Mistr světa z roku 2001 se loučí, Pilař ve 40 letech ukončil kariéru

Foto: hcverva.cz

1. června 2018, 13:25

Adam Bagar

Obránce Karel Pilař se ve 40 letech rozhodl ukončit úspěšnou hráčskou kariéru. V extralize odehrál 490 zápasů za Litvínov, Spartu Praha a Hradec Králové, na kontě má starty v NHL za Toronto a vyzkoušel si také ruskou KHL či švédskou SHL. Mistr světa z roku 2001 uzavřel kariéru symbolicky doma v Litvínově. "Začínal jsem už cítit, že toho bylo dost," líčí v rozhovoru na klubovém webu.

Nový fanshop

"Už před sezonou jsem říkal, že tohle bude nejspíš můj poslední ročník, a tak nějak to k tomu i dospělo. Chtěl jsem, aby to byla poslední dobrá sezona, ale to se nepovedlo. Rozhodl jsem se skončit především kvůli rodině a taky už jsem se necítil jako ten rozdílový hráč, který by v týmu dominoval. Cítil jsem ze sebe, že už nejsem pro mančaft takovým přínosem," vysvětluje, proč se rozhodl pověsit brusle na hřebík.

Díky lásce k hokeji, ke které mě v Litvínově naučili, se mi splnily sny

Svou kariéru musí považovat za úspěšnou. "Byla to krásná jízda. Měl jsem štěstí jako jeden z mála lidí prožít takovou kariéru a živit se hokejem, což byl už odmala vždycky můj sen. Chodil jsem se v žácích koukat v Litvínově za plexisklo na naše vzory. Díky té lásce k hokeji, ke které mě v Litvínově naučili, se mi splnily sny. Za svou kariéru jsem opravdu šťastný," hlásí hokejový světoběžník, jenž prošel patnácti kluby.

"Už jsem se necítil jako ten rozdílový hráč, který by v týmu dominoval. Cítil jsem ze sebe, že už nejsem pro mančaft takovým přínosem."

"Díky hokeji jsem se mohl podívat všude po světě, prožít spoustu skvělých zážitků a zahrát si i slavnou NHL." Na tu asi vzpomíná nejraději, v dresu Toronta za tři roky zapsal 102 startů. "Je to asi nejhokejovější město na světě. Mentalita těch lidí, celé NHL a profesionalismus organizace, to bylo vše neuvěřitelné. Byla to pro mě velká škola hrát s takovými hráči, hodně z nich už je v Síni slávy nebo se brzy do ní dostanou."

Doufal jsem, že skončím v Litvínově, kde jsem vyrostl a naučil se hrát

Karel Pilař si zahrál také na farmě v AHL, vyzkoušel si ruskou KHL, dokonce v dresu popradského Lva, hrál i švédskou SHL. Stihl toho opravdu hodně, ale loučil se doma v Litvínově. "V průběhu kariéry jsem doufal, že moje poslední sezona bude právě tady, kde jsem se naučil hrát a kde jsem vyrostl. Hokej v Litvínově jsem miloval a doufal jsem, že budu mít poslední šanci dohrát kariéru doma," hlásí teď už bývalý bek.

"Vypadá to, že u hokeje zůstanu. Ještě je to čerstvé, ale začal jsem dělat hráčského agenta."

Ve sbírce má dva tituly se Spartou, Calder Cup s Chicagem a také titul mistra světa 2001. U hokeje nejspíš zůstane. "Vypadá to, že ano. Ještě to je čerstvé, ale začal jsem dělat hráčského agenta. Jsem tak stále ve styku s kluky, manažery i trenéry, které jsem za svou kariéru potkal. Shodou okolností mým prvním hráčem byl Ondřej Jurčík, se kterým jsme v Litvínově uzavřeli první kontrakt. Uvidíme, jak to půjde dál."

Je to mnohem méně fyzicky náročné, ale zase je to pro mě něco jiného

Každodenní dril je pryč, Pilař si musí zvykat na nový život. "Moje tělo už nemusí být každý den připraveno po fyzické stránce. Když jsem šel pozdě spát, věděl jsem, že to bude druhý den hodně bolet nebo nebudu na trénink připravený tak, jak bych chtěl. Teď už tam ta mentální připravenost není. Je to mnohem méně fyzicky náročné, ale zase je to pro mě něco jiného," prozrazuje na závěr čtyřicetiletý Pilař.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz