Mladé mě mile překvapily. Budoucnost vidím velmi pozitivně, říká Heindl

Foto: Facebook International Chablais Hockey Trophy

Ženská šestnáctka na akci ve švýcarském Monthey porazila domácí soupeřky dvakrát ze tří pokusů. Pro hlavního kouče Romana Heindla šlo o důležitý test dva měsíce před olympiádou v Lausanne, ale současně spřádá i plány se složením sestavy směrem k dubnovému mistrovství Evropy.

HokejkaSHOPvanoce

3:4 po nájezdech, 5:4 a 4:1. Nejmladší reprezentantky se ve Švýcarsku postupně zlepšovaly a z trojzápasu vzešly vítězně. Domácí soupeřky je před olympiádou donutily k pozornosti, ale na druhou stranu se opět potvrdilo: Všechno záleží především na českém týmu. Když dá do hry nasazení a eliminuje hrubé chyby, je velká šance, že bude úspěšný.

Olympijská ochutnávka? Mladé Češky ve Švýcarsku dvakrát vyhrály »

V prvním zápase jste vedli už o dva góly, přesto jste nakonec prohráli v nájezech. Co se tam stalo?
Jako tradičně nás trochu svazovala nervozita a nebylo to ono. Pro mladé je to vždycky na začátek akce těžší, podlehly tomu i starší hráčky, takže výkon nebyl optimální. Od druhé třetiny už se to malinko zvedalo, herně jsme začali trochu fungovat, ale dostali jsme góly po hrubkách, kdy jsme neuhráli puky. Měli jsme sice víc ze hry, jak to bývá, ale Švýcarky byly produktivní. Pak jsme hráli pětiminutové prodloužení tři na tři, kde jsme měli asi šest gólovek a mohli jsme rozhodnout. Penalty jsme nezvládli.

„Pořád musíme být důraznější v šancích, které máme, a dohrát je až do finále, do gólu. To jsou tutovky!“

Promluvil jste pak hráčkám do duše?
Měli jsme pohovor, trochu mi tam chyběla bojovnost a srdíčko, což jsme řešili i v Chebu a na jiných akcích. Po ztrátě kotouče jely dál a nebojovaly o něj zpátky. Řekli jsme si to a od druhého zápasu už jsme zvýšili nasazení, i herně jsme se začínali prosazovat, protože jsme si nahráli přesněji a zrychlili hru. Rozehrávka od obránců sice ještě trochu vázne, ale přechod středního pásma a kombinace v útoku už byly velmi dobré. Akorát ještě pořád musíme být důraznější v šancích, které máme, a dohrát je až do finále, do gólu. To jsou tutovky! Tam vidím trošku problém. Jinak bych řekl, že hlavně mladé mě mile překvapily. Bohužel je nemůžeme použít do Lausanne, ale budoucnost šestnáctky vidím velmi pozitivně.

Co vás na nich tak potěšilo?
Jednak mají velmi dobře zvládnuté dovednosti, mají bruslení, rychlost, pohyb, kontrolu kotouče, přihrávku. Hlavně ty holky chtějí hrát, maji chuť. Ani na nich není tolik vidět ta nervozita.

Foto: Facebook International Chablais Hockey Trophy

A mají i zakončení?
Tam je trochu problém, že hrají žákovskou ligu, kde jim stačí méně. Proto nejsou v zakončení tak důrazné. Samy viděly, že jenom to tam hodit je málo, střela musí být razantní a mířená. Holky musí získat zkušenosti a pracovat na tom. Zase se očekává od starších hráček, které už něco mají za sebou, že šanci zakončí důrazně, ale někdy to taky nebylo ono. To jsou věci, které se opakují každý rok. Musíme o tom mluvit, na tréninku být důslední, ale hlavně na sobě musí holky pracovat v klubech.

Druhý zápas byl brankově celkem vyrovnaný až do konce a dostat čtyři góly není ideální. Ale poslední utkání už jste měli bezpečně ve svých rukou?
Ano. Ve druhém zápase jsme zase udělali hrubky, ať už v obraně, nebo v útoku. Když už jsme dominovali a byli na kotouči v útočném pásmu, tak jsme udělali nějakou minelu nebo se zapomněli, ony nás přečíslily a vyřešily to. Góly jsme dali, už jsme byli takoví lehkonozí, měli jsme pohyb, ale ty hrubky nás srážely. Ve třetím zápase už jsme minimalizovali chyby v obranném pásmu, Švýcarky už toho asi měly dost a v útoku jsme se začali prosazovat. Tam už byl vidět důraz a hlavně po střele jsme za pukem šli.

„Švýcarky jsou silnější s kotoučem na holi, ale taky taky atletičtější a silové lépe připravené. Loni neměly žádné výsledky, hrály na mladší ročník, takže se připravovaly na Lausanne.“

Pozoroval jste vývoj od dvojzápasu s Německem v září?
Vývoj tam určitě je. Na některých holkách je vidět, že na sobě pracují. Pořád ale máme rezervy v síle horních končetin, to je každoroční věc: kroužky, posilování. Švýcarky jsou silnější s kotoučem na holi, ale taky taky atletičtější a silové lépe připravené. Co jsem sledoval v dubnu na Evropě v Příbrami, neměly žádné výsledky, hrály na mladší ročník, takže se připravovaly na Lausanne. Jedna řada tam teď byla opravdu nepříjemná a bylo vidět, že za sebou mají i týdenní kemp. Když hrály přesilovku, tak ty holky věděly, kde mají stát a jak to mají hrát.

Foto: Martin Voltr

Je to varovný prst směrem k olympiádě? Máme je ve skupině, ale Švýcarky budou doma a čeká nás dost těžký úkol.
To je pravda, proto jsem rád, že jsme tuhle akci mohli absolvovat. Všechny tři zápasy máme natočené, z toho budeme vycházet. Připravím nějaká videa, abychom se z toho poučili. Budeme mít respekt ze soupeře, protože byl opravdu připravený. Teď nás zase čeká těžký turnaj s osmnáctkami, tam popilujeme všechny věci, které budeme potřebovat ve hře. Musíme zapracovat na koncovce a věřím, že když budeme proměňovat to, co jsme si vytvářeli, tak bychom měli uspět. Ale je to hra a navíc se bude hrát u nich doma, takže je lidé poženou. Bude to těžký zápas a musíme se připravit tak, abychom ho zvládli.

„Musíme do holek cpát silovou připravenost, aby na sobě dělaly samy. Tam vidím velký problém.“

Taky bude zásadní kondiční stránka. Ta vás hodně zajímá už směrem k prosincovému turnaji v Maďarsku, a potom na olympiádě sehrajete v ideálním případě čtyři zápasy během pěti dnů. Jak na tom hráčky jsou?
Řekl bych, že když to srovnám s loňskými a předloňskými ročníky, tak jsme na tom fyzicky hůř. Ale zase proti Švýcarkám bylo ve třetím zápase vidět, že síly máme, dokážeme je někdy přehrát a přebruslit. Puk je rychlejší než hráč, takže když jsme si přesně přihráli, hru jsme zrychlili a soupeře přehráli. Na druhou stranu ale máme ty silové problémy a naše hráčky nemají úplně výškové a váhové parametry. Budeme holt muset pracovat na tom, abychom to zvládli dovednostně, a cpát do nich silovou připravenost, aby na sobě holky dělaly samy. Tam vidím velký problém. Ale úplně jsme kondičně nepropadli, to určitě ne.

Na předvánočním turnaji proti starším soupeřkám už budete tým profilovat směrem k olympiádě?
Prosinec jsme situovali tak, abychom tam měli tři lajny, které by měly hrát v Lausanne, a doplníme je mladými. Chceme je zase obehrávat na další turnaje, protože si nejspíš řeknou o Evropu. Přemýšlíme, jak to dobře poskládat. V lednu navíc budeme mít problém s přípravou, protože klíčové hráčky nám odjedou na turnaj tři na tři a přípravný kemp v Česku už bude bez nich. Stěžejní je pro nás příprava v Maďarsku.

Foto: Facebook International Chablais Hockey Trophy

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz