Mistrovství světa juniorů znovu v Buffalu. Hrát se bude poprvé i venku

Foto: fox5dc.com

6. prosince 2015, 10:57

David Baláš

Dvakrát Kanada, dvakrát Evropa, a poté znovu Buffalo. Americké město se po čtyřech letech může těšit na další mistrovství světa juniorů. Kromě toho nabídne událost historicky vůbec první střetnutí juniorů pod širým nebem, kde by si po vzoru hokejistů z NHL měli na stadionu Ralpha Wilsona zahrát týmy USA a Kanady.

HokejkaSHOPvanoce

Turnaj nejlepších mladých hráčů se klasicky koná na přelomu prosince a listopadu a nejinak tomu bude i v roce 2017 v Buffalu. Není divu, že si IIHF zvolila právě americkou destinaci, neboť klání na tomto kontinentu bývají jednoznačně nejnavštěvovanějšími. Rekord drží kanadská města Calgary a Edmonton, která v roce 2011 přivítala do ochozů celkově přes 455 tisíc diváků. Zahanbit se ovšem rok předtím nenechalo ani Buffalo s téměř 330 tisíci hokejovými příznivci. Naproti tomu v Evropě dosahuje průměrná návštěvnost za posledních šestnáct let jen 94 tisíc lidí.

„Byla určitá města USA, ve kterých jsme měli možnost akci pořádat, ale suverénně nejlepší možnost byla uskutečnit mistrovství světa v Buffalu. A to zejména díky našim zkušenostem z roku 2010,“ říká výkonný ředitel USA Hockey Dave Ogrean.

Dalšími týmy ze zámořské ligy, které usilovaly o pořadatelství, byly Chicago Blackhawks, St. Louis Blues, Pittsburgh Penguins a Tampa Bay Lightning. Všechny nakonec ostrouhaly na úkor města ze státu New York. Celkem pošesté se turnaj odehraje na půdě Spojených států, avšak poprvé ve stejném městě dvakrát za sebou.

Vlastník Sabres Terry Pegule samozřejmě vyjádřil nadšení, když se o rozhodnutí dozvěděl. „Jsem opravdu šťastný, že jsme dostali příležitost uspořádat další turnaj. Vím, že nebylo lehké udělit nám práva podruhé za sebou, a proto si toho opravdu vážíme a uděláme to nejlepší, co bude v našich silách,“ slibuje.

Venkovní bitva pro více než 70 tisíc lidí

Podle Franka Seravalliho z TSN chtějí organizátoři vyprodat stadion Ralpha Wilsona, který venkovnímu souboji posloužil již v roce 2008. Tehdy se v aréně, která je jinak domovským stánkem Buffalo Bills z NFL, utkaly celky Šavlí a Tučňáků, přičemž na zápas přišlo rekordních 71 217 diváků.

Organizátoři pochopitelně nemají jistotu, že mužstva Spojených států a Kanady budou rozlosovány do stejné skupiny. Seravelli však tvrdí, že IIHF dovolí pořádající zemi prohodit dvě mužstva mezi skupinami. Buffalo by tak mělo dostat možnost vytvořit opravdovou rivalitu zápasem dvou severoamerických týmů. Tato možnost je pravděpodobná také z důvodu, že IIHF by na duelu vytěžila spoustu peněz.

Půjde tak zřejmě o vůbec první juniorský zápas mistrovství světa hraný ve venkovních kulisách. Tak či onak, hokejoví nadšenci v Buffalu už se mohou začít těšit a doufat, že tým USA vylepší třetí místo z roku 2010. Tehdy bralo zlato Rusko po výhře 5:3 nad odvěkými protivníky z Kanady.

Právě v zemi javorových listů se bude konat mistrovství světa v roce 2016, přičemž finálové utkání se odehraje na ledě Bell Centre. Letošní světový šampionát hostí Helsinky.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz