Minulost jsem hodil za hlavu, říká Růžička o návratu. Vystřílí si olympiádu?

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

12. prosince 2017, 9:19

Václav Jáchim

Válí jako za starých časů. Martin Růžička je elitním kanonýrem Ocelářů a díky skvělé extraligové formě teď také hlásí návrat do reprezentace. Nejcennější dres oblékl naposledy v dubnu 2015, během přípravy na šampionát v Praze a Ostravě. Teď je mistr světa 2010 zpátky, motivaci má jasnou. "Těším se. Samozřejmě se budu snažit podávat co nejlepší výkony. Očekávání tam určitě je," potvrzuje chlapík, který podobně jako Tomáš Mertl nasázel v domácí soutěži 19 branek a společně vládnou tabulce střelců.

Plekanec Chance liga

Růžička se po odmlce zase připomene na mezistátním ledě. Zatím má na pažbě 42 startů za národní tým a čtyři branky, na Channel One Cupu touží bilanci vylepšit. "Martina znám dlouho, vím, čeho je schopen. Letos hraje v Třinci tak, že si nominaci zkrátka zasloužil. Počítám s ním do prvních dvou formací," řekl kouč Josef Jandač.

Růžičku tenhle krok až tak nepřekvapil. "S Pepou Jandačem jsem mluvil už před prvním turnajem v listopadu, takže jsem nějaké indicie měl. Ale nikdy nevíte. Jsem moc rád, že to teď přišlo," hlásí spokojeně. Zmínka o důvěře a prostoru v hlavních ofenzivních vozbách ho potěšila. "Pokud mě takhle trenér zařadí, samozřejmě za to budu rád. Udělám maximum, abych zahrál co nejlépe," slibuje.

V létě jsem změnil pár věcí. Cítím se dobře po mentální i fyzické stránce

Pravdou ale také je, že Růžička se v národním týmu zatím nikdy pořádně neprosadil. Ačkoli na domácích kluzištích pálil o sto šest, mezistátní duely z jeho strany takové nebyly. Kromě zlatého MS v Německu přidal ještě tři starty na šampionátu 2014 v Minsku. Ovšem to je pryč. "Minulost jsem hodil za hlavu, koukám se na zápasy, co máme před sebou. Dám do toho všechno!" zdůrazňuje.

Dobře ví, že je před ním možná poslední podobná příležitost. Zkušený střelec je odhodlaný uspět. A potvrdit aktuální pohodu z klubu. "V létě jsme změnil pár věcí. Jsem také o nějaký ten rok starší, cítím se dobře – po fyzické i mentální stránce," vykládá. Vrací se mu tvrdá letní dřina, díky níž má skvělý pohyb a k pukům se tudíž v palebných pozicích dostává o krůček dřív než soupeři. "Ale je to také o spoluhráčích," namítá, "protože v hokeji sám nic nedokážete. Mám vedle sebe kvalitní kluky, zatím to klape."

Návraty? Erata, Růžičku i Němce motivuje olympiáda

A je tady ještě jedna věc. Loni to Martinovi moc nešlo, nebyl fit, lehce se trápil. Letos tedy toužil zase zaútočit na špičku hitparády. "Bylo tam zranění, skoro polovinu ročníku jsem musel vynechat. Z mé strany to nebylo ono. Řekl bych, že šlo o takový motor k mé motivaci dokázat, že na to pořád mám," potvrzuje. Povedlo se, hodně se promítl i parádní start ročníku. "Určitě je lepší, když dáte v prvních deseti zápasech pár gólů, než pokud vám to nepadá. Sebevědomí hraje velkou roli."

Přiznává, že dalším dílkem puzzle jeho formy je trenér Varaďa. "Jsem rád, že u něj mám důvěru rád," děkuje na dálku. Ocelářům to letos ladí, i když také zaznamenali částečný propad. S ohledem na velkou marodkou se některé zápasy nepovedly. Mimo hru byl i Růžička, jakmile pak naskočil, Třinec zase začal vyhrávat. "To nevím, jestli to je jen o jednom hráči. Spíš shoda náhod," usměje se.

V minulosti jsem se poučil, že moc dopředu se dívat nemá

Oceláři dnes bojují v odvetě čtvrtfinále play off Ligy mistrů ve švédském Gävle, jejich hvězda u toho ovšem nebude. "Jsem rád, že se k tomu v klubu takhle postavili, že mě pustili do reprezentace hned od pondělního srazu. Doufám, že postoupíme dál," přeje si. Jeho myšlenky teď míří k životní metě. Olympiáda, to je pro každého tajný sen. Růžička se tím však zbytečně nestresuje. "Abych řekl pravdu, tak si to nepřipouštím. Myslím na utkání s Finy, na začátek ruského turnaje. Co bude dál? To uvidíme. Já se v minulosti párkrát poučil v tom smyslu, že dopředu se moc dívat nemá," vysvětluje.

Nejcennější dres oblékne po odmlce na domácím ledě, zápas s Finy v O2 areně bude parádním startem ruského turnaje. "Těším se moc. Co jsem slyšel, tak atmosféra má být vynikající," hlásí. Ví, že sám nemá co ztratit. Před sezonou by asi nikdo neřekl, že se Růžička přihlásí mezi uchazeče o olympiádu. Jenže on to dokázal! "Upřímně? Moc jsem to neřešil. Teď pozvánka přišla, to je fajn. Chci zahrát co nejlépe. Olympiáda láká každého, o tuhle šanci stojí za to bojovat," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz