. Měli jsme šance, abychom klidně 2:0 vedli my. Jenže jsme je neproměnili a jak se Finové dostali do dvoubrankového vedení, tak se s nimi hrálo dost těžko. Hlídali si to, byli hodně na puku, který jim bylo těžké odebrat. Pak přidali další branku z přesilové hry. Ale musím říct, že kluci se snažili až do konce, nic jsme nevzdali. Tam se nejvíc ukázalo, že jsme neměli dobrou produktivitu. Bylo to spojené s přesilovými hrami, kde jsme se udrželi na puku, byli jsme schopni dostat soupeře pod tlak, ale v zakončení nám všechno hrozně dlouho trvalo. Finové výborně bránili, blokovali střely, a pak to pro nás bylo složitější. Nedokázali jsme využít šance, které jsme si vytvořili, což byl náš největší problém.

Foto: leijonat.fi

Bylo to zaviněné i absencí některých klíčových hráčů vašeho ročníku, kteří ty branky umějí dát?
Možná trošku, ale pořád myslím, že tam máme hodně šikovných hráčů dopředu. Ukázal nám to i turnaj v Porubě, kde jsme byli hodně produktivní. Samozřejmě nechci nikoho snižovat, ale Finsko je zase úplně jiný soupeř, než byli Slováci, Němci i Švýcaři. Je sice pravda, že jsme měli deset úplně jiných hráčů než v Kanadě, takže půlku mužstva. Ale od některých hráčů, kteří podle mě kvalitu dopředu mají, jsem čekal, že se prosadí víc. To pro mě bylo trochu zklamání.

Jak se předvedli nováčci? Dva hokejisté odehráli své první mezistátní zápasy, i další toho nemají moc za sebou...
Měli jsme dva úplné nováčky a několik hráčů, kteří třeba loni v šestnáctkách několik utkání odehráli, ale teď to pro ně taky byla velká zkouška. Myslím, že všichni obstáli dobře. Navíc jsme byli se všemi trenéry rádi, jak jsme zvládli ten první zápas. Vstoupili jsme do něj zodpovědností a defenzivní prací. Pak se nám trochu vymstilo, že se neukázala ta síla dopředu.

„Měli jsme deset úplně jiných hráčů než v Kanadě, takže půlku mužstva.“

Hráli jste ve třech různých městech, takže jste se v krátké době hodně nacestovali. Pozoroval jste na hráčích, že to na ně mělo vliv?
Řekl bych, že ne. Finové cestovali úplně stejně jako my. My jsme sice cestovali letadlem a z Helsinek jsme jeli asi čtyři a půl hodiny, což byl trochu deficit. Možná se to v závěru trochu ukázalo, ale určitě bych tomu nepřikládal důležitost. Věděli jsme, že nás čeká dost cestování, hráči taky. Každý den jsme strávili tak tři a půl hodiny v autobuse, byla to pro nás určitá zkouška. Když hrajeme turnaj, tak cestování tolik není a je to jednodušší k využití tréninku, takhle jsme měli akorát krátký půlhodinový trénink, abychom všechno stihli. Pak jsme hned odjížděli na utkání. Na to se ale určitě nechci vymlouvat, měli jsme stejné podmínky jako soupeř.

Já jsem to ani nemyslel k výkonům, ale že to pro vás zkrátka bylo něco atypického.
To určitě, souhlasím. Co jsem zatím absolvoval těch několik málo sezon, bylo to poprvé, co jsme až takhle moc ve čtyřech dnech cestovali. Bylo toho hodně.

Možná je dobře, že jste trochu poznali Finsko. V únoru se tam vrátíte na turnaj pěti zemí...
My jsme toho moc neviděli, navíc je tam prakticky celý den tma (směje se). O poznání nejde. Spíš jde o to, že budeme hrát se soupeři, které jsme potkali. Ať už to budou Američané, Švédové, Rusové, teď Finové. Máme zkušenost, která je pro hráče i nás trenéry v každém zápase k nezaplacení. Věřím, že to pro nás bude zase určitý vrchol sezony.

„V Kanadě nám chviličku trvalo, než jsme se přizpůsobili. Byla výhoda, že turnaj trval déle. Teď musíme kluky připravit, že na všechno je kratší doba a budeme hrát čtyři zápasy hodně rychle za sebou.“

Oproti turnaji World Hockey Challenge tam bude ze špičky chybět jen Kanada. Američané by měli dorazit v plné síle?
Na tenhle turnaj jezdí s týmem z projektu, takže s tím nejlepším, co mají. A jejich ročník 2001 je opravdu kvalitní. V Kanadě dominoval, jsou to výborní hráči.

Bude pro vás výzvou potvrdit bronz z Kanady a řekněme určitou „očekávanou“ kvalitu?
Půjdeme do turnaje s tím, že ho chceme zvládnout, a to i výsledkově. V Kanadě nám chviličku trvalo, než jsme se přizpůsobili. Byla výhoda, že turnaj trval déle. Zvládli jsme klíčové čtvrtfinále a potom i v dalších zápasech potvrdili, že to náhoda nebyla. Hráli jsme dobře a kluci předvedli to nejlepší, co v nich je. Teď je musíme připravit, že na všechno je kratší doba a budeme hrát čtyři zápasy hodně rychle za sebou. Máme minimum času, budeme mít nějaké tři čtyři tréninkové jednotky. Budeme je muset využít k tomu, abychom se dobře připravili a hráli dobře hned od začátku.

V lednu už žádný krátký přípravný kemp neplánujete?
Ne ne, teď během ledna se všude hraje dost zápasů. Dohodli jsme se s týmem, že nějakých čtrnáct dní před turnajem uděláme nominaci. Určitou představu máme, ještě chceme v soutěži vidět hráče, nad kterými nám visí otazník. Uvidíme, jak se nám to všechno sejde. Teď jsme měli docela dost omluvenek a někteří hráči byli s osmnáctkou. Turnaj odehráli výborně, za což jsem rád. Samozřejmě osmnáctka bude mít přednost, i podle její nominace pak všechno dáme dohromady.

Sledoval jste je, volal jste si po turnaji s trenéry osmnáctky?
S Davidem Brukem jsme se bavili. Zajímalo mě jejich hodnocení, on se zase zajímal o hráče, které jsme měli my. Řekli jsme si, jak to viděl on, jak zase vypadali hráči u nás, kteří by ještě připadali v úvahu. Myslím, že spolupráce s celou osmnáctkou nám funguje dobře, a jsem za to hrozně rád.

Jsou ve vašem ročníku hráči, kteří můžou zaútočit na šampionát osmnáctek?
Já věřím, že ročník 2001 má co nabídnout. Teď bude záležet na samotných hráčích, jak půjdou nahoru s formou a jestli se vyrovnají těm o rok starším. A samozřejmě taky na trenérech, jestli budou chtít doplnit tým a dát těm mladším hráčům nějakou roli. Myslím, že pár kandidátů tam určitě je. Uvidíme, jak se to v závěru ukáže.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz